Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Számítógép összerakása Linux-N...

Számítógép összerakása Linux-NAS és Windows alapfunkciókra milyet? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Az alábbi konfigurációhoz milyen alkatrészeket javasoltok?

Kezdve a számítógépháztól: processzor, alaplap, hűtő, tápegység...


Szeretnék egy korszerű számítógépet összerakni, többnyire Linux futna rajta, NAS-nek szeretném használni, de azt is szeretném, hogy ha úgy adódik, Windows "irodai alapfunkciók" és böngészés szempontjából jól menjen rajta, valamint tudjak Windows 11 rendszert is telepíteni rá.


Integrált VGA, jó lenne, valamint 6 SATA port, minimális hőtermelés, csendes működés, lehetőleg valamennyire hordozható legyen.

Ha viszont az árat jelentősen megdobná, a hordozhatóságról lemondok.


Összerakni érdemes egyet, vagy van valamiféle megbízható, brand, előre összerakott és így árult gép ami ezt tudhatja?


200 ezer Ft összegig el tudnék menni árban, meg picit fölé is.



2022. aug. 3. 08:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Egy Intel Pentium 4-es konfig szinte bármire elegendő. Nálam a mainkraft is eldöcög rajta és 32 bites Win7 Home Premium fut a gépen.
2022. aug. 3. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Új gépet szeretnék amin majd a Windows 11 is elmegy.

Másrészt a régi, "biztosan jól működik" típusú gépekkel jártam már meg úgy, hogy már akkor felpúposodott, kifolyt kondik voltak rajta mikor elkezdtem használni.

Régi hardver irányába nem szeretnék menni.

2022. aug. 3. 08:42
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"Egy Intel Pentium 4-es konfig szinte bármire elegendő"


Napi troll beszólás meg is volt.


Windows 11-hez Intel részén csak a 8. generációtól felfelé van támogatás. Mivel 8.-9. generációs processzorokat már nem nagyon kapsz már újonnan, így marad a 10. generáció.

Ez árban a legalja: [link]

Van benne Intel UHD Graphics 630 integrált videóvezérlő is.

Alaplapból meg 6db SATA-val viszonylag jó árban LGA 1200 foglalattal: [link]

Tápnak valamilyen 600W-os 80+

Gépházból meg a hordozhatók újonnan eléggé felárasak, így én azt nem erőltetném.


Előre összerakott brand gépben biztos nem lesz 6 SATA csatlakozós alaplap. Az nvme megjelenése óta egyre jobban szorul ki a SATA, és a helyére inkább 2-4 m.2 foglaltot tesznek az alaplapokon.

2022. aug. 3. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
25%

"hordozhatóság" - ez itt a lényeg. Hiába miniATX vagy ITX, akkor se a gépház a nagy gond, hanem hogy hurcolni kell hozzá monitort, billentyűt egeret, kábeleket (esetleg még autóaksit inverterrel is)... :(


Ilyen igényre inkább egy laptop.

2022. aug. 3. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

A hordozhatóságot el tudom engedni.


Tudtok mondani olyan MSI lapot, ahol szinte biztos hogy az M.2 vagy nvme SSD használata nem tesz használhatatlanná kapásból két SATA portot?

2022. aug. 3. 10:13
 6/14 anonim ***** válasza:
A Linux-NAS és a windows 11 igen nagyone ltérő hardver követelményeket támaszt. El kell dönteni, hogy Linux-NAS vagy Windows11 mert különben elszáll az ár.
2022. aug. 3. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Ok, Linux a prioritás.
2022. aug. 3. 15:46
 8/14 gentoojedi ***** válasza:
100%

Én nem igazán értem a kérdést. Inkább kérdeznék kérdezőtől. A hatos-sal egyet értek, mivel nagyon eltérőek a hardverkövetelmények. Egy linux alapú hálózati tárolónak luxus egy olyan hardver, ami kielégíti a Windows 11 hardverkövetelményeit. Ráadásul egyszerre nem tudod mindkettő rendszert futtatni, hacsak nem virtualizálsz.

Én úgy gondolom egy hálózati tároló ha nem is 7/24-ben, de elég sokat megy. Tehát a fogyasztás mellett sem mehetünk el. Erre meg a lehető legjobban valami mini atx-es intel atomos integrált procis alaplappal ellátott gép kell. De a legideálisabb eleve egy gyári NAS lenne a megoldás pl Synology. Igaz ebből azok, amikbe már kettőnél is több HDD beépíthető az nagyon drága. Tehát nem járható út. Ha meg nem folyamatosan megy a NAS - és nem is mehet, mert ha Windows 11-et is használsz egyszerre nem mehet a kettő, ha csak nem virtualizálsz. Hálózati tárolót meg virtualizálni sem sok értelmét látom. Szóval én a helyedben ha mindenképpen kell egy Win 11 hez szükséges gép, ami elég sokat megy, akkor azt állítanám be egyben hálózati tárolónak. Attól nem lesz kevesebb a vilanyfogyasztás, ha ugyanazon a vason valamilyen linux fut és nem Windows. Sőt valószínű még többet is fog fogyasztani a windowsnál.


Ha meg linux a prioritás, akkor amit írtam intel atomos csoda, de szóba jöhet egy használt pár éves dell optiplex pc, amin ugyan csak 3 vagy max 4 db sata port van,de az orvosolható pciexpresszes sata port kártyával. Én így oldottam meg a saját nasomat. Négy HDD van benne a raid+lvm miatt.

2022. aug. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Ilyen Intel Atom alaplapot, cpu-t, házat tudsz ajánlani?

Mini ATX vagy ITX gépet nem ismerem.

2022. aug. 4. 09:29
 10/14 gentoojedi ***** válasza:

Integrált CPU a kulcsszó. Anno Atom procik voltak. Azóta változott. Ez lehet celeron, pentium, vagy valamelyik core család. Nashoz elég a cerka is. (Feltételezem X-et nem raksz fel, hanem valami webes manageled pl: webmin)


[link]


Ezen pl négy sata3-as port van és pci-e foglalat is, ami nincs mindegyiken

:

[link]



Ha nem elég, akkor teszel rá egy ilyet:


[link]

2022. aug. 4. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!