Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Aikido vagy Ju-jitsu jobb...

Aikido vagy Ju-jitsu jobb önvédelemre?

Figyelt kérdés

2013. máj. 5. 15:30
 1/5 anonim ***** válasza:
amelyikhez jobban értesz... nem küzdősport és küzdősport, vagy harcművészet és harcművészet közti különbséget kell nézni, hanem a harcos és harcos köztieket...
2013. máj. 5. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az Aikido a Ju Jitsu-ból fejlődött ki, csak (sok helyen) elhagyta az ütés-rúgás technikákat és a földharcot. Valamint az Aikido kissé nagyobb hangsúlyt fektet az ízületmanipulációra, mint a dobásokra (tudom, hogy sokan a koshi nage-vel fognak dobálózni, de akkor is sok dobás nincs meg az Aikido-ban, ami a Ju Jitsuban megvan).


Hogy melyik a jobb? Fogs kérdés, igazából nincs is rá talán válasz. Az Aikido egy amolyan kifinomított, idealizált Ju Jitsu. Éppen ezért (szerény véleményem szerint) a mesteri szinten alkalmazott Ju Jitsu technika mozgáskultúrája egyre inkább "aiki-s" jellegű lesz, míg egy valós szituációban alkalmazott Aikido technika meg inkább tűnne Ju Jitsu-nak. Bár tény, hogy az Aikido inkább kedveli a széles, nagy mozgástartományú, látványos mozdulatokat, míg a Ju Jitsu szűkebb, kevésbé "szép", és van néhány dolog, amit az elején még (a technika megfelelő színtű elsajátításáig) úgymond "erőből" is meglehet oldani. Ez azonban az Aikido metodikájában elképzelhetetlen volna, ugyanakkor a küzdelem teljes kiiktatása jelentősen visszavesz a fejlődés gyorsaságából.

A különbség talán nem is a mozgűsban, mintsem a filozófiában van. A Ju Jitsu egy ősi Bujutsu irányzat, míg az Aikido már klasszikus Budo. A Bujutsu lényege, hogy bármilyen eszközzel, a lehető legrövidebb alatt megöljük, de minimum harcképtelenné tegyük az ellenséget. Ezzel szemben a Budo sokkal jobban védi az emberéletet, és célünk "csupán annyi", hogy megússzunk egy támadást a lehető legkevesebb sérülést okozva mind magunknat, mind a támadónak.

A filozófia rányomja a bélyegét a mozgásra is. Míg egy Ju Jitsu-snak túlzottan "lágyak" lehetnek az Aikido technikák, addig egy Aikido-s talán kissé barbárnak, de mindenképpen agresszívnak ítélheti meg a Ju Jitsu mozgásvilágát.


Magyarországi viszonylatban én a Ju Jitsu-t ajánlanám. Nem azért, mert az jobb (bár tény, hogy gyorsabban fejlődsz) hanem mert itthon egyszerűen jobban tanítják.

Sok Aikido dojo-ban voltam, és ezek olyan 70%-a mind laza, amolyan "esti csoportos mozgás" szinten állt. A mozdulatok lágyak voltak, nem feltétlen az önvédelemre volt kihegyezve. Voltam olyan helyen is, ahol csupán az volt a lényeg, hogy meglegyen az adott kulcs, de amíg oda eljutok (és közben háromszor pofánvernek) már nem volt lényeges.

A Ju Jitsu edzések zömébenmegbízhatóbbak. Jobban rámennek a reális önvédelemre, közelharcra, erősítérsre, jobb helyeken meg legalább havi szinten vannak küzdelmek is. A rutin azért sokat hozzáad a dolgokhoz.


Persze igaza van az elsőnek, a harcoson múlik minden. Ha neked mondjuk jobban fekszik az Aikido mozgásvilága, mint a Ju Jitsu-é, akkor számodra egyértelműen az Aikido jobb önvédelemre...

2013. máj. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha jiu-jitsu klubot keresel, és bp-i vagy, tudok ajánlani egy kiváló edzőt és dojot!
2013. máj. 5. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Ju Jitsu ! Lehet, hogy Japánban vannak reáliasan is használható Aikido dojók, de itthon felejtsd el. Amit itt Aikido néven tanítanak az humbuk. Reális önvédelmi értéke nulla. A Jitsu-t viszont a legtöbb helyen megbízhatóan és jól oktatják. Önvédelemre nagyon használható komplex harcművészet. Nem korlátozódik az egyes technikákra mint pld. a karate rúgás-ütés, box-ütés, judo-dobás stb., hanem megtalálható benne a rúgás az ütés a dobás különböző leszorítások, fojtások, izülettechnikák és földharc elemek is. Amit én láttam ott nagyon komoly kesztyűs sparringok és full kontakt kéz-láb-földharc kumiték vannak az edzéseken. Szóval szerintem egyértelműen ju jitsu !
2013. máj. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Én aikido-zom.FIGYELEM az ilyen Pesten egy béna dojok vannak.Gyere Veszprém megyébe! Ott igazi Aikido van.És ott igen is sok a dobás!
2018. márc. 7. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!