Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Csak én látom így a Linuxot?...

Csak én látom így a Linuxot? Vagy Linux közösséget?

Figyelt kérdés

Régebb óta használok Linuxot, kb.: 5 éve. Debiant vagy Mintet. Én gyakorlatilag azt látom, hogy a nagyon népszerűsített Linux közösség eléggé szűklátókörű emberekből áll.

Azt vettem észre, ha valaki Linuxot használ akkor rögvest gurunak érzi magát, a stílusa is lekezelő. Egyáltalán nem értem, ha teszem azt egy ember feltesz egy kérdést a Mint fórumon, minek kell terminállal villogni. Leggyakoribb példa: Videokártya telepítés....

Mindig sudo add apt ppa.... egy olyan rendszerél ami felhasználóbarátnak készült. Holott a "beállításoknál" elég rákattintani az ajánlottra és működik a dolog. Említhetem még a gyakori ntfs lemez csatolást is (fstab szerkesztés blabla...)... Miért nem jó a beépített grafikus lemezkezelő? Vagy akár a tűzfal.... Gufw kattintgatás?

Nem értem én ezt, ha egy disztró arra készült, hogy egy átlagember csak használja miért kell ilyenekkel elriasztani?



2018. ápr. 15. 12:31
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
54%
Mondjuk eleve gáz minden ember, aki nem a problémához választ eszközt és csak azért használ konzolt, linuxot, windowst, C++t, Javat mert fanatikusan kötődik hozzá.
2018. ápr. 15. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
94%

"Csak én látom így a Linuxot? Vagy Linux közösséget?"

Nem, nyilván nem csak te látod így, de nekem teljesen más tapasztalatom van.


"a nagyon népszerűsített Linux közösség"

Milyen linux közösség van nagyon népszerűsítve? Hol népszerűsítik és kik?


"minek kell terminállal villogni"

Miről beszélsz? Milyen villogás? Mindenki olyan megoldást ajánl, amilyet tud/ismer. Arról nem is beszélve, hogy a parancssoros eszközök sokkal általánosabbak, mint a tool fölé húzott grafikus felület, tehát ismerete egy sokkal hasznosabb tudást ad. De eleve, nem is értem, hogy lehet inzultusként megélni.

2018. ápr. 16. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 Pipas Pisti ***** válasza:
68%

A mint fórum nagyon jó példája a jelenlegi linuxos „közösség” problémájának. A kérdező is megtapasztalta, hogy nagyon erőszakosan tudnak válaszolni. Ezt és egyéb problémát már felvetették a fórum gazdájának, de eddig nem történt változás, így sejthető, hogy nem is lesz. Én teljesen megértem, ismerve a helyzetet.

Miért erőszakosan akarják a CLI felé terelni az embereket?

Én jobbnak tartom a parancssori megoldásokat, és ha lehet (mindig lehet) azt használom. Gyorsabb, jobban átláthatóbb és sokszor pontosabb is, mint a grafikus megoldások. Aki linuxozni kezd, annak érdemes megtanulni alapszinten ezeket, mert ha a grafikus felület leáll, akkor jó hasznát veszi.

DE és itt nagyon fontos a DE kitétel! A kezdőknek ajánlani kellene a CLI-t és nem erőszakosan lenyomni a torkán. Ha egy linuxos felsőbbséggel előadott „terminálguru vagyok és csakis az terminál a jó és aki nem azt használja az...” stílusba fut bele a kezdő, akkor hamar elmegy a kedve tőle. Ami nem lehet cél. Érdemes minden megoldást kiajánlani a kezdőnek, és felmérni, hogy milyen megoldás a jó neki. Egy belépő szintű, user barátnak mondott disztribnél nyilván a grafikus megoldások jobban előtérbe kerülnek, egy arch-nál meg kevésbé.

Erre nagyon jó példa a mint-es fórumon elkövetett ( [link] érdekes beszélgetés. Van akit nem zavar, van aki pont azt vonja le, amit a kérdező :)

Ami pedig nagyon kellemetlen, és egy bizonyos szint felett nagyon feltűnő: sok parancssort erőszakosan hirdető ember kb. az apt-get install xxxx szinten ismeri a CLI lehetőségeit, és a többi tudása jellemzően a google keresések bemásolása :) Ezzel szeretnének villogni a többiek előtt. De gyorsan kiderül, hogy nem igazán a tudás, csak a google-ismeret… Ha már komolyabb téma kerül elő, akkor már nem tudnak hozzászólni. :)

Szóval nem kell túlságosan a lelkünkre venni az erőszakosakat, át kell lépni az ilyen stílusú embereken, majd megtanulni a google-t kezelni és akkor nem kell túl sokat kérdezni…

2018. ápr. 16. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
52%

Azért ne feledjük el, hogy a fórum is csak egy internetes közösség. Emberek kérdésekre épp olyan stílusban válaszolnak, mint a gyk-n. Van aki lekezelő, van, aki normálisabb.

Hogy miért általában a terminálos megoldást adják meg, azt már leírták mások. Ők ezt használják a hétköznapokban, ez a megoldás jut nekik az eszükbe, néhány sort leírni így sokkal egyszerűbb, mint

1. kikeresni a grafikus megoldást (jaj, pontosan adjam meg neki a választ, nehogy eltévedjen! A francba nekem egészen más van, nem tudom, pontosan az a felület hogyan működik...)

2. legépelni a számukra ugyanannyi kattintás, hogy nyisd meg ezt, aztán kattints ide meg oda, stb., és egyszerűbb, mert rutinosak.


Arról nem is beszélve, hogy számos problémára tényleg csak így lehet rájönni. Így derül ki, hogy valami hülye beállítás rossz.


Amúgy meg azt tapasztalom, hogy van, amiben a grafikus mód kifejezetten korlátoz. Pl. nagy meglepetés volt számomra valahol, hogy a jelszó megadásánál folyton apellált, hogy nem biztonságos jelszó, és egyszerűen nem tudtam normális jelszót megadni (pedig nagyon is az volt), míg a terminálban simán elfogadja.


Amúgy a nem arra van, hogy megoldják helyetted a problémádat, hanem hogy segítsenek megérteni, és tanítanak. Szeretnék, hogy megértsed, és megtanuld kezelni. Szerintem ezt szokták éreztetni egy idő után.


Megjegyzem, te is általánosítasz ezzel a kijelentéssel: "Azt vettem észre, ha valaki Linuxot használ akkor rögvest gurunak érzi magát, a stílusa is lekezelő..."

Ez nem így van. Nagyon sok ember használ linuxot, akik nagy része nem írogat a fórumokra, stb. mert nem eléggé értenek hozzá. És igen, vannak akik a sikerélményüket osztják meg, hogy ők ezt így tudják.


Az írásos kommunikáció meg általában olyan, hogy nem jön le a kiadott hangsúly, így az olvasó olyan hangsúllyal olvassa a leírtakat, amilyennel akarja, tudja, és lehet, hogy ezzel egészen más érzéseket kelt magában, mint amilyen hozzáállással a válaszoló írta az adott sorokat.


Persze sok arrogáns válaszoló van, de ez az élet minden területén így van, és talán nem véletlenül vonzódnak az IT-hez egyesek. Ezt is meg kell érteni, el kell tudni fogadni: valaki ebben gyenge, valaki meg abban, ennyi.


Én amikor segítséget kérek, akkor általában mindig kiírom, hogy kezdő vagyok, legyenek szívesek szájbarágósan magyarázni, mert minden ember magából indul ki, és gyakran számomra is követhetetlen a válasz.


Kérdés: ha te ragaszkodsz a grafikus megoldáshoz, kifejezted ezt a kérdésednél? Mert hatékonyabb dolog úgy kérni, hogy elmondod pontosan, hogy mit szeretnél, mint elvárni azt, hogy kitalálják, és megsértődni, ha nem azt, pontosabban nem úgy kapod, ahogyan azt elképzelted.


De én is szeretnélek megérteni, miért olyan nehézkes neked bemásolni pár sort, még ha nem is akarsz belőle tanulni? Tényleg csak 1-2 másodperc, nekem nem okoz gondot, pedig többnyire egyáltalán nem értem a leírtakat.

2018. ápr. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
14_es válaszoló! Nem személyes sértettségből tettem fel ezt a kérdést. Eddig jellemzően sikerült megtalálnom a megoldást fórumokon. Viszont a mai napig megesnek a lérdésben szereplő dolgok. Az előtted válaszoló fórumlinkje tipikusan jó példa.
2018. ápr. 16. 12:26
 16/22 anonim ***** válasza:
74%

Én is jobban szeretem a paranccsoros megoldásokat. Egyrészt, mert ahhoz nem kell tudnom, hogy a felhasználónak pontosan melyik verziójú disztrije van, hogy abban a DE-ben éppen hol van az a funkció, amit keresünk, stb.

Az


apt-get install inkscape


ugyanazt jelenti Mint Cinnamon 1.0 alatt, mint LMDE 2 alatt, de még Debian Stretch alatt és Ubuntu Studio alatt is.

Nekem pl. nincs Mintem, Debiant használok Xfce-vel, de sok olyan probléma van, aminek a megoldása mindkét rendszer alatt ugyanez. Csak ezért nem fogok teltenni egy Mint-et, inkább leírom a paranccsoros megoldást, és 99%, hogy működni fog mindkét rendszer alatt.

Segítséget kapni is jobban szeretek paranccsorosan, mert az bemásolom és működik (vagy nem), nem kell összevissza kattintgatni. Az ilyen parancsokat fel is szoktam jegyezni egy doksiba, és akkor megvan, ha kell később.

2018. ápr. 16. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
69%

14 éve használok linuxot csakis otthoni rendszernek és gyakorlatilag sokkal egyszerűbb terminállal megoldani a dolgokat, mint kattintgatni.

A terminal mindig fut a háttérben és csak egy parancs és kész is amit akarok. Nem is nagyon foglalkozom azzal, hogy grafikusan mit lehet csinálni. A legtöbb dolog úgyis működik magától, akkor meg nem mindegy?

Egyébként meg egy programot telepíteni is jóval egyszerűbb. Bepötyögöm azt a pár karaktert, míg megnyitnám a synapticot, kikeresném az adott csomagot, majd kiválasztanám, hogy telepítse és még el is kell fogadtatni.

Aki ért a linuxhoz annak jóval egyszerűbb a terminalos megoldás, a másikat a nagy része nem is ismeri.

2018. ápr. 16. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Tom Benko ***** válasza:
Elsősorban a terminál mindig rendelkezésre áll. Másodsorban nincsenek elrejtve beállítások, kapcsolók, minden a rendelkezésedre áll. Az esetleges üzeneteket, hibaüzeneteket sem nyeli le a rendszer. És vannak egérmentes ablakkezelők is. Főleg pedig ha mondjuk eleve a billentyűzeten matatsz, hosszú az egeret megkeresni, navigálni, kattintani.
2018. ápr. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

"Azt vettem észre, ha valaki Linuxot használ akkor rögvest gurunak érzi magát, a stílusa is lekezelő"


Nem vettem észre, mint általános jelenséget. Biztos vannak ilyenek is, de nem nagyobb arányban, mint a Win témában.


A másik, hogy ha valaki a terminálos megoldást tudja, és abban tud segíteni, akkor az is jobb, mintha a grafikus megoldásra várnál. És ahogy előttem írta valaki, a terminál sokkal általánosabb, mint a végletekig személyre szabható, eleve többféle grafikus felület. Ezen kívül miért kezdődjön úgy a segítség, hogy telepítsd fel X progit (csomagot), indítsd el, kattins ide, oda... Ehelyett pár sorral választ lehet adni aránylag bonyolult problémákra is.


Szerinted akkor széles látókörű valaki, ha grafikus felületet használ? Nem értem benne a logikát.

2018. ápr. 18. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

Itthoni fórumokon tényleg sok arrogáns fax van.

Ha rám hallgatsz,akkor elsődlegesen külföldi oldalakról szerzel információt,egyébként is jobban képben vannak,mint az itthoniak.Angol nyelven tényleg mindent megtalálsz,amit nem tudsz.Amit meg már egy amerikai,indiai vagy dél-koreai programozó se tud...azzal nem érdemes foglalkozni.xD

2018. ápr. 21. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!