Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Nem pörög fel eléggé, ill....

Nem pörög fel eléggé, ill. időben a laptop hűtő ventilátor Ubuntu Linux alatt, mit érdemes tenni?

Figyelt kérdés

Köszönöm a válaszokat és a tapasztalatokat!

Windows 7 alatt minden rendben van, de Ubuntu Linux 14.04 LTS alatt kisebb fordulaton jár a ventilátor a hangja alapján (a sensors elegendő fordulatot és nem magas hőmérsékletet ír ki).


Hogy lehet megemelni a ventilátor fordulatot?

(A szoba hőmérséklete 25 Celsius fok volt.)

==> Alapjáraton (böngésző megy, ~1% CPU használat):

„ThinkPad-T430:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +45.0°C (crit = +200.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0: +47.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0: +45.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1: +47.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)


thinkpad-isa-0000

Adapter: ISA adapter

fan1: 0 RPM


==> 1 mag 100%-on terhelve.:

„ThinkPad-T430:~$ sensors

acpitz-virtual-0

Adapter: Virtual device

temp1: +54.0°C (crit = +200.0°C)


coretemp-isa-0000

Adapter: ISA adapter

Physical id 0: +55.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 0: +52.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Core 1: +55.0°C (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)


thinkpad-isa-0000

Adapter: ISA adapter

fan1: 3640 RPM”


A fenti „high” és „crit” értékeket is lejjebb kellene venni. A "sensors-detect"-et futtattam.

Találtam ezt a cikket, éppen most.: [link]



2016. jún. 22. 13:23
1 2
 11/11 A kérdező kommentje:

Még annyit, hiába terheltem volna 100%-ra a laptopot, mivel Ubuntu alatt a nagy, hosszú idejű terhelésekre jól reagált eddig is a hűtőventilátor (BIOS vezérlés), azaz rendesen felpörgött, ezt bizonyítja a kérdés alatti hőmérsékletadat is.


A gondot az időnkénti, közepes mértékű terhelésekre való lomha reakció okozta, azaz az, hogy a BIOS, ha jól értem, kb. 5-6 venti fokozatot használ (diszkrét hőmérséklet értékek mentén) a nulla fordulattal együtt és nem egy folyamatos követést (kvázi Celsius fokonkénti 10 RPM pontossággal). Magyarul lehetett olyan, hogy felpörgött az 1-es mag 30%-ra (Firefox elindul), de a venti a 0 állásba maradt egészen az 1-es állás küszöbhőmérsékletéig, ami túlmelegedést okozott valahol (én a ThinkPad műanyag levegőterelő fóliáira gyanakszom, valahol ezek "olvadoztak" és áraszthattak szagot a fenti esetben). Majd még írok egy hét múlva is, hogy mik a tapasztalatok.

2016. jún. 27. 19:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!