Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Nem pörög fel eléggé, ill....

Nem pörög fel eléggé, ill. időben a laptop hűtő ventilátor Ubuntu Linux alatt, mit érdemes tenni?

Figyelt kérdés

Köszönöm a válaszokat és a tapasztalatokat!

Windows 7 alatt minden rendben van, de Ubuntu Linux 14.04 LTS alatt kisebb fordulaton jár a ventilátor a hangja alapján (a sensors elegendő fordulatot és nem magas hőmérsékletet ír ki).


Hogy lehet megemelni a ventilátor fordulatot?

(A szoba hőmérséklete 25 Celsius fok volt.)

==> Alapjáraton (böngésző megy, ~1% CPU használat):

„ThinkPad-T430:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +45.0°C (crit = +200.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0: +47.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0: +45.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1: +47.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)


thinkpad-isa-0000

Adapter: ISA adapter

fan1: 0 RPM


==> 1 mag 100%-on terhelve.:

„ThinkPad-T430:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +54.0°C (crit = +200.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0: +55.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0: +52.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1: +55.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)


thinkpad-isa-0000

Adapter: ISA adapter

fan1: 3640 RPM”


A fenti „high” és „crit” értékeket is lejjebb kellene venni. A "sensors-detect"-et futtattam.

Találtam ezt a cikket, éppen most.: [link]



2016. jún. 22. 13:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Átnéztem ezt több sorral. Ezzel mi a probléma? Szerintem ez így jó.


A STD és HIGH között skálázódik az RPM a hőmérséklet függvényében.


Egyébként a sensors nem mindig kap pontos információt az eszközökről a linuxos driverek miatt. Legalábbis nálam néha bődületese marhaságokat irkál ki.


Ha nem vagy benne biztos--> BIOS check. A vezérlés és az energiaprofilozás úgyis onnan jön.

2016. jún. 22. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Nekem nem tettszik, mert Linux alatt ritkán van egy jellegzetes szaga a gépnek, ami Windows alatt nincs!

Egyre egyértelműbb, hogy bizonyos esetekben nem indul el időben, vagy nem pörög fel kellő mértékben a venti, míg Win alatt magasabb fordulaton jár.


Mi a helyzet ezzel.: intel_pstate

Elvileg nekem Ivy Bridge procim van, tehát mennie kellene vele, de hezitálok, hogy megpróbálkozzak-e a telepítéssel.


A TLP-t felraktam. A fenti driver a ThermalD-hoz tartozna, ha jól értem, de a ThermalD megy nélküle is.


[link]


Lehet, elviszem a laptopot egy Linux guruhoz, mert valami nem stimmel, néha túlmelegszik valahol Ubuntu alatt, még az se biztos, hogy a proci, de az biztos, hogy Win alatt ez nincs.


(Nemrég volt kitakarítva, újrapasztázva jó minőségű pasztával.)

2016. jún. 22. 17:16
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért furcsa, mert a BIOS energiaellátásra, ill a hűtés vezérlésre vonatkozó utasításait nem hiszem, hogy az ubi felülírja. A Windowsnál is csak az alaplap, eszköz gyártó által nevesített keretprogram képes erre, megfelelő jogosultságok mellett.


Este mindenképpen megnézem nálam mit mutat, de most már hangolódok a meccsre. :)

2016. jún. 22. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Windows alá a ThinkPad-nak külön driverei vannak a Lenovo-tól és külön szoftver és liszensz kezelő rendszere. Pl. ezen keresztül a hűtőventinek van egy manuális "turbo" kapcsolója is, ami azt jelenti, hogy extrém körülmények között, akár max. fordulatszámra is állíthatod a hűtőventit.


Ubuntu alatt ez sincs meg és érezhetőbben kisebb fordulaton jár a venti, ritkábban indul (OK, ennek lehet oka, hogy a Win jobban pörgeti a procit, az Ubuntu, pedig kevésbé).


Azonban sajnos Ubuntu alatt néha van a "rossz" szag, Windows 7 alatt, pedig eltűnik, ill. még sohasem volt...


Valamit mégiscsak nem kezel jól az Ubuntu (egyébként az Ubuntu-s laptopmelegedésről tucatnyi cikk van a hálón, vannak különféle megoldások is, bár nekem némelyik barkácsolásnak tűnik...).


Pl. amikor az Intel, már azt mondja, hogy ne használd a drivert (mert pl. kernelbe integráltak valamit a magyarázat), de a Linux guruk, meg azt mondják, hogy igen, az egy érdekes szitu...


Én laikus vagyok. Próbálok egy-két fórumos Linux gurus cikket kipróbálni, de amikor mindenhol ABSOLUTELY NO WARRANTY-t lát az ember és néha az se látszik, hogy a felrakott cuccokat hogy lehet eltávolítani, akkor azért óvatos kezdek lenni.


Nem semmi meccs volt! 3 : 3

2016. jún. 25. 13:27
 5/11 anonim ***** válasza:

Igen. Remek meccs volt :)


Ennyire nem másztam bele a driverkérdésbe soha.


A rengeteg disztró miatt valahol érthető hogy egy kernelhez egyféle, úgymond univerzás driver van alapból. A termékgyártók meg persze, hogy tiltakoznak, elvégre itt rendszerszinten is olyan módosításokat tudsz végrehajtani, hogy hazamegy az eszközöd, ha valamit elírsz... Én nem bántanám.


De itt az alap probléma nem ez, mert minden működik és a sensors is hellyel-közzel valós adatokat mutat.


Valóban lehet a kisebb rendszerigény a válasz erre, de nem gondolnám, hogy ez így rendellenes. Amit tapasztaltam az erőforrás kérdésben, valóban olyan 25-30% az eltérés a linux javára.


A szag viszont érdekes ezt mindenféleképpen ki kellene deríteni, hogy mi ez. Mert oké, melegedik egy kicsit jobban, de akkor sem kellene neki szagot árasztani, ha éppen az működési hőmérséklet felső tartományában van.


De gyorsan rövidre zárnám, kipróbálnék live módba még egy pár disztrót, hogy ott is hasonló e a szitu.


Esetleg 16.04?



Nekem idáig pont fordítva volt, inkább jobban pörgött linux alatt, és Windows alatt volt csendesebb...

2016. jún. 25. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
.. azt elfelejtettem megkérdezni, hogy az újrapasztázás előtt volt valami szaga, vagy miért kellett pasztázni?
2016. jún. 25. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Az újrapasztázás előtt is ugyanez volt, azóta Windows alatt többet használom és meglepődtem, hogy sohasem érzem a szagot, csak Linux alatt dolgozva.


A pasztázás a szag eltüntetése okán, ill. teljes belső takarítás okán történt, a gép előtte sem melegedett, de volt olyan "korú", hogy már lehetett pasztázni (ez egy használt, de az év végéig, még gyári garis gép).


Persze a gari, gondolom, a hozzá gyárilag adott (aktivációs kód) Win 7 op. rendszer használata esetén él.


A Live verzió kipróbálása jó ötlet, én Linux Mintet raktam erre a gépre, csakhogy azon a Wifi nem működött rendesen és még "bűvészkedés" (guru fórumok bújása és némi módosítás a "tuti" tippek alapján) után is hol ledobált, hol nem...


Lehet a legújabb Ubuntu live verziója megfontolandó.


T430-ok esetében sokszor írnak 1 éves koron belül egy fura szagról (ezt is meg lehet találni fórumokon), egy ideig erre gyanakodtam, de szerintem időnként az Ubuntu valamit csinál a ventivel, vagy máshol túlfeszt ad valamire...

2016. jún. 25. 17:18
 8/11 A kérdező kommentje:

Egy ideig nem volt Ubuntu 14.04 LTS alatt, aztán egyszer csak lett néha ez a szag.


Szerintem valamelyik frissítésnél ment félre valami...

2016. jún. 25. 17:19
 9/11 anonim ***** válasza:

Nekem az a sanda gyanúm, hogy ennek a szagnak semmi köze a linuxhoz.


Gondold végig. Ezek a ventik néha teljesen le is állnak. Szerintem nem törvényszerű, hogy bármilyen szag, bármilyen helyzetben kijöjjön belőle. Egyszerűen a Linux jobban spórol, és valamelyik hardver erre el kezd büdösödni... Nonszensz.


Esetlegesen, egy stresszteszt jót tenne neki, vagy próbáld meg annyira leterhelni amennyire csak tudod( mondjuk Boinc), hátha végre le is állna, akkor viszont megvan a bűnös.


A garancia él, bármit is teszel rá, vagy bármivel is használod. És ha továbbra is csinálja, HDD ki és mehet a szervízbe....

2016. jún. 25. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Ez igaz, bár én akkor is éreztem a különbséget a Win 7 (gyári Lenovo driverek) és az Ubuntu Linux 14.04 LTS között, nem tudok mást írni, csak amit tapasztaltam, az Ubuntu alatt időnként megvan a szag, a Win alatt nincs.

Nyilván nem op. rendszer hiba ez, hanem a T430-at tervezhették úgy, hogy kellenek neki a gyári driverek az optimális működéshez...


Amit csináltam, Ubuntu alatt feltettem a TLP programot (ezután nem tapasztaltam semmi lényegi változás), ezek után feltelepítettem (ill. engedélyeztem) az Intel p_state drivert és "powersave" módba állítottam, majd felraktam a Thermald programot. Igazából ezek után, rögtön azt tapasztaltam, hogy a hűtőventilátor agresszívebben kezdett reagálni a CPU használatra, a 0RPM-ről hamarabb pörgött egy közepes fordulatra a kisebb terhelések (50-60% CPU) esetén is. A sensors parancs azt mutatta, hogy lépcsőzetesebben, finomabban változik a fan speed. Aztán felraktam a Psensor monitorozó programot és meghajtottam egy magot hosszabb ideig 100%-on a Torcs játékkal, azt tapasztaltam, hogy a játék indulásánál, az eddigieknél hamarabb reagált a venti, majd jobban kipörgött, egészen 3800 RPM-ig!


A core 01 így is 63 Celsius fokig melegedett.


Igazából a Win 7 alatti működéssel összevetve, most kezdek egészséges cooler fan reakciókat tapasztalni Ubuntu Linux alatt.


Egy megjegyzés: a fenti Intel P state driver, csak Sandy Bridge or Ivy Bridge Intel CPU-k esetében használhat, más procikkal NEM!


Szerintem BIOS vezérlés ide-oda, az esetemben szoftveres gond volt. Ezt bizonyítja, hogy Win 7 alatt a Lenovo driverekkel a probléma sohasem jelentkezik.

2016. jún. 27. 19:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!