Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Milyen önvédelmi sportot...

Milyen önvédelmi sportot ajánlotok?

Figyelt kérdés
14/Fiú vagyok és jelenleg karatézom, amit szeretnék abbahagyni. Egyrészt, mert elegem van a katázásból, másrészt, mert túl kevés a szabad küzdelem. Valami olyan sportot keresek, ahol megtanulok jól verekedni, és nincs semmi formagyakotlat. Ja és budapesti vagyok. Előre is köszi
2017. dec. 4. 18:21
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Igazad van, napi szinten jönnek elém szarvasbikák.

Viszont ha érzem az autót, akkor sokkal könnyebben tudom kikerülni az ütközést vele, mint egy friss jogsisnak. Miért is? Mert érzem az autót, és ehez nem kell napi szinten stresszhelyzet.


Evolúció? Fejlődni kell? fejs már ki ezt nekem légy kedves, mert marhára nem értem ezt. De felejtsd el a küzdősportot, ahol különféle stílusú emberek mérik össze szabályok és birók közt a tudásukat. Tatamin előadott versenygés nem érdekel.


Lehet ki fog halni a kung-fu és a karate, és lesz csak a tv kamerák elött előadott pénzbeli játék, aminek már most sincs semmi köze a harcművészetnek. Ergo, az ide vonatkozó evoluciót ne vesd össze a pénzel. Két dolog teljesen más, hisz pár éve még a profibox volt a minden, ma már az mma, de azt is színesítik, hogy minél jobban eladható legyen.Ennek semmi köze, hogy hogyan edzettek a 12. században.

2017. dec. 9. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:

Látom teljesen nem érted. Te az autódat IGAZI helyzetben használod, nem szituációkban! A párosgyakorlatok csak és kizárólag a kezdőknek kellenek az első pár hónapban, utána éles helyzet kell, azaz sparring, kesztyűs küzdelem.


Mi az evolúció? Az, hogy régen a Karate edzésmódszere effektív volt, mert embernek volt ideje naponta 8 órát edzeni, nem a mai rohanó világ volt. Most már fejlődni kell, a szükségtelen formázgatást le kell hagyni, a testet kell edzeni és sparringolni kell. Röviden ennyi. A Kung-fu és Karate edzésmódszerei elavultak. Pár Kung-fu és Karate iskola megkezdte a fejlődést, de az csak 1 az 1000-ből. Majd ha mindenki felébred, hogy elavult az edzésmódszer, akkor lesz jó.

2017. dec. 9. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

"Lehet ki fog halni a kung-fu és a karate, és lesz csak a tv kamerák elött előadott pénzbeli játék, aminek már most sincs semmi köze a harcművészetnek. Ergo, az ide vonatkozó evoluciót ne vesd össze a pénzel. Két dolog teljesen más, hisz pár éve még a profibox volt a minden, ma már az mma, de azt is színesítik, hogy minél jobban eladható legyen.Ennek semmi köze, hogy hogyan edzettek a 12. században."


Ezt én nem értem. Bár gondolom csak azért írtad, mert nem tudod, hogy mi az evolúció a harci stílusoknál. Remélem mikor ezt olvasod, már tudod.

2017. dec. 9. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

"De felejtsd el a küzdősportot, ahol különféle stílusú emberek mérik össze szabályok és birók közt a tudásukat. Tatamin előadott versenygés nem érdekel."


Egy Box edzésen például miért 2 külön stílusú ember küzd? Ott 2 Boxoló küzd egymással a Box szabályain belül. Egy Thai Box edzésen 2 Thai Boxoló küzd egymással a Thai Box szabályain belül. Egy fejlődő Baji Quan iskolában 2 Baji Quanos küzd egymással a Baji szabályain belül.


Ilyen egyszerű. Minden harci stílus edzésén jelen kéne lennie a küzdelemnek. Küzdelem nélkül verekedni tanulni olyan, mintha víz nélkül akarnál úszni tanulni. Abszurd az egész és nem is értem, hogy emberek ezt, hogy nem értik meg, hisz annyira egyszerű az egyenlet: ha úszni akarsz megtanulni, úsznod kell, ha autót akarsz megtanulni vezetni, autót kell vezess, ha harcolni akarsz megtanulni, harcolnod kell. Ennyi. Semmi bonyolult nincs ebben, ilyen egyszerű az egész.

2017. dec. 9. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

"Látom teljesen nem érted. Te az autódat IGAZI helyzetben használod, nem szituációkban! A párosgyakorlatok csak és kizárólag a kezdőknek kellenek az első pár hónapban, utána éles helyzet kell, azaz sparring, kesztyűs küzdelem."


:D Pont te nem látod, vagy nem akarod megérteni.


Oyama egyik jelmondata: "A karate gyakorlóharc és törés nélkül olyan, mint fa gyümölcs nélkül."


Törést most nem elemzem ki, hisz egyértelmű. Viszont a gyakorló harcot nem ugy képelte el, hogy két ember egy adott stílus VERSENY szabályai és bírók közt esnek egymásnak. A karate és a sportkarate közt eszméletlen nagy a távolság. A sportkarateban van x időd eldönteni a mérkőzést, addig a budo karate pont arra készít fel, hogy csak egy esélyed van magadat megvédeni, lehetőleg ugy, hogy te gyözz. Lásd, még a kyokushin karateban is tilos a másikat megfogni, mig a budo karateban pont ez a lényeg.Ezért mondom én azt, ahol inkább küzdelmi edzések vannak és versenyekre készítik fel a karatekákat, az az én szememben nem karate.

Ráadásul kesztyüben is is lehet megcsinálni a karate alapvető fogásait sem. Aki picit mélyebben belemerül a karateban, az észreveszi, a karate sokkal közelebb áll a jiu-jitsuhoz vagy az aikidohoz, mint a thai-boxhoz. Mellesleg megjegyzem halkan, a thai-box-ot sem szorítók közé találták ki anno, abból is kivették a veszélyes technikákat, és tették a borant sporttá. Karateban egy megtanult ütés nem biztos, hogy ütés, egy megtanult védés nem biztos, hogy védés. De meg kell tanulni még a legelején, mert késöbb nem fogja tudni használni a shoto ukét kéztörésre, ha nem jól megy neki.

Evolució és a fejlődés csak a ti felfogásotokban van. Karate technikái a mai napig is megállja a helyét, csak meg kell tanulni. Eu vagy amcsi embereknek nincs türelmük, sőt miattuk jött létre a szines öves rendszer. Kinek lenne türelme x ideig fehér övvel gyakorolni a fekete övig? Vizsga rendszer sem volt anno, megkapta a feketét ha a mestere ugy érezte, kiérdemelte.

Karateban egy technikát hosszú éveken keresztül gyakorolják kihonban, katában és bunkaiban. Tökéletesítik. Az a technika fog neki előjönni ha álmából is felkeltik. Lehet a büdös életben nem fogja használni, lásd én sem voltam utcán éles szituban már vagy egy évtizede, de ha kell, tudja használni, mert az ivódott belé. Mert nap mint nap azt gyakorolja egyedül és társsal.


Felsoroltál jó pár stílust. Na de azt elfelejtetted, hogy vannak olyan versenyek, ahol két különböző stílusú ember méri össze sport tudását. K1 vagy mma. Még az mmaban is vannak szabályok. Budo karate technikái még ott is tilosak.


Maga a sport része, még nálunk is, jó dolog, hisz megmozgat, megtanulják hamar a kezdők, mégsem üvegből vannak, 10-20-30 váltott ellenfeles vizsgaküzdelemre meg készülni kell, igy a fizikai állóképleség is rendben lesz. Szememben ezért ez ugyanolyan fizikai állapotfelmérő, mint a fekvőtámasz, felülés, ugrás. Ilyen "sparring" játékos küzdelmek során, én bele szoktam csempézni a budo-t is. Versenyekre ugy sem járok már.

2017. dec. 11. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

Mehhhhh...akkor leírom nyíltan. Sehol nem beszéltem versenyről! Sehol. Küzdelemről van szó. Ebből ne rögtön a gálákra gondolj és bíróra, meg eleve ne versenyre. Én küzdöttem már sokat edzésen is és privátban is, versenyen mégsem voltam egyszer sem és, hogy miért nem? Mert az tényleg más, ott tényleg nem lehetne Kung-fu-t használni, mert annak legtöbb technikája tilos, ettől függetlenül ha privátban bunyózol egy barátoddal, akkor ott meg lehet beszélni, hogy lehet csinálni mindent, hiszen jóban vagyunk, nem fogjuk megölni egymást.


Igen, a Muay Boran és a jelenlegi sport Thai Box között van különbség.


Evolúció alatt egy stílusban nem a technikáknak, hanem az edzésmódszereknek kell fejlődnie, az viszont a Karaténál el van avulva, de úgy igazán, ezért hagyják ott rengetegen, arra hivatkozva, hogy élettelen a rendszer, robot mozgás, túl sok a kata. Holott ugye ez nem feltétlenül igaz, lehet a Karate is kényelmes stílus és dinamikus, de ahhoz nem robotul kéne mozogni edzésen, nem robotul kéne mozogni párosgyakorlatokban és nem kéne elhinni, hogy ahogy a formában mozogsz, úgy kell mozogj éles harcban is. Az abszolút kezdőknek jók a párosgyakorlatok, utána viszont már San-Shou gyakorlatokkal kell őket félkészíteni a küzdelemre. Elmondom, hogy mi is ez. Itt is van egy támadó és egy védekező/visszatámadó fél. Elég, ha csak a támadón van kesztyű. Utána megbeszélik, hogy mi a gyakorlat, például 2 egyenes ütés és ezt le kell tudnia védeni a védekező félnek. Viszont a párosgyakorlattal ellentétben itt szimulálunk egy harci szituációt, tehát a támadó kicsit mozgolódik, lép párat, és nem tudod, hogy mikor üt, illetve a legfontosabb, hogy ő tényleg üt, ha nem véded ki, akkor orrba ver és a támadó, ha leosztotta a sorozatot, amit megbeszéltetek, utána visszavonul és közben védi magát. Ergo, ha nem vagy elég gyors, ha a katában lévő technikákat akarod használni, akkor pofán fog verni, de ha mégsem, nem fogsz tudni visszatámadni. A te célod, hogy hiába támad ő, ő sérüljön végül meg. Ez azért jó gyakorlat, mert lehet fokozni bárhogyan és jól felkészít a küzdelemre, fejleszti a gyorsaságot és a technikákat, a reflexet és a stresszt is megtanulod használni. Aztán mikor először éles küzdelembe kerül az illető, akkor már tudja, hogy hoppá, ő már csinálta igazából mindezt San-Shouban, ott rúgtak és ütöttek neki, lefogták és ki tudott szabadulni, hisz a párosgyakorlatokkal ellentétben itt nem hagyta magát a támadója, tehát amit San-Shouban meg lehet csinálni, azt éles küzdelemben is meg lehet.


Na, szóval erről van itt szó, hogy ezt hagyják le az edzésről, illetve ez a "majd beleívódik és az jön elő mindig" is rossz szögből van nézve, mert ez nem feltétlenül a küzdelemre vonatkozik, egy küzdelem kiszámíthatatlan, nem gondolkodhatsz úgy, hogy előjön belőled bármi is, egy rendszer, egy mozgássorozat, vagy valami. Ezért kell kesztyűben küzdeni sokat, mert akkor egy küzdelemben valóban az fog előjönni, aminek és ahogy kell.

2017. dec. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
Lényegében erről van szó, amit írtál a monológodba. Ezt gyakoroljuk, csak edzés elején végigmegyünk a kihonon, majd a katákon, és egy kata egy részét emeljük ki, és ugy gyakoroljuk, ahogy leírtad. Kesztyü nélkül természetesen, mert a kesztyű a támadót is zavarhatja, ráadásul a védőt mégjobban. Szerintem ezt valahol itt írtam is.
2017. dec. 12. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
A boxkesztyű tényleg zavaró, de egy kis zsákolókesztyű, esetleg MMA kesztyű nem zavar senkit, csak védi a támadó kezét. Nagyon nehezen tudom elhinni, hogy egy Karate edzésen tényleg van San-Shou edzés, ami egyedül a kínai Kung-fu stílusokra volt jellemző akkoriban, de lehet, hogy a Karate idővel átvette ezt is, viszont, ha ti tényleg ezt csináljátok, akkor kapaszkodj meg, mert nem tradicionális Karatét tanulsz, hiszen az edzésmódszere fejlődött. :P Viszont akkor te tényleg tudhatsz valamit. Aki csak San-Shouzik, de nem bunyózik rendesen, abból azért nem lesz igazán jó harcos soha, de az is igaz, hogy tud valamit, egy átlag embernél jóval többet. Mert mondom, ez a San-Shou gyakorlat, ha jól van csinálva, akkor azért vissza tudja adni a harci szituációt.
2017. dec. 12. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

bevallom férfiasan, foggalmam sincs mi az a San-Shou. Rá kellett keresnem. Ha az, ami a youtub elsőkre kidob, akkor nem azt gyakoroljuk.

Karateban a védő fél soha nem küzdőállásban áll. Sima yoi dachiba. Ebből kell lereagálni, a támadó fél mivel támad, blokkolni, majd befejezni. Befejezés az azt jelenti, egy max két technikával semmisítsd meg. Olyan, mint az ippon kumite, de nincs megbeszélve, vagy ha megis megvan, akkor is valós támadás. Ilyenkor szépen benne van pakiliba, hogy kap az ember. De egy bizonyos szint felett már benne kell lennie az embernek a kontrollált támadás, azaz valóban meg akarom rúgni vagy ütni, de észre kell vennem, ha nem tudja védeni. Néha azért van sérülés, de figyelünk azért egymásra. Végeredménynek annak kell lennie, ha éles persze, hogy ne álljon fel. Ezt is nehéz kivitelezni gyakorlat közben. Pl most ezért vagyok gép elött, mert valami történt a vállammal, de egy kis nadálytő, héten pihenek, és kezdem megint. :)

2017. dec. 12. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

A neten gyakran rosszak vannak. De itt egy példa: [link]


Igaz, nagyon gyengéden csinálják, lehet ezt agresszívabban is és nem ennyire robotul, de egy kezdőnek ez is teljesen jó. Nem jó rögtön a mély víz sem, pláne a Kung-funál és Karaténál.

2017. dec. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!