Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Virtuális ramra van valami...

Virtuális ramra van valami korlát?

Figyelt kérdés
Nagy ramigény miatt az az elképzelés van, hogy a tényleges ramot minimalizálni, 4Gb-ra s egy 6000 Ft-os 120 Gigás SSD-t használni virtuális ramnak. Ha a win10-et rárakom, marad még kb 60 giga igy filléekből lenne egy 64 giga rammos rendszerem ami joval gyorsabb lenne az ssd miatt mintha hdd-t használna virtuális ramként. az igazi rammal persze nem lenne összemérhető, de az ára joval kevesebb lenne. ez mukodhet? s ha igen mennyire röviditheti meg az ssd élettartamát?
2020. jan. 23. 11:52
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

A dolognak két oldala van, az egyik a nagy RAM igény nem véletlenül van leírva. Mert a RAM lényegesen gyorsabb mint az SSD. Alapvetően egy memória hozzáférés sebességét több tényező határozza meg. Nem csak a natív GB/sec adatokat kell nézni ahogy a korábbi válaszadó írta. A natív GB/sec adatokban is van jelentős különbség, de a többi paraméter (késleltetés /hozzáférési idő/, írás-olvasás sebesség stb.) ezekben a RAM mindig lényegesen gyorsabb.


SSD-knél szempont az összes írás szám. az SSD-k esetén van egy maximális írás szám, és ha RAM intenzív alkalmazások esetén lapozásra (virtuláis memória) használjuk elég gyorsan pörög az írás számláló. OK elképzelhető, hogy nem lesz neked vészes, hogy 5-8 év helyett csak 2-3 év lesz az élettartam az SSD-nek, de ezt is érdemes kalkulálni.


A másik fele maga a lapozás. A lapozás idő igényes, és áll legalább egy diszk írásból (kilapozandó memória területet ki kell tenni egy fájlba), majd a korábban kilapozott adatokat be kell olvasni. A mai windowsok lapozási algoritmusa alig ismert, de a világtörténelemben már készültek jobbak is (ld. pl. MVS, VM390/OS390 ki hogy nevezte, VMS), és azoknál is egy maximum 15-20x értéket javasoltak, hogy azért annál többet már ne nagyon lapozzon a rendszer, mert belassul (ez mérhető is volt, írtunk lyen teszt programokat annak idején). Én windows 7-et teszteltem és ott egy 6-8x memória után már használhatatlanul lassult. 2-3x-os méretnél ez nem volt nagyon érezhető. Néhány hihetőnek látszó külföldi fórumon is általában windows esetén a max. 3-4x-es értéket javasolják, hogy az még működő képes. Azaz ha van 4GB RAM-od akkor 12-16GB lapozási mérettel még használható simán a rendszer. Ez fölött elkezd nagyon jelentősen lassulni. (Itt most egy alkalmazás memória igényéről beszélek, ha sok kis alkalmazás van és azok összes memória igénye nagy ott más a helyzet).


Fizikai korlát a RAM+virtuális memória esetén 64 bites windows 7-nél ha jól emlékszem 16TB volt (Windows 10 esetén nem tudom) /az elméleti maximum 2^64 bit lenne, de ezt különböző okok miatt nem lehet kihasználni, gyakorlatban ez 2^52bit=4 PetaByte, ld. Intel® 64 and IA-32 Architectures Software Developer’s Manual, elég részletesen leírja több helyen összesen kb. 50 oldalon keresztül/.


Az, hogy az elméleti maximum és a "túl lassú lesz" között hol húzod meg a határt a türelmedtől és a feladattól függ.


Összefoglalva: nem javasolt a fizika RAM 3-4x-nél nagyobb virtuális memóriát használni /még SSD-vel sem/, bár nem tiltja semmi a józan észen kívül.


SSD-vel én még nem teszteltem, de ismerve a dolog fizikáját nem várok túl sokat, esetleg egy 5x-ös értéket el tudok képzelni (azaz a fenti 4GB fizika memória mellé még kb. 20GB virtuális memóriát tudok elképzelni, hogy még használható sebességű lesz).

2020. jan. 24. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!