Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Várható egy drasztikus változá...

Várható egy drasztikus változás a DDR memóriák piacán (leírás)?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy GPU-knál és telefonoknál duplázunk memória mennyiségben.

Nem követem annyira a híreket. Bennem az indította el ezt a memória-boom gondolatot, hogy láttam egy felső-közép kat. kártyát 16 Gbites GDDR6X chipekkel - ami brutális. Azt számoltam, hogy átlag évi +25-30%-kal nő a DDR-chipek egységnyi kapacitása. Illetve olvastam, hogy egy ideje már esnek a memória-árak (flash-chipek árai is egyébként). Hogwarts Legacy FHD-n már bezabálja a 8 GB VRAM-ot..


Ehhez képest mintha a végtermékek (telefonok, VGA-k) megragadtak volna egy szinten.


Szerintetek 2024-25-re várható egy nagyobb ugrás? Érdemes azzal számolni, hogy amit ma megveszek hardvert, az esetleg egy éven belül el fog emiatt avulni? Érdemes most kivárni, vagy ez egy megalapozatlan elképzelés?



2023. júl. 1. 19:09
 1/8 anonim ***** válasza:
49%

Ajánlom a Moore-törvényt a figyelmedbe: [link]

Ez eddig is mindig igaznak bizonyult, és ez alapján igen, 1 éven belül el fog avulni a cuccod. Emiatt sosem érdemes várnod.

2023. júl. 1. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez hasznos volt
2023. júl. 1. 20:17
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Öööö GPUknál pont hogy nem duplázódtak ezek. A most most kijött közép és alsó kategóriás kártyák is megrekedtek 8-12GB körül.

2015-ben már voltak 8GB-os kártyák az AMDnél és 2016-bal a GTX1000-res sorozatban már a középkategóriás GTX1070 is 8GB VRAMmal jött( a 1080ti 11GB-tal). Erre kijön 7 évvel később az RTX4060 8GB-tal és az RTX4070 12GB-tal. Az RTX4080 még mindig csak 16GB VRAM-ot kapott...


7év alatt én nem látok duplázódást. A korábbi belépő szintű 2-3-4GB-os kártyákból mára lett 8GB, csak ahogy te is írod ma már ez 1080p-ben határeset és 7 év alatt a felbontások is elszálltak. Ma már nyugodtan nevezhető alapnak a fullHD, ez alatt már senki nem játszik új hardveren és a mai új kártyák VRAM tekintetében erre is épp megfelelnek. A 4K-t hagyjuk is :D


Lófsz van itt, nem duplázódás.


Az nvidia nem is nagyon fog duplázni, mert ezzel a saját pro termékvonalát a néhai Quadrokat, a mai RTX A sorozatot kannibalizálná ezek ugyanis pont azt nyújtják, amire a gémerek vártak: dupla VRAMot. Ha megduplázná a konzumer kártyákon a VRAMot az nvidia akkor eladhatatlanná tenné a négyszer annyiba kerülő pro kártyáit...

2023. júl. 1. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#3 Ha jól gondolom, az #1-esre válaszoltál, de hogy ne legyen ebből később félreértés:


"Azt számoltam, hogy átlag évi +25-30%-kal nő a DDR-chipek egységnyi kapacitása."


Azaz ez egyetlen memóriachipre vonatkozik.


Továbbá:

"Ehhez képest mintha a végtermékek (telefonok, VGA-k) megragadtak volna egy szinten."


Tehát én sem látom ezt a nagy növekedést, ellenben korábbi kártyáimnál simán megvolt ez a növekedés (896MB/1GB -> 2GB -> 4GB középkategóriában). Most ha egy nagyon konzervatív becsléssel számolok, akkor a középkategóriás kariknál most kéne 12GB VRAM-nál tartanunk, ellenben ahogy #3 írta, 6-8GB-vel szúrják ki az ember szemét.

2023. júl. 1. 21:21
 5/8 anonim ***** válasza:
Általánosságban válaszoltam. Az, hogy mennyivel nő a chipek kapacitása az csak annyiban jelent változást, hogy ugyanakkora VRAMhoz kevesebb chipet kell a nyákra forrasztani :)
2023. júl. 1. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem csak ennyit jelent, hanem kompromisszummentességet is.
2023. júl. 1. 23:26
 7/8 anonim ***** válasza:
Milyen értelemben?
2023. júl. 2. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kevesebb chip olcsóbb sok szempontból, és ha az abszolút high-endet vagy a GPGPU-s gyorsításra vásárolt kártyákat nézzük, ott azért van egy ""fizikai"" limit

[link]


Az tuti, hogy itt nem csak az NV/AMD miatt van ez a stagnálás, hanem a beszállítók és a chiphiány is benne van, meg a technológiai átállások.

2023. júl. 2. 12:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!