Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Töredezettségmentesítésnek...

Töredezettségmentesítésnek lehet értelme egy ssd-n ebben az esetben?

Figyelt kérdés

Rengeteg videoszerkesztő és grafikai programot használok és hiába vannak gyors ssd-im néha megnyekken a betöltésnél és sokat kell várni.

Gyakran optimalizálom a tárolókat a priform defrag tool-jával, de arra gondoltam, hogy bár tudom, hogy nem ajánlják, 2 havonta egyszer lehet, hogy elbírna egy töredezettségmentesítést mert mégsem 10 helyről kell beolvasnia valamit ha nagyon keresi. Tudom, hogy nem tesz jót a drive-nak, de ha csak akár 20%-al megnöveli a sebességet nekem már megérte a munka miatt. Legfeljebb veszek majd új eszközt, mert az fontosabb, hogy a munkám optimális legyen.


Egyébként 2 db 1 tb m.2 ssd van a gépben. az egyik samsung. egy asus tuf17-es új generációs gép amit fél éve vettem. 32 gb rammal.

11400h proci 3050 gpu


Én úgy tudom minden rendben van a gépen és nem futnak fölösleges programok.

Szóval van értelme töredezettségmentesíteni így, hogy azért nem egy átlag felhasználó vagyok, hanem folyamatosan grafikai és videos anyagokon dolgozom?


2022. dec. 4. 19:57
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
a másik az WD Blue SN550
2022. dec. 4. 21:06
 12/27 A kérdező kommentje:
Jó mindkettőnek a kondiciója, a chrome-on kívül nem szoktam futtatni semmit, odafigyelek azért ezekre.
2022. dec. 4. 21:07
 13/27 A kérdező kommentje:
kb 20% szabad hely is van rajtuk. A helyigényes cuccokat külső HDD-re szoktam áthúzni, onnan nem fut semmi. Amin dolgozom áthúzom mindig az SSD-re
2022. dec. 4. 21:13
 14/27 anonim ***** válasza:
Maximális teljesítmény módban van a gép/proci?
2022. dec. 4. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Igen, általában turbózom. Igen.
2022. dec. 4. 21:34
 16/27 anonim ***** válasza:
48%

20% szabad hely az kevés, ez a baj. Nem tud hová írni, nincs szabad blokkja, és túl sok TRIM-et kell futtatnia.

SSD-t nem szabadna 30% alatti szabad hellyel tartani.

2022. dec. 4. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 A kérdező kommentje:
Majd lepucolom. Csak tele van minden. Az a baj, hogy a rendszert futtató ssd az csak 500 gigás és nem férek el rajta, ki kéne cserélni az 1 terrásra. csak nem tudom át lehet-e a kettő között cserélni egyáltalán az adatokat?
2022. dec. 4. 23:15
 18/27 anonim ***** válasza:

Felejtsd el az ilyen külső "priform defrag tool" és társait! Csak rontani tudnak.

A win10 beépített eszközét KELL használni, de az nem defragmentál hanem optimalizál. Nagy különbség!

Ezek legyenek helyesen beállítva: [link]

2022. dec. 4. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Az is lassíthatja, hogy "tele van mindennel" és azok nincsenek rendszerezve.


Esetleg a tipikus "next-next.finish" - féle telepítések, háttérben futó programok, tört windows, tört vírusirtó, tört szerkesztőprogram, stb.

2022. dec. 5. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 2*Sü ***** válasza:
100%

A merevlemeznél ugye az adatok egy pörgő lemezen vannak és egy olvasófej mozog a sávok között. Ez utóbbi az, ami lassú. Ha egy fájl blokkjai folytonosan helyezkednek el, akkor a fejnek csak egy picit kell mindig arrébb ugrania. De ha nem, akkor a fejmozgásra kell várni. Kicsit olyan ez, mintha kapnál egy listát az utcában felkeresendő emberekről. Ha a lista cím szerinti sorrendben van, akkor tulajdonképpen csak végigmész az utcán. Ha nem, akkor fel-alá rohangálva az utca hosszának a sokszorosát teszed meg, előbb elmész az 8-as házhoz, onnan vissza a 2-es házhoz, onnan meg a 16-os házhoz, onnan vissza a 7-es házhoz stb…


Az SSD-nél nincs ilyen fizika távolság a blokkok között. Bármelyik blokk kiolvasása ugyanolyan gyors, függetlenül attól, hogy melyik blokkot olvastad ki legutóbb. Ez meg kicsit olyan, mintha az utca lakóit nem személyesen kellene megkeresned, hanem telefonon. Bárkit hívsz, a telefon fél méterre lesz tőled, függetlenül attól, hogy kit hívtál korábban. Teljesen mindegy, milyen sorrendben haladsz a listádon, az emberek felhívása ugyanannyi idő lesz. Azt várni, hogy egy töredezettségmentesítés után gyorsabban fog beolvasni egy fájlt a géped, az kb. olyan, mint a felhívandó személyek listájának életkor szerinti rendezésétől azt várni, hogy gyorsabban végzel majd a hívásokkal. Viszont egy ilyen töredezettségmentesítés csökkenti az SSD élettartamát, meg a te időd, figyelmed fecsérlődik el rá. Már ha egyáltalán el tudsz indítani egy ilyen töredezettségmentesítést, mert minden nem őskori program azért megkülönbözteti az SSD-ket, és nem fogja engedni a töredezettségmentesítést.


Hogy a géped miért lassú, egyáltalán objektíven nézve lassú-e vagy csak az elvárásaid túlzóak azt innen nem lehet megmondani. De egy program betöltése nem csak arról szól, hogy a merevlemezből a memóriába kerülnek adatok. Közben más, lemezolvasási, írási folyamatokat nem is igénylő inicializálások is lefutnak, amik pl. memóriát foglalnak le, algoritmikusan generálnak adatokat, esetleg más hardverrel kommunikálnak stb… Az sem mindegy pl. hogy szimpla gyári állapotban van-e egy Photoshop, vagy telepítve van-e hozzá 500 ilyen-olyan plugin.


Én elsőnek biztos, hogy megmérném egy célszoftverrel, hogy ténylegesen mekkora az SSD (esetleg még a memória) írási, olvasási sebessége, az mennyire felel meg a gyártó által megadott paramétereknek.

2022. dec. 5. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!