Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Normális, hogy kezdőként...

Normális, hogy kezdőként minden kikötői manőver egy stresszhelyzet?

Figyelt kérdés

Kezdő vitorlázó vagyok, 1 éve van jogsim, 3 önálló utam volt eddig. Önálló alatt azt értem, hogy 4-6 fős társaság, és csak én tudok vitorlás hajót vezetni.

A vitorlázással nincs baj, úgy érzem elég jól megy a tapasztalatlanságomhoz képest, viszont minden kikötői manőver egy stresszhelyzet, amitől már lassan már gyomorgörccsel indulok vitorlázni. Elindulni a kikötőből még annyira nem is vészes, bár ott is volt már probléma. Párhuzamosan voltunk kikötve partfalra, és Y fordulót kellett volna tolatva megcsinálni. Viszont balra kitolt kormányrúd + full előre gáz esetén is csak sodródott a hajó hátra.. elsőre sosem találom el, hogy mekkora íven, mekkora sebességgel kellene egy idegen hajót kezelni.

De az elindulás fogjuk rá, hogy problémamentes. A gondom azzal van, amikor ki kell kötni a hajót a kikötőben. Egyszerűen soha nem tudok beállni normálisan. A legutóbbi élményemet is elmondom, hátha tudja valaki miket rontok el. Merőlegesen kellett volna beállni két oszlop közé. Túlmentem a helyemen, hátramenet, és forgattam be a fenekét balra hátra. Viszont óriási íven fordult a hajó, már a manőver felénél láttam, hogy nem fog befordulni. A hajó fara balra fordult, viszont a távolabbi oszlop kb a hajó farának közepére esett, szóval nem tudtam volna befordítani. Semmi gond, előremenet, visszakormányzás. Viszont hamarabb kormányoztam vissza, minthogy megváltozott volna a hajó haladási iránya (még sodródtunk hátra), szóval szóval ahelyett, hogy az orr jobbra fordult volna, elindult balra , így a farát még távolabb helyezve az oszlopok közül. Ezt eljátszottam a kikötőben legalább 3x.


Hiába voltam kikötői manővertréningen (is), ott fele ekkora hajóval, kétszer ekkora helyre kellett beállni, sokkal szerencsésebb körülmények között. Semmi havária nem volt, nem tanultam semmit.


Normális, hogy kezdőként ennyit bénázok? Mi történik akkor, ha nem tudok beállni? Ki lehet hívni a clubot, akitől bérlem a hajót, hogy segítsenek? Szörnyen rástresszelek arra, hogy idegen hajót nekicsapok a mólónak, más hajónak, vagy az oszlopnak, és óriási kárt okozok, és ez sem segít, mert így még nagyobb a stressz.


2023. aug. 23. 16:33
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Leszögezem, nem vitorlázom!


A helyzet viszont nagyon hasonlít a "B" kategóriás friss jogsis vezetéshez. Amikor kezdő voltam marha nehéz volt parkolnom, ha valaki jött mögöttem, inkább mentem egy kört. Mára viszont a 4728-adik leparkolás után nem érdekel és nem is jár izgalommal...


Szerintem gyakorolni kell, ennyi...

2023. aug. 23. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!