Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt lehetséges telepít...

Linux alatt lehetséges telepíteni/eltávolítani programokat anélkül, hogy a terminált kelljen használni? Vagy anélkül nem is lehet létezni Linux alatt?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok a Linuxban és azt vettem észre, hogy egy átlagos program telepítése az esetek nagy részében nem megoldható terminál nélkül. Most komolyan minden egyes program telepítéséhez a terminálba kell írkálni és előtte még ráadásul a csomagtárolót is be kell állítani?? Nem létezik erre valami egyszerűbb megoldás, mint pl. Windows-on. Ott gyakorlatilag egy átlag felhasználónak soha nem kell használnia a terminált, de ahogy észrevettem Linuxon létezni sem lehet nélküle. Ez elég ciki...


Most pl. a Java-t szeretném feltelepíteni, de ahogy látom tutorial videókból ide is mindenfélét kell írkálni a terminálba. Miért jó ez?? Engem baromira irritál...



2019. jan. 28. 18:57
1 2 3 4 5 6
 11/60 tabaki ***** válasza:
82%

Látom, közben T0ba is megemlítette a PowerShellt, de benne hagyom, ha már azzal kezdtem...

Én meg kezdjek el sopánkodni, hogy az ezredforduló után majd' húsz évvel a Windowsban még mindig PowerShellben, meg batch-fájlokban MUSZÁJ kotorászni? Meg hogy egyáltalán létezik még elérhető karakteres ablak, amelyikben -- pfuj! -- pucér programokat lehet futtatni, audiólejátszótól tömörítőig, fájlkezelőig, fejlesztőkörnyezetig, világ szégyenére? Hol élnek ezek a redmontiak, a középkorban?

A számítástechnikában mindig lesznek olyan teendők, amelyek nem tartoznak a laikusok általános tevés-vevésébe, aki meg ért hozzá, az megelégszik az egyszerű, gyors, hathatós és az erőforrásokat is kímélő eszközökkel. A linux már a felépítése és a hagyományai folytán is több lehetőséget ad a nehézkesebb grafikus felület megkerülésére, de nem világos, hogy ez a többlet miért csorbítja a linux értékét a szemedben -- az a „néhány kattintás” ott is megvan, sőt elárulhatom, hogy magam is szinte mindig beérem a használatával. Ami meg a boldogtalan PPA-tárolókat illeti: Hadd ne legyen már alapvető emberi jog, hogy a világ minden linux-programját naprakészen megtaláld a szoftverközpontban. Lehet több oka is, hogy a fejlesztő miért tartja magánál a terjesztést, vagy egy disztróba miért nem válogatták be az adott szoftvert. De ettől függetlenül sem lehet azt kijelenteni, hogy bezzeg a Windowson elég egy kattintás. Egy regisztrációs adatlap kitöltése semmivel sem kisebb fáradság, mint két sort bekopizni a csomagkezelőbe vagy a gyűlölt terminálablakba, és ezt nem egy ingyenes szoftver is megköveteli. Egyébként meg a rendszer cizellálgatásának az idejét nincs értelme összekeverni a napi használattal. Én vagy három éve nem vettem fel újabb tárolókat, aztán mégis minden klappol, amire szükségem van.

2019. jan. 29. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/60 Alain Delon ***** válasza:
Persze, hogy lehet grafikusan telepíteni, a terminált lényegében elfejetheted.
2019. jan. 30. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/60 anonim ***** válasza:
100%

"2019-et írunk, de még mindig vannak olyan dolgok, amiket terminál nélkül nem lehet megoldani."

Páran leírták már, hogy meg lehet, csak nem biztos, hogy minden rendszeren ugyanúgy. És egy picit egyszerűbb közreadni egyetlen rövid sort, mint egy kattintós listát, és azt is három progihoz, hátha valamelyik megvan az adott gépen.

"Olyan nehéz lenne megcsinálni, hogy ezeket a grafikus felületekkel is el lehessen végezni?"

El lehet végezni. (facepalm)

"Ezek után a legtöbben persze, hogy elriadnak attól, hogy Linuxon meg parancssorba kel írkálni, mint a DOS-os időkben a '80-as években"

Erre írtam, hogy nem a te világod. Ez van, fogadd el, ne okozzon már ez akkora traumát.

"És akkor még a PPA tárolókat is be kell állítani"

Újabb egy sor... Mennyivel egyszerűbb lenne netről leszedni valahonnan, telepíteni (ami semmivel nem egyszerűbb, előttem kifejtették), aztán menni a GYK-ra, hogy dll-t hiányol, vírusos volt, stb.

"És nincs gondom a parancsokkal, én meg tudom jegyezni, de akkor is szerintem kicsit visszataszító dolog."

Ízlésbeli dolog, kb. magányügy, már bocsi.

2019. jan. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/60 A kérdező kommentje:

Ha hivatalos oldalról van letöltve a program, nem lesz vírusos és a legkevésbé valószínű, hogy bármilyen dll-t hiányolni fog.


Nekem ahhoz, hogy le tudjam tölteni az egyszerű Java-t ezeket kellett beírnom:


sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java

sudo apt update

sudo apt install oracle-java8-installer


Ezzel letöltött valami külön telepítőt és utána tudtam telepíteni. Meg tudom ezt jegyezni, na de aki laikus és nem érdekli a dolog, csak az, hogy működjön annak ez nehezen fog meni. Ezért a legtöbbeknek persze, hogy egyszerűbb az, hogy böngészőből rákeresnek > leszednik a telepítőt > elindítják > Next > elfogad > Telepít

Én azt el is hiszem, hogy aki fejből tudja ezeket a parancsokat azok gyorsabban meg is oldják, mint Windows alatt, csak hát odáig azért el is kell jutni, ami utánanézést, tanulást, és persze időt igényel, ami manapság sokaknak sajnos elég kevés van. Ez okból kifolyólag mindenki azt választja, ami könnyen, grafikusan elvégezhető.


Ha kicsit még felhasználóbarátabb lenne legalább az Ubi vagy a Mint, biztos többen mennének át rá.

2019. jan. 30. 18:44
 15/60 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem nagyon is felhasználóbarát. Húgom a Win 8.1-el szenvedett hónapokig, naponta jött hozzám, hogy nézzem már meg, mert mindig valami problémája volt, aztán meguntam, feltelepítettem neki a Linux Mint-et, azóta nyugtom van. Fészbukozni, skájpolni, filmet nézni tökéletes. Már 4-5 éve azt használja, és úgy megszokta, hogy nem is hajlandó áttérni Win-re.
2019. jan. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/60 Tom Benko ***** válasza:
87%

Nos, az Arch esetén nincsenek PPA tárolók. Van egy ofisöl meg egy AUR, oszt csók. JAVA telepítése:

pacman -Syu jre8-openjdk

Van ugyan grafikus frontend is, de a telepítés végére undorodva fordulok el az effajta gennyedző fekélytől. :D

2019. jan. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/60 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy elég kezdő vagy, és még nem látod át a rendszered.


"sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java"


PPA-t hozzá lehet adni grafikus felületen, a Szoftverek és frissítések alkalmazásnál, az Egyéb szoftver fül alatt. Hozzáadás gomb, bemásolod a PPA címét és kész. Synapticban is van erre lehetőség.


"sudo apt update"


Ubuntu 18.04 óta nem kell külön kiadni az update parancsot a terminalban, tudja magától is, hogy PPA hozzáadás történt, és frissíteni kell az indexet. A Te Minted is így működik.

Grafikus felületen pedig szerintem magától is megteszi, kérdés nélkül, de ha mégsem, akkor rányomsz a Frissítés gombra és megvan.


"sudo apt install oracle-java8-installer"


Ehhez megint csak nem kell terminal. Ha már beraktad a PPA-t, akkor csak annyi a dolgod, hogy beírod a Szoftverközpont keresőjébe, hogy "java", és ki fogja adni, onnantól meg egy katt a telepítés.


-----


"csak hát odáig azért el is kell jutni, ami utánanézést, tanulást, és persze időt igényel, ami manapság sokaknak sajnos elég kevés van.

Ez okból kifolyólag mindenki azt választja, ami könnyen, grafikusan elvégezhető."


Ez csak kifogás, aki akarja, az megtanulja. Akinek minimális tehetsége van az informatikához, az leül, és egy délután alatt megtanulja, hogy mi a repó, mi a csomag, hogy kell letölteni, stb. Mégcsak a parancsokat sem kell tudni, az ilyen alapvető feladatod (amúgy ezeknél jóval bonyolultabbakat is) el lehet végezni grafikus felületen, csak rá kell szánni azt a kevés időt, és megnézegetni, mi hol van, mire jó, mi micsoda, mi mit csinál, stb. Akinek semmi tehetsége nincs az informatikához, annak meg három délután, nem egy.


Senki sem születik informatikusnak, a Windowst is meg kell tanulnuk mindannyiunknak, csak a Windows-os berögződések (mint pl. ez a programtelepítés) és a lustaság sokakat megakadályoz abban, hogy megtanuljanak valami újat. Pedig kocsiba sem ülsz be úgy, hogy nem tudsz vezetni, és ha veszel egy okostelefont, azt is megtanulod kezelni, stb.

Ez ilyen, rá kell szánni az időt és meg kell tanulni, de azért nem egy rakétatudomány ez.

2019. jan. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/60 tabaki ***** válasza:
100%

@#14:

Tegyük félre, hogy a fenti három sor bemásolása nem tűnik valami elképesztően nagy árnak az azt követő mondjuk három éves használatért -- utálod a terminált, pont. Viszont maradjunk annyiban, hogy elég lett volna a tároló címét a Szoftverkezelő forrásai közé másolnod, és máris ott vagy kéjes álmaid kulminációs pontjánál, a gombnyomkodásnál:

[link]

Ennyi. Miféle parancsokat kellett ehhez fejből tudnod? Mennyit kellett volna rááldoznod a megtanulásukra az aranyárban mért idődből? És ugyebár, ez egy speciális eset volt, mert legtöbbször a normál készletből, verejtékszaggató kontrollkopizás nélkül is kikattintgathatod a kívánt programot. Mellesleg: Ha „mindenki azt választja, ami könnyen, grafikusan elvégezhető” (ami persze füllentés), akkor te minek erőlteted a terminált, aminek még a puszta látványa is hányingerrel tölt el?

Attól függetlenül, hogy nem nagyon tudom elképzelni, hogy a programok kiválasztásából és a Telepítés gomb megnyomásából álló procedúrára miként gondolsz még egy lapáttal rátenni felhasználóbarátság szempontjából, még megemlíteném, hogy ezt a kifejezést nem mindenki értelmezi azonosan. Van akinek a számára azt jelenti, hogy a rendszer inkább terelje őt, mint a birkát, csak gondolkoznia ne kelljen; más ellenben a nagyobb mozgásteret, az elvárásai szerint módosítható működést érti alatta. Ez egy definiálatlan gumifogalom, amellyel mindkét rendszer éppúgy támadható, mint védhető. Annyi is a jelentősége. Amúgy meg ott egye meg a fene, ha nem mennek át többen linuxra. Komolyan, az lenne a cél, hogy a kétszázalékos felhasználói arány felugorjon három vagy öt százalékra, és ezzel maga alá teperje a hússzor akkora windowsos tábort? És ehhez éppen a Windowsról kéne mintát vennie? A linux egy érdekes és jól működő alternatíva, nem pedig egy másik Windows. Akinek ez tetszik, használja, akinek meg nem, az ne -- nem mintha valami áthághatatlan szakadék választaná el egymástól a két rendszer mindennapi használatát. Pont az Ubuntu és a Mint már így is épp elég olyan kényelmi kompromisszummal kedveskedik a felhasználóknak, amiktől a konzervatívabb disztrók (pl. a mindkettő alapjául szolgáló Debian) a biztonság és a megbízhatóbb működés érdekében inkább óvakodnak. De vannak még nyalizósabb, „átállást könnyítő” disztrók is, amelyek a Windows utánzásával, a linuxos karakterjegyek eltüntetésével próbálnak érvényesülni, csak ezek valahogy sohasem tettek szert túl nagy népszerűségre. Akit a linux érdekel, annak nincs szüksége ilyen se hal se hús megoldásokra, de a virtigli windowsos is örökké elégedetlen lesz velük.

2019. jan. 30. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/60 Alain Delon ***** válasza:
14: Egyszer már leírták a varázsszót, hogy "Synaptic".
2019. jan. 30. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/60 A kérdező kommentje:

Én egy szóval sem mondtam, hogy utálom a Linuxot. Tudom, hogy nagyon is jól működik és bizonyos célokra sokak szerint még alkalmasabb is, mint a Windows (pl. szerverek)

Én csak annyit, mondtam, hogy úgy látom sokkal több tanulás szükségeltetik a megértéséhez, mint pl. egy Windowshoz. Egy idősebb embernek (én nem vagyok az :D) meg pl. nem biztos, hogy olyan könnyen megy a parancsok memorizálása vagy a PPAk címe, stb, ezért kell mindenre a GUI.


Na de. Frissítve van az a csomagtároló. Beírom a szoftverkeresőbe, hogy "java". Ezt adja ki:

[link]


Ha a Synapticba írom be, hogy "java", ezt kapom:

[link]


Tehát próbáltam grafikusan, de nem jött össze. Biztos én rontok el valamit. Bár elég egyértelműnek tűnik egy keresés, mégsem találja meg, pedig előzőleg beírtam a parancssorba a PPA frissítést a java-hoz. Terminállal biztos működne, de így valami nem oké.

2019. jan. 31. 12:19
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!