Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Miért ugrik a lánc a bringámon?

Miért ugrik a lánc a bringámon?

Figyelt kérdés

Áprilusban vettem újonnal egy kellys arc 10-es országútit, ami kicsit komolyabb bringa és egyáltalán nem gagyi alkatrészekből van összerakva. Viszonylag sokat használtam és ősszel elkezdett nehezen váltani. Vettem bele egy új láncot mert a gyári alaposan meg volt nyúlva, de amint felültem rá elkezdett ugrani a lánc és nem tudom használni. Gondoltam arra hogy elkopott a fogaskoszorú illetve lánckerék, de ránézésre teljesen jó állapotban vannak és lyuk nélkül illeszkedik rájuk a lánc, így nem gondolom hogy cserélni kellene őket. A láncból kiszedtem egy szemet mondván hogy nem feszül kellően de nem nagyon segített. Próbáljam meg a váltóbowdent állítani vagy szedjek még ki láncszemet? Esetleg más ötlet?

Előre is köszönöm ha segít valaki.


2022. jan. 8. 13:29
 1/9 A kérdező kommentje:
Esetleg ha valaki felkeres fb-n tudok küldeni képeket is róla
2022. jan. 8. 13:30
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Bicajszerelő egy kisgenerált 4-5e ft-ért megcsinál a bicajodon, és mindent beállít pöpecül.
2022. jan. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Hiába nem látod, kopott a hátsó sor. Tipikus tünet ez, mikor csak láncot cserél valaki, és a régi már erősen meg volt nyúlva. Ha időben, mondjuk 0,5% nyúlásnál cserélsz, akkor kibírhat 2-3 láncot egy sor. Ha beleesik a nyúlásmérő (>1%), akkor mehet kukába a lánckerék sor minimum, de az első tányérok is cserére szorulhatnak.
2022. jan. 8. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
90%

Ha ennyit mész, vegyél egy láncnyúlás mérőt. Filléres tétel!

[link]

És figyeld a lánc nyúlását! Legyen otthon mindig tartalék lánc és cseréld rendszeresen!

A megnyúló lánc a lánckerekeket elkoptatja, a fogakat kihegyezi, a fogárkokat mélyíti.


"ősszel elkezdett nehezen váltani"

Addig nem is csináltál neki semmi karbantartást, tisztítást?


"ránézésre teljesen jó állapotban vannak"

Ahhoz kell egy kis rutin, hogy az ember meglássa referencia nélkül a kopást. Tegyél mellé egy ugyanolyan, nem kopott lánckereket.


"lyuk nélkül illeszkedik rájuk a lánc"

Persze, mert egymáshoz koptak!


"így nem gondolom hogy cserélni kellene őket"

De gondold ! :D


"A láncból kiszedtem egy szemet"

A láncfeszesség növelése nem fogja megoldani a dolgot. Tekintve hogy a váltó kanala feszíti a láncot. Ez most kicsit előrébb került, de a lánc nem lett feszesebb.

Illetve görgős lánchajtásnál a lánc és a lánckerekek profilja nagyon fontos. A kopott, hegyes fogon a lánc görgője fel tud mászni és átugrik.


"Esetleg más ötlet?"

Cseréld a hajtást. Lánc, lánckeréksor, lánctányérok!

Elkövetted a klasszikus kezdő kerékpáros hibát. Meg is fizeted érte a tanulópénzt. Többet nem fogod elkövetni! :)

Aztán innen fogva rendszeresen tartsd karban a kerékpárt. Akár te tanuld meg a szükséges lépéseket, akár válassz egy szervizt ahova rendszeresen viszed.

A neten rengeteg írás és videó megtalálható. Ha megy az angol akkor meg aztán kb életed végéig nai 40 órában nézhetsz videókat kerékpár karbantartástól :D

2022. jan. 8. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Úgy értem az új lánc esetén nincs lyuk, ami nyilván nincs hozzákopva a régi sorhoz. Egyébként köszi az ötleteket, cserélem a sorokat is.
2022. jan. 8. 19:43
 6/9 hypno ***** válasza:

#5


Amíg nem cseréled le a hátsó sort - ott ugrik, az első nem szokott -, addig megoldás, hogy azokat a fokozatokat használod, amiket egyébként viszonylag ritkán szoktál.


Kicsit más lesz a menetteljesítmény, de az vállalható átmenetileg.

2022. jan. 9. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha egy szezon alatt elhasználtál egy láncot úgy, hogy a hátsó sort is tönkre tette, akkor nagy valószínűséggel ott kenési problémák voltak, mert egy rendszeresen tisztított és újrakent láncnak ki kellene bírnia legalább 2000 km-t, főleg úgy, hogy az outin elöl is van váltó, így kevésbé nyírja a láncokat, mint mondjuk egy 1x12-es monti.

Megoldás: cseréld a láncot és a hátsó komplett fogassort és ez után MINDEN nagyobb bringázás után tisztítsd meg a láncot és a sort is valami zsíroldós lánctisztítóval és olajozd meg.

2022. jan. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Első váltó esetén szinte nem használom a kisebbik lánctányért mivel keresztbeváltás nélkül tökéletesen boldogulok a naggyal.
2022. jan. 10. 13:17
 9/9 hypno ***** válasza:

#8


Az első tányérokkal nem szokott gond lenni. Még ha kopottak akkor sem.

A hátsó soron az az 1-2 fokozat, amit a legtöbbet használsz (mondjuk a két legkisebb), az szokott ugrani. Ezeket most felejtsd el és használd mondjuk a 3. fokozatot.

2022. jan. 10. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!