Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Hogyan győzzem le ezt a fóbiám?

Hogyan győzzem le ezt a fóbiám?

Figyelt kérdés

nem tudok úgy lemenni a víz alá, hogy ne fogjam be az orrom. attól félek h csak úgy magától be fog folyni a víz és megfulladok, vagy véletlen beszivom.


f/15


2010. máj. 30. 23:14
 1/10 anonim válasza:
100%
attól függ, mihez kell a nem befogott orr. én pl fejesugrásnál simán csak fújok ki levegőt az orromon, épp annyira, hogy érezzem, és tudjam, hogy nem megy be rajta víz. sőt, tulajdonképpen minden vízbemerülésnél ezt csinálom. szerintem hatásos.
2010. máj. 30. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy amikor a víz alatt vagy, folyamatosan fújjad ki a levegőt az orrodn, én is mindig így csinálom :) (hogyha nem fújom ki a levegőt, akkor nekem tényleg befolyik asszem :S)
2010. máj. 30. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
egyszerű: ahogy lemész a víz alá kezd el az orrodon keresztül (lassan) kifújni a levegőt, és akkor tuti nem fog belemenni. Mondjuk hogy erre rájöjj nem kell azért Lomonoszov diploma de mindegy :)
2010. máj. 30. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, de ha fúújom ki akkor hamar elfogy nem?:D
2010. máj. 30. 23:52
 5/10 anonim válasza:
100%

első vagyok.

ezért kell lassan fújni, hogy maradjon elég;) vagy netán mélyvízi merülést akarsz befogatlan orral csinálni?:D

2010. máj. 31. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
háát gondoltam igy simán befogatlan orral leúszok a Mariana-árokba :D neem amúgy, csak ha hosszabb időt mondjuk viz alatt menni, ahhoz kell levegő. de köszönöm a válaszokat! hasznosak voltak
2010. máj. 31. 00:15
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Befogni az orrot víz alatt, vagy fújni kifelé? Szerintem hacsak nem nagyon mélyre készül az ember, teljesen felesleges, nem kell kifelé fújni a levegőt, nem megy be az orron a víz, csak akkor ha átfordulsz fejjel lefelére, na akkor én is fújni szoktam a levegőt kifelé, de pl. víz alatt úszásnál az a kevés is pazarlás lenne, szerintem a legminimálisabb fújással is 10 méter után alig maradna levegőm.
2010. máj. 31. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
pont hogy úszás közben nem pazarlás. Persze a merülés az más, szerintem te arra gondolhattál víz alatti úszás néven. De ha simán úszol akkor meg még jó hogy víz alatt fújod kifelé a levegőt szájon át is meg orron át is, különben ha feljössz, és csak akkor fújnád ki nem lenne elég időd rendesen levegőt venni anélkül hogy ki ne ess az ütemből.
2010. máj. 31. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
ha nagyon nagyon lassan fújod kifelé a levegőt, akkor nem fog belemenni, rá lehet érezni, hogy hogy kell, gyakorold a kádban :D véletlenül meg ne szívjad be, ilyen egyszerű. meg, ha víz alatt vagy, akkor folyamatosan kifújod a levegőt, hogy mire feljössz, már csak venni kelljen levegőt, ne kifújni.
2010. jún. 1. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Tudom azóta már eltelt sok év, de tekintve, hogy nem sok erre vonatkozó kérdés van az oldalon, információ szempontjából hasznos lehet, amit írok azoknak, akik majd rákeresnek és rátalálnak erre.

A kérdező eleve tévhitben él, irreális a félelme, mert nem tud megfulladni még attól sem, ha szándékosan beszívja a vizet az orrán. Ugyanis amint elindul lefelé a víz a torokba, a szervezet AUTOMATIKUSAN védekezik úgy, hogy lezárja a lágy szájpadot (mint amikor nyelsz, vagy elkezded kimondani a "K" betűt és azt a pozíciót úgy tartod). Amennyiben ez későn történik meg, akkor lejjebb a gégefedőd zár le automatikusan (Mint amikor köszörülni akarod a torkod és úgy tartod azt a pozíciót, vagy gondolj csak arra, hogy mikor gargarizálsz, akkor sem megy le a tüdődbe a víz. Na ez történik akkor is, amikor le akar menni, automatikusan nem megy le). Ha véletlenül félre is nyelnél, akkor pedig a legrosszabb dolog, ami történhet, hogy feljössz a víz alól és köhögsz kicsit. Ez ugyanaz a jelenség, mint amikor iszol és félrenyelsz, semmivel sem különb. Magyarul ennyi erővel ivás közben is ugyanúgy retteghetnél a fulladástól. Megfulladni az emberek eszméletlen állapotban szoktak, amikor nincsenek tudatuknál, vagy amikor nagyon részegek és a reflexeik lelassulnak. Igen, technikailag be lehet lélegezni a vizet, de ahhoz erősen, nagyot kell belélegezni, hogy ténylegesen leszívd a tüdődbe a vizet, ami véletlenül aligha következhet be, csak szándékosan. Szerintem az első és legfontosabb, hogy ez tudatosuljon benned. Tudom, ez így durva, amit írok, de ha lemész a víz alá és megpróbálsz egy kicsi vizet beszívni az orrod elejébe és ezt "túléled", az rengeteget fog segíteni a tudatosításban. Ha kell a víz alatt engedd ki az orrod óvatosan, és engedd bele a vizet akár, bár ha nem veszel levegőt, úgy nem igazán megy tele az orrod, ha csak nem hanyatt pozícióban vagy a víz alatt. Azt is gyakorolhatod, hogy először erősen fújod ki a levegőt és egyre gyengébben fújod és ezt gyakorlod, míg nem már csak szinte egy kis nyomást tartasz az orrodban, hogy ne menjen bele a víz. Ha hanyatt nem akarsz lenni víz alatt és elég neked az, hogy előre vagy lefelé nézve lent tudj lenni, akkor a lágy szájpad zárása is elegendő nyomást csinál ahhoz, hogy ne menjen a víz be az orrodba. Vannak akiknél ennyi elég ahhoz, hogy arccal felfelé nézve se menjen bele a víz az orrba. Ha minden pozícióban el akarod kerülni hogy az orrodba menjen a víz a víz alatt, akkor az utolsó hozzászóló írja jól, hogy azt kell gyakorolni minden pozícióban, hogy csak annyira fújod a levegőt az orrodon kifelé, hogy nyomásegyensúly legyen a víz és a levegő között. Ha pl hanyatt merülsz el kádban, olyankor ha nagyobb a nyomás az orrodban, mint kellene, akkor az azt eredményezi, hogy buborékok jönnek ki és mivel a víz lefelé akar folyni, ezért mindig amikor kijön egy buboréknyi levegő, akkor lejjebb mehet, befolyhat az orrba. Ha a levegő nyomása kisebb, mint a vízé, akkor a víz lefolyik és kiszorítja a levegőt, ami buborék formájában távozik. Hanyatt pozícióban tehát úgy tudod megakadályozni, hogy víz menjen az orrodba, hogy egyenletes nyomást gyakorolsz az orrodba és ennek a nyomásnak meg kell egyeznie a víz nyomásával, mert ha kisebb, ha nagyobb, akkor is be fog menni a víz, ha pedig sokkal nagyobb a nyomás, akkor nem megy be a víz, de hamar elfogy a levegőd. Ez természetesen előre és lefelé nézve a víz alatt nem igaz, ilyenkor bármilyen erősséggel buborékolhatsz, illetve akkor sem megy bele a víz az orrodba, ha csak simán visszatartod a levegőt, vagy lezárod a lágy szájpadod. De ezt igazából neked kell kitapasztalnod. A hanyatt levéses dolgot 8 hónapig gyakoroltam célzottan, és nem tudtam megtanulni. Gondolhatod, ennyi idő alatt mennyit hibáztam, ha egyszer sem sikerült, hány hektóliternyi vizet folyattam le az orromon, a torkomon. Sokszor direkt nyitva hagytam a gégefedőt és a lágy szájpadot még akkor is, amikor automatikusan zárni akart, hogy rákényszerítsem a szervezetem arra, hogy csak és kizárólag a levegővel kompenzálja a vizet. Semmi bajom nem történt. Nem fulladtam meg. Az egyetlen idegesítő dolog az volt, hogy még napokkal uszodázás után is néha kijött az orromon keresztül víz a melléküregeimből, amikor maradt bennük víz és lehajoltam. Én mondjuk tüsszögni sem tüsszögök a víztől az orromban, sokaknak ez nagy problémájuk. Szóval, gondolj bele, a szörfösöknél, a kajakosoknál, akik eszkimó fordulóznak (fejjel lefelé vannak a víz alatt a kajakban) ott a kezdők mennyi vizet nyelnek, mennyiszer megy az orrukba a víz, vagy akár a strandon a medencében lubickoló, víz alatt forgó, önfeledten játszó gyerekek is véletlenül beszívják a vizet az orrukba, még sincs semmi bajuk.

Szóval aki fél a víztől, szerintem a legfontosabb ezeket a dolgokat tisztába tenni először, hogy a víz közel sem olyan veszélyes, mint amilyennek tűnik, ha tudsz úszni, azaz fel tudsz menni a felszínre, és ott is tudod magad tartani, akkor nem fulladhatsz meg attól, hogy víz megy az orrodba, vagy félrenyelsz.

2019. nov. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!