Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt lehetséges telepít...

Linux alatt lehetséges telepíteni/eltávolítani programokat anélkül, hogy a terminált kelljen használni? Vagy anélkül nem is lehet létezni Linux alatt?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok a Linuxban és azt vettem észre, hogy egy átlagos program telepítése az esetek nagy részében nem megoldható terminál nélkül. Most komolyan minden egyes program telepítéséhez a terminálba kell írkálni és előtte még ráadásul a csomagtárolót is be kell állítani?? Nem létezik erre valami egyszerűbb megoldás, mint pl. Windows-on. Ott gyakorlatilag egy átlag felhasználónak soha nem kell használnia a terminált, de ahogy észrevettem Linuxon létezni sem lehet nélküle. Ez elég ciki...


Most pl. a Java-t szeretném feltelepíteni, de ahogy látom tutorial videókból ide is mindenfélét kell írkálni a terminálba. Miért jó ez?? Engem baromira irritál...



2019. jan. 28. 18:57
1 2 3 4 5 6
 21/60 anonim ***** válasza:
56%

"Tehát próbáltam grafikusan, de nem jött össze. Biztos én rontok el valamit."

Próbáltad oldalt a csúszkát? Pedig Windows-on is van ilyen. :) Vagy a Synaptic-ban java8, java-8, stb. néven keresni..

De komolyan, az a három sor nem egyszerűbb és gyorsabb, mint pl. a Synaptic-ban keresgélni?

2019. jan. 31. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/60 Tom Benko ***** válasza:
74%
Basszus, és ezek után még kattogsz, hogy miért kell a terminál? Apropó, ha esetleg valamelyik IDE-t, vagy mondjuk a Mavent telepíted, akkor nem lehet, hogy rántja magával függőségnek a Java-t is?
2019. jan. 31. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/60 anonim ***** válasza:
69%

Feltelepítettem virtuális gépre egy Mintet. Még nem adtam hozzá semmilyen PPA-t, csak beírtam a Software managerbe, hogy java. Mutatom:


[link]


Egy kicsit kell csak legörgetni, ott van a "Standard Java or Java compatible runtime".


Synapticban is ott van: [link]


Mondjuk akik ezt a PPA-s megoldást javasolgatják, azokat sem értem, hisz ott az OpenJDK a default telepítésben, ami gyakorlatilag ugyanaz, mint az OracleJDK. Minek PPAztok?!


Szóval alaptelepítésben van Java-d, nem kell telepíteni semmit.


------


"úgy látom sokkal több tanulás szükségeltetik a megértéséhez, mint pl. egy Windowshoz."


Azért hiszed a Windows-t könnyebbnek, mert azt már az iskolában tanítják, és otthon, ill. a munkahelyeken is azzal találkozol. Egyszerűen nem tűnik fel, hogy ismered, de ha belegondolsz, melyik könnyebb:

- megkeresni a neten egy program telepítőjét, letölteni, next-next-finish, elindít

- vagy beírni a "Szoftverek és frissítések" nevű programba, hogy Java, és letölteni a Java-t?

2019. jan. 31. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/60 Alain Delon ***** válasza:
47%
Igazából én csak látatlanban válaszolgatok, mert nekem nem Mint van, hanem openSUSE és ott a YAST-ban vagy a szoftveroldalról bármit könnyen tudok telepíteni.
2019. jan. 31. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/60 tabaki ***** válasza:
68%

@#23: „gyakorlatilag ugyanaz, mint az OracleJDK”

Tudom, hogy a pontos adatok nélkül lófüttyöt nem ér a történet, de nekem volt 𝘷𝘢𝘭𝘢𝘮𝘪𝘬𝘰𝘳 𝘷𝘢𝘭𝘢𝘮𝘪, amit csak úgy tudtam megoldani, hogy az OpenJDK helyett az Oracle-félét telepítettem, tehát legalábbis lehetséges, hogy néha van jelentősége a különbségnek.


Egyébként nekem sem Mintem van, de egy ideig azt is használtam (jegyzem is meg: teljes megelégedésemre). Úgy rémlik, a Synaptic alapból benne volt, és mivel UHUn nevelkedett linuxosként akkoriban én is húzódoztam a termináltól, minden telepítésre azt használtam inkább. Nem emlékszem, hogy valaha is különösebb problémám akadt volna vele. A terminált csak jóval később próbáltam ki, valami forráskódból fordítandó spéci program kedvéért. Mindenesetre, ha néha a linux terminál nélküli használhatóságáról szóló kijelentésekre ragadtatom magamat, amögött van néhány év tapasztalat. De hadd fordítsak a dolgon: Amikor viszont a terminál erényeit méltatom, az sem annak köszönhető, hogy mostanra bezzeg vén linuxos róka lett volna belőlem, aki nyugodt lelkiismerettel a reggeli kávéját sem tudja meginni, míg ki nem cifrázza a fekete ablakot unixos ákombákomokkal. Meglehetősen együgyű felhasználó vagyok, aki nem keresi a bajt, csak éppen néhány esetben volt már alkalmam megtapasztalni a terminál hasznosságát -- és ma már hozzátehetem: kényelmességét. Neked sem muszáj fejest ugrani belé, egyelőre barátkozz a gondolattal, hogy egyáltalán létezik. Valójában nincs azzal baj, ha a dolgaidat egy kis grafikus kerülővel intézed, abba sem szakadt még bele senki.

2019. jan. 31. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/60 anonim ***** válasza:
47%

#25 tabaki


Az OpenJDK és az OracleJDK ugyanabból a kódbázisból készül, mindkettőt az Oracle tartja karban, és mindkettő megfelel a JSR-nek (Java Specification Request). Annyi a különbség, hogy az OracleJDK-nak része néhány zárt kódú komponens (Java Plugin, Java Web Start, Rhino, stb.), ami az OpenJDK-ba nem kerülhetett be.

Ettől függetlenül persze vannak olyan programok, amik futnak az egyik alatt, és nem futnak a másik alatt. De ennek a legtöbbször az az oka, hogy

- a javac más compilerrel lett fordítva, ezért más-más bugokat tartalmaz

- eltérő verziójú JRE-re lett írva a program, amint amivel futtatod (pl. OpenJDK 6 vs. OracleJDK 7)

- Windows vs. Linux különbségek (pl. a file lockolásban)


A második bekezdésed kinek címezted? Nekem nem kell ecsetelned a terminal hasznosságát, én elég sokat használom :)

2019. febr. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/60 tabaki ***** válasza:
47%

"kinek címezted?"


Elnézést, ha nem volt egyértelmű, azt már természetesen Kérdezőnek.

2019. febr. 1. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/60 anonim ***** válasza:

"ott az OpenJDK a default telepítésben, ami gyakorlatilag ugyanaz, mint az OracleJDK"

Én annak idején, mikor egy banki java appot akartam futtatni, az OpenJDK-val eszement lassú volt, a bejelentkezés (kulcsgenerálás meg ilyenek) is minimum 5 perc volt. Az Oracle verzióval megtáltosodott, másodpercek alatt fut le ugyanaz a művelet. Nem tudom, mi a különbség a háttérben, talán csak a számításigényes feladatoknál érezhető, de határozottan van különbség.

2019. febr. 1. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/60 anonim ***** válasza:
47%

#28


Ez akkor volt jellemző, amikor Java 6-7 volt az aktuális, ott azért tényleg voltak problémák.

Nekem most pont 0 Java-s programom van, de amiket próbáltam eddig (CIB Netbank, Minecraft, Wurm Online, stb.), azok jól mentek OpenJDK-val. Ha valakit mélyebben érdekel a téma, itt egy cikk róla: [link]

2019. febr. 1. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/60 A kérdező kommentje:

Görgettem egy kicsikét, de nem találtam, persze elhiszem, hogy valahol ott van a lista mélyén, mert akkor valószínű terminálból sem működött volna a telepítés. Ugyanis ha én valamit keresek, akkor szereintem alapvető elvárás az, hogy a keresett program az első találatok között legyen, nem pedig valahol elrejtve az összes többi hasonló program közé. Persze azért lejjebb mentem, de ott csak IDE-k voltak.

Java fejlesztő meg nem vagyok, tehát fel sem merült bennem az, hogy valamelyik fejlesztői környezetet kelljen letöltenem ahhoz, hogy az alap jávát használni tudjam.

Az felhasználói felületekkel nem lenne szeritnem gondom. Az nem igazán zavar, hogy hol van a "tálca" (nem tudom Linuxon hogy hívják). GNOME-ban, Unityben ha jól tudom bal oldalon van, de ha nem is lehet átállítani szerintem könnyen megszokható. Nekem leginkább magával a rendszer logikájának működésével van a gondom és persze a terminállal. Talán sikerül majd vele megbarátkoznom, amúgy pár alap parancsot ismerek, mint pl.: a cd, cd .., ls, mkdir, cp, rm, mv, ifconfig, iwconfig, clear, de kb. ennyiben ki is merül. Windowsban is vannak ehhez hasonlóak, sőt a cd ugyan az ott is. Csak ezek a PPA frissítős, programtelepítős parancsok furcsák, ezért ezeket nekem egyelőre még sokkal könnyebb lenne grafikusan, igaz ezzel a jávával most ez sem jött össze...


Amúgy van egy Linuxszal foglalkozó magyar YouTube csatorna, azt szoktam néha nézni. Hasznos, sokat lehet belőle tanulni.

https://www.youtube.com/channel/UCiZKOL9u29USCXjOkH2Psrw/vid..

2019. febr. 1. 17:45
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!