Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mely processzorok védettek...

X0 kérdése:

Mely processzorok védettek tévesztés ellen?

Figyelt kérdés
Mely processzorok védettek tévesztés ellen? Mondjuk diffúzió vagy kozmikus sugárzás elnyelése miatt téveszthet. Védelem: például az összeadást 2 áramkör is elvégzi és összehasonlítja az eredményét, az osztást visszaszorozva ellenőrzi, ECC-s regiszterek, stb. Xeon, Epyc, ARM64, IBM Power, IBM z? Azért minél olcsóbb kellene, és olyan kellene ami magában használható, vagyis tehető hozzá monitor, billentyűzet, stb. Ami csak hálózaton keresztül vezérelhető ahhoz másik számítógép kell, az nem az igazi. ECC-s cache tudtommal minden maiban van, amiket írtam nagyrésze támogatja az ECC memóriát és a paritásvédett címet és vezérlést: az ARM64 nem mind, a többi mind. Az Epyc mennyire megbízhatóbb mint a Ryzen? Ryzen 3 3100 van, mondjuk az Epyc 7252 jobban védett tévesztés ellen? Paritásvédett cím és vezérlés sajnos a mostani számítógépemen nincs (RDIMM-et nem tud, csak UDIMM-et: csak nempufferelt, nincs regiszteres támogatása). Köszi.
2022. szept. 15. 20:40
 1/8 SIDLER22 ***** válasza:
60%

Megkérdezhetem, hogy mire kell ez a szintű tévesztés biztonság? Esetleg laboratóriumi számításokra használnád a gépet? Vagy valami több milliárdos programokat futtatsz aminek véletlenül sem szabad tévednie?

Csak azért kérdezem mert többször voltak már itt emberek akik értelmetlen dolgokat akartak maguknak. Például nemrég volt egy kérdés, hogy melyik a legbiztonságosabb vpn rendszer és router és minden egyéb mert Ő egy fullosan bebiztosított hálózatot szeretne. Hogy minek azt Ő se tudta, de KELL neki mert mért ne.

2022. szept. 15. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%
Nem tudom mennyire szükséges ez. Űrbe manapság ilyen régi 20 éves PC procikat küldenek. Ott pedig tényleg van sugárzás. Tehát valszeg a külső védelem a fontosabb.
2022. szept. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
83%

Kozmikus sugárzás ellen egyik sem védett ezek közül. A single event upsetet képes a REG ás LR ECC hárítani, de önmagában ez kevés. Mármint normál magyar tengerszint feletti magasságon még ez is sok, mert nálunk azért elég ritka a SEU, a tengerszint feletti magasság növekedésével lesz egyre gyakoribb.

A teljes védelemhez space-grade minősítésű processzor és többelemes redundancia kell, de gondolom nem űrsiklót építenél. :D


Az unbiffered ECC is teljesen megfelel az otthoni igényeknek, ezekkel a Ryzen 3 is megy - kérdés mennyiért fogsz RAMot találni hozzá. Ami igazán olcsók azok a kikukázott használt HP szerverek Intel Xeonokkal és DDR3-mal. Ott fillérekért van REG ECC, processzor meg minden cserébe a mai elvárásokhoz képest rettenetesen sokat zabálnak és nem is kimondottan gyorsak.


Én inkább onnan közelíteném meg, hogy mire kell neked a rendszer: kiszolgálónak 24/7-es üzemre vagy valami brutál időigényes és ramkritikus számításhoz/renderhez/akármihez...


Az összes szerverprocesszor ami REG ECCvel üzemel tökéletes a földi viszonyok között, csak egy 6-8 éves Xeon és egy új Epyc ára között elég nagy eltérés van :D

2022. szept. 15. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nyilván ha drága nem kell, de nem szeretem, hogy ha elmentek egy fájlt, akkor mondjuk felülírja a gyökérkönyvtárat, mert elszámolta a klaszter címét. Otthoni számítógépnek lenne: programozás, szövegszerkesztés, webböngészés, filmnézés. Az enyém több bites hiba javítását is tudja, gondolom egy egész cache-vonalat fog össze: 64 B-ot 72 B-on tárol, 3 B hiba javítása, 5 B hiba felismerése: RAID 6-szerűen, de fogalmam sincs hogy csinálja: Windows parancssorba vagy PowerShell-be: "wmic memphysical get memoryerrorcorrection": 3: nincs, 5: 1 bit hiba javítása, 6: több bites hiba javítása. A paritásvédett memóriacímhez és vezérléshez legalább DDR4-es regiszteres vagy terheléscsökkentett memória kell: RDIMM/LRDIMM. Az FBDIMM gondolom tudja régebbinél is. Az Epyc-et se vettem meg mert túl drága.
2022. szept. 15. 21:25
 5/8 anonim ***** válasza:
71%

"hogy ha elmentek egy fájlt, akkor mondjuk felülírja a gyökérkönyvtárat, mert elszámolta a klaszter címét."


Ilyen hibával még akkor sem találkoztam amikor inkompatibilitás vagy tuning miatt teljesen instabil volt a ram a gépben. :D

Szerintem otthoni gépnél felesleges ilyenekkel foglalkozni,hasraütésre a világ összes programozójának 90+ %-a ECC nélküli gépen programozik.

2022. szept. 15. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
51%
Elektroncsövekből épís számítógépet. Azok érzéketlenek a sugárzásokra.
2022. szept. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 SIDLER22 ***** válasza:
Mindenkinek van egy hobbija...
2022. szept. 16. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha van egy bosszantó bug a programban, az jóval nagyobb tévesztést okoz és akkor cseszheted a processzor hibajavító tévesztésvédelmét. A bug nagyobb eséllyel van a programban, mint amennyi kárt tud okozni a kozmikus sugárzás. Gondoj a Voyager 1-2-re, ha tartalmaz is processzort, az is valami Commodore 64 korszaki lehet, ennek ellenére teszi a dolgát hiba nélkül, pedig mennyi kozmikus sugárzást elnyelt. Ha nem hiszed el, javaslom az alufóliasisakot 🤣 és egy világkörüli utat, mert gyanítom egy laposföld hívővel van dolgunk 🤣
2022. szept. 16. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!