Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Őszintén, van értelme a Linuxnak?

Őszintén, van értelme a Linuxnak?

Figyelt kérdés

Kipróbáltam többféle bonyolultságú Linux-disztribúciót (Ubuntu, Arch, Gentoo) és arra a következtetésre jutottam, hogy hiába lősz be mindent normálisra a használati utasítás alapján, akkor is rosszabb teljesítményt mutat, mint a Windows. Egyedül az Ubuntu és a Linux Mint mutatott némi fejlettséget, de az is csak azért, mert szerepel a csomagjaik között kereskedelmi szoftver és driverek.


Eddig akármelyik Linux disztró fórumán jártam, mindenhol egy sznob, anarchista nézeteket valló közösséggel futottam össze, akik valamiféle megvilágosodott kiválasztottaknak gondolják magukat, azért mert nem a gonosz Microsoft és a drága Apple termékeit használják. Egyesek súlyos üldözési mániában is szenvednek, állítják, hogy az összes zárt-forrású szoftver valójában egy kémprogram, amivel az USA kormánya a keletnémet Stázihoz hasonlóan megfigyeli a világ lakosságát.


Bármennyire is sorolták a Linux előnyeit, nekem mint felhasználónak, semmi se jött ki előnyként.


-Könnyebb használni? Mégis milyen oprendszer az, ahol minden indításkor egy sudo-val engedélyezendő parancsot kell kiadni a képernyő fényerejének megváltoztatásához, méghozzá nem máson, csak az egyik legelterjedtebb alaplapra integrált intel videókártyán?



-Több lehetőséget ad a kezedbe? Mihez képest? Mik ezek a lehetőségek?



-Programozási előnyök? Ki akar olyan rendszerre programot írni, amit a számítógép felhasználóknak kb. 1 ezreléke használ?



És akkor még meg sem említettem azt, hogy minnél "bonyolultabb" linuxdisztró fórumára megyek fel, annál jobban jellemző, hogy már nemcsak a windowst és a mac-et, hanem a nálunk "egyszerűbb" disztrókat is lenézik pl. az arch az ubuntu-t.



Megfigyeléseim után arra a következtetésre jutottam, hogy a Linux olyan, mint a politikai rendszerek közül a kommunizmus. Egy dogmára épít, hogy a zártforrású, kereskedelmi szoftver rossz, gonosz, csak a nyíltforrás a jó. A Linux közösséget nem a Linux rendszer tényként érezhető felsőbbrendűsége tartja fent (ha ez egy tény lenne, és igaz lenne a Linux lenne a legelterjedtebb rendszer a világon) hanem a fanatizmus és az ideológia.

Másik érdekes párhuzam a kommunizmussal, hogy ugyanúgy ahogy csak azok a kommunista országok tudtak valahogy fejlődni, amik piacgazdasági elemeket csempésztek be (pl. Jugoszlávia, Magyarország) úgy a Linux disztrók közül csak azok tudnak valami sikert felmutatni, amik "eretnek" módon kereskedelmi szoftvert is használnak (Ubuntu, Mint).


Még egy dolgot érdemes figyelembe vennünk: Senki se lesz fanatikus olyan dolog iránt, aminek a sikerében biztos. Egy mondásból idézve: "Senki se prédikálja üvöltve, hogy a Nap holnap fel fog kelni."


Ha mindenki tényszerűen biztos lenne a Linux felsőbbrendűségében, akkor miért terjesztik a linuxfelhasználók a rendszert vallásszerűen? Miért nem dőlnek hátra és várják, hogy tényszerű felsőbbrendűsége kitaszítsa a Windowst a világ számítógépeiről?



2012. aug. 1. 22:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
95%
Én speciel imádom a Linuxot. Nincs vírus (hatalmas előny) 100x gyorsabb, mint a Windows. Érdekes én tudom a fényerőt állítani sudo su nélkül.
2012. aug. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Van igazság abban, amit leírsz, nem is kevés, de íme itt egy érv, ami a linux mellett szól: ingyenesség.


Nekünk, magyaroknak ez nem igazán jelent sokat, mivel nálunk a kalózkodás még csak lelkiismeret-furdalást se vált ki, ugyanúgy ingyenesen használjuk a fizetős szoftvereket is, mint ezt.


De nem mindenhol van ám ez így. Van, ahol választani kell aközött, hogy kiadsz rengeteg pénzt windows-ra, vagy használsz ingyenes szoftvert. Bár teljesítményben (és egyéb dolgokban is) tényleges lemaradás tapasztalható, komolyabb szintű játékon kívül kb. bármit meg lehet csinálni egy ingyenes linuxszal, amit windows alatt.

2012. aug. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
58%

Így hirtelen csak az jutott eszembe, ha mindazon szoftverekért fizetned kellene amiket használsz vagy használtál , akkor kevesebb aggályod lenne, de még sorolhatnám.

Best of:

"Megfigyeléseim után arra a következtetésre jutottam, hogy a Linux olyan, mint a politikai rendszerek közül a kommunizmus. Egy dogmára épít, hogy a zártforrású, kereskedelmi szoftver rossz, gonosz, csak a nyíltforrás a jó. A Linux közösséget nem a Linux rendszer tényként érezhető felsőbbrendűsége tartja fent (ha ez egy tény lenne, és igaz lenne a Linux lenne a legelterjedtebb rendszer a világon) hanem a fanatizmus és az ideológia."

2012. aug. 1. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Kifejezetten jó a linux, igaz cs go még nem fut rajta :D de azért mw3 és ilyenek szinte egyből futottak. nincs vírus, kevésbé terheli a processzort, csak annyira amennyire szükséges :D, nem úgy mint windows, h képes paintal maxon futtatni egy procit. Programok és játék szempontjából tetszik nekem, emellé jön a high tech infós közösség akik kockaságuk miatt szabnak személyre egy linuxot :D
2012. aug. 1. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg a probléma veled lesz és nem a linuxal inkább.

Ahogy már mondták korábban, nekem sem kellett SOHA sudo-val állítani a fényerőt, sőt driverek és minden nélkül azonnal ment a laptopomon is minden a Win-el ellentétben.


"-Könnyebb használni?"

Vannak elég user barát rendszerek, amiket tényleg könnyebb használni, mint egy Windowst.

Ha ilyen "hiba" jött ki nálad, amit említettél ott te toltál valamit nagyon el.


"-Több lehetőséget ad a kezedbe?"

Több lehetőség pedig tényleg ott van benne.

BÁRMIBE belenyúlhatsz, akár teljesen spéci, kioptimalizált kernelt forgathatsz magadnak, ami te magad, kézzel is bele tudsz írni kódokat. Ezt Windows alatt nem teheted meg.

De ugyan ez igaz a programok többségére is, mivel főként nyílt forráskódúak vannak. Azt módosítasz amit csak akarsz, bármit testre tudsz szabni.


"-Programozási előnyök?"

Ki akar rá programot írni?

Elég sokan, illetve azt elfejtetted, hogy a szerverek óriási többségén linux fut és ez nem véletlen.

Sokkal kevesebb erőforrással tudja ugyan azt elvégezni, amit a Windows.

Szinte minden területen kevesebb kell neki, kevésbé használja a processzort, kevesebb ram és tárhely kell neki.

Azért ezek tagadhatatlan előnyök.


A fanatizmusra meg csak annyit, hogy hülyék mindenhol vannak.

Nézz fel egy Windows, vagy Apple fórumra. Ilyen embereket ott is találsz tonnaszámra, ez nem rendszer függő. (Sőt megkockáztatom azokra a rendszerekre sokkal inkább jellemző.)


Még utoljára annyit, hogy valóban a linux használható komolyabb ismeretek nélkül is, de az igazán jó használatához azárt nem árt többet tudni annál, hogy hol kell bekapcsolni a gépet.

2012. aug. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
72%
Teljesen egyetértek veled. A legtöbben előnyként csak azt tudják felhozni, hogy ingyenes. Kb. 1998 óta több elterjedt disztribúciót is használtam Windows helyett pár hétig-hónapig, vagy mellette, de egy idő után valamiért mindig a hajamat téptem. Ezer okot tudnék (de legalábbis tudtam volna) felsorolni, hogy miért hagytam fel úgy fél éve a Linuxszal, és maradtam a jó öreg (igaz, kalóz) Windows mellett. Pl. a rendszer jellegéből adódóan (szabad közösség, nyílt forráskód, néhány projekten kívül szervezetlenség) hatalmas fehér foltok vannak. Amellett, hogy néhány dolgot nehéz beállítani, néha szanaszét heverő konfigfájlokat kell sudoval/rootként piszkálgatni, sok fejlesztő nem veszi a fáradságot, hogy dokumentációt készítsen, sok "nagy" programból alapvető funkciók hiányoznak, sok programhoz évek óta nem nyúltak hozzá, és ott van félkészen, le lehet tölteni. 0.12-es verzió... Játékok? Rendes grafikai program? Nevetséges a helyzet, de érthető, mert egy komolyabb alkalmazáshoz rengeteg idő, fejlesztő, és pénz kell, és ha valamit csak hobbiból csinálnak, attól komolyabb dolog nem várható (vannak ugyan jobb nyílt forráskódú projektek, de elenyésző mennyiségben). Maradva a Linuxnál, sok sebből vérzik ugyan, de mégis lehetnek olyanok, akiket ezek nem érintenek, mert más alkalmazásokat használnak, de nehéz minden ilyet elkerülni, ha az ember több dologra is használná a gépét. Hiába lehet megtenni néhány dolgot, amit máshol nem, ha 10x annyi sokkal fontosabbat meg nem lehet. Vírusok? Windowson sincsenek vírusok, ha nem kattintgat az ember minden linkre, nem tölt le minden vackot. Ha nem lenne ez a kalózverzióm, inkább megvenném 30e Ft-ért, minthogy csak Linuxot használjak. Angolul sok olyan site van, aminek a nevében a "hate" és a "Linux" is előfordul...
2012. aug. 1. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 kovpet ***** válasza:
100%
Kérdező, kérlek, használj Windowst. A Linux tényleg nem neked való és szerencsére nem is kötelező használnod.
2012. aug. 2. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, melyik Linuxot próbáltad ki?

A haladó Linuxosok tényleg nem kedvelik az Ubuntut és a kis családját pontosan az ilyen apró hibák miatt. Nem azért, mert lopják a tisztán szabad szoftverekből felépített Debiant. Félreértés, hogy az Ubuntu kereskedelmi szoftverekre is alapul. Egy cég támogatta az Ubuntu közösséget; mára kivonult. Az Ubuntu azért vált naggyá, mert általában egyszerű (volt) használni. A Mint is ezért kezd el feljönni. Az OpenSUSE és a Mandriva mögött is egy cég áll, ami a fejlesztést koordinálja.

Ha tudtál volna keresni, és hajlandó lettél volna utánajárni, akkor meg tudtad volna oldani akár kérdezés nélkül is. Vagy az is lehet, hogy egy másik fajta Linuxon nem kellene állítgatnod semmit. Van még több száz disztribúció.

De úgy látom, hogy neked (még) nem való más, mint a Windows.

2012. aug. 2. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Ha a meghajtóknál tartunk: nálam a Debian Linux volt a nyerő a Windows XP-vel szemben. Mindkét rendszernek gondja volt az egyik kártyával. A Windows a videokártyával, a Linux a hangkártyával problémázott.

A Windowsnak egyáltalán nem volt meghajtó programja a videokártyához, és azt tanácsolta, hogy vegyek egy másik videokártyát. A Linuxhoz némi utánajárással találtam meghajtó programot a hangkártyához.

Játékok: logikai játékok majdnem minden grafikus felület csomagjában találhatók. Automatikusan felkerülnek a környezettel együtt, és nem kell bekapcsolni őket, mint a Windowsban. Próbáltad a Tetravexet vagy a Frozen Bubblet?

Az igaz, hogy rendszergazdával kellett szerkesztenem az fstabot, de a Windows sem látja alapból a Linux partíciót.

És a Linuxot már nem egy ezrelék használja, hanem úgy két százalék.

2012. aug. 2. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
A sudo-s hiba nem az ubuntunál jött elő, hanem az arch linuxnál. Felmentem az arch fórumára és ott megtaláltam, hogy az én videókártyámnál ez típushiba.
2012. aug. 2. 20:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!