Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt lehetséges telepít...

Linux alatt lehetséges telepíteni/eltávolítani programokat anélkül, hogy a terminált kelljen használni? Vagy anélkül nem is lehet létezni Linux alatt?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok a Linuxban és azt vettem észre, hogy egy átlagos program telepítése az esetek nagy részében nem megoldható terminál nélkül. Most komolyan minden egyes program telepítéséhez a terminálba kell írkálni és előtte még ráadásul a csomagtárolót is be kell állítani?? Nem létezik erre valami egyszerűbb megoldás, mint pl. Windows-on. Ott gyakorlatilag egy átlag felhasználónak soha nem kell használnia a terminált, de ahogy észrevettem Linuxon létezni sem lehet nélküle. Ez elég ciki...


Most pl. a Java-t szeretném feltelepíteni, de ahogy látom tutorial videókból ide is mindenfélét kell írkálni a terminálba. Miért jó ez?? Engem baromira irritál...



2019. jan. 28. 18:57
1 2 3 4 5 6
 41/60 Tom Benko ***** válasza:
Tehát te tulajdonképpen nem Linuxot akarsz, hanem egy ingyenes wint. Nos, így nem fog menni. Nem véletlenül mondom, hogy kezdőnek, aki még egyáltalán nem látott számítógépet, okés a *buntu meg a Mint, de aki a win felől jön, annak inkább egy minél távolabb lévő disztróval érdemes kezdésnek összebarátkoznia - Arch, Gentoo, Slack mondjuk, mert így biztosítható, hogy a beidegződések nem kattannak be.
2019. febr. 4. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/60 A kérdező kommentje:

#37. Nagyon rosszul látod a dolgokat, ugyanis én nem utálni akarom a Linuxot, ha annyira utálni akarnám, akkor nem foglalkoznék vele. Persze van grafikus megoldás (néhány fontoabb dologhoz). De pl. találkoztam olyannal, hogy egy mappát nem tudtam másolni mert védett volt a jogosultsága, ahhoz, hogy ezt megváltoztassam megint csak terminálozni kellett:

sudo su

chown -v <felhasználónév> <mappa vagy fájl>

Aztán a korábban említett protnyitás tűzfalon. Ahogy elnézem ahhoz sincs gui. Nem mintha ezeket nem lehetne megtanulni csak hát, na...kifejtettem már korábban, ez az én véleményem.


Utolsó én nem tudom, hogy gondoltad, de máshol pont az általad felsorolt disztókat ajánlják a legkevésbé a kezdőknek.

Slackware régi és mindent kézzel kell beállítani, úgy hallottam. Gentoo szintén valami hasonló, inkább haladóknak kitalált, Archlinux...? Ott meg már elég, ha magát a telepítést említem. Mindenhol Ubit, meg Mintet vagy valamelyik erre alapuló könnyebb disztrót ajánlják. Szerinted ha egy kezdő, aki tegyük fel eleve a gépekhez sem nagyon ért, hogy fog átállni Slackwarre vagy Archra? Kínai lesz neki az egész és ettől nem a beidegződések fognak eltűnni, hanem a Linux felőli érdekeltség.

2019. febr. 5. 18:53
 43/60 anonim ***** válasza:
100%

"egy mappát nem tudtam másolni mert védett volt a jogosultsága, ahhoz, hogy ezt megváltoztassam megint csak terminálozni kellett:"


Ha a Nemo fájlkezelőt használod, akkor jobb klikk a mappára -> Open as root (magyarul talán megnyitás rootként, vagy ilyesmi), így megnyitja a mappát rootként -> jobbkill a mappába -> Properties (Tulajdonságok), és innentől úgy állítod át a tulajdonosát, ahogy csak szeretnéd. Ha pedig a Nautilust használod (a rendszerben egyszerűen "Fájlok" néven szerepel), akkor feltelepíted Synaptic segítségével a nautilus-admin nevű csomagot, és onnantól fogva a mappákra jobb klikkel kattintva lesz a menüben egy "Open as administrator" lehetőség, ami ugyanúgy, mint Nemo esetén, rootként nyitja meg az adott mappát. Nincs szükség terminalra!


"Aztán a korábban említett protnyitás tűzfalon. Ahogy elnézem ahhoz sincs gui."


Ahhoz is van GUI. Felteszed a GUFW csomagot (az ufw program grafikus frontendje), ami amúgy Linux Minten alapértelmezetten fent van(!), olyan néven, hogy "Firewall configuration"(!!!). Tehát csak annyit kell beírni a menübe, hogy "fire", és ott van előtted.

De ha a Gufw nem tetszik, akkor ott az Fwbuilder (bent van a gyári repóban) vagy a Firestarter, ezek is ugyanerre valók.

Azt nem értem, hogy ha tudod, mi az a GUI, és tudod mi az a firewall, akkor miért olyan nehéz rákeresni arra, hogy "linux firewall gui"? Első találat a Gufw...


[link]

2019. febr. 5. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/60 Alain Delon ***** válasza:
42: Jogosultság megváltoztatásához jó a rendszergazdai fájlkezelő.
2019. febr. 5. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/60 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Most már akkor ezekkel is tisztában vagyok. Linux Mint Mate nem tudom milyen fájlkezelőt használ, de megnézem majd, hogy ott hogy van.
2019. febr. 6. 19:14
 46/60 Alain Delon ***** válasza:
45: Elvileg Caja.
2019. febr. 7. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/60 Tom Benko ***** válasza:
Nem kezdőnek, áttérőnek. Nem mindegy! Aki a win felől jön, az a megszokottnak tűnő környezetben a megszokott megoldásokat akarja használni, aztán nekiáll mélytorkozni. Amiket írtál a három javasolt disztróról, az pont azért jó, mert így gyorsan felszámolod a hülye gyakorlatokat.
2019. febr. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/60 A kérdező kommentje:
Az meglehet. De szerinted nem rettentenének el jópár kezdőt azok a disztrók, ha elkezdik használni?
2019. febr. 8. 18:46
 49/60 anonim ***** válasza:
Így van, ha Mate az asztali környezet, akkor valóban Caja a fájlkezelő. Ez esetben a caja-admin csomagot kell feltenni, és az "Open as administrator" parancsot kell a helyi menüben keresni.
2019. febr. 8. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/60 Tom Benko ***** válasza:
Kezdőt igen. Áttérőt nem. Illetve ha mégis, akkor nem neki valók.
2019. febr. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!