Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt lehetséges telepít...

Linux alatt lehetséges telepíteni/eltávolítani programokat anélkül, hogy a terminált kelljen használni? Vagy anélkül nem is lehet létezni Linux alatt?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok a Linuxban és azt vettem észre, hogy egy átlagos program telepítése az esetek nagy részében nem megoldható terminál nélkül. Most komolyan minden egyes program telepítéséhez a terminálba kell írkálni és előtte még ráadásul a csomagtárolót is be kell állítani?? Nem létezik erre valami egyszerűbb megoldás, mint pl. Windows-on. Ott gyakorlatilag egy átlag felhasználónak soha nem kell használnia a terminált, de ahogy észrevettem Linuxon létezni sem lehet nélküle. Ez elég ciki...


Most pl. a Java-t szeretném feltelepíteni, de ahogy látom tutorial videókból ide is mindenfélét kell írkálni a terminálba. Miért jó ez?? Engem baromira irritál...



2019. jan. 28. 18:57
1 2 3 4 5 6
 51/60 anonim ***** válasza:
100%

"egy mappát nem tudtam másolni mert védett volt a jogosultsága"

Ezért használnak elsősorban Linux alapú OS-eket szerveren. Nem véletlenül lett úgy kitalálva, ahogy. Ha nem érted a célját és az egész megközelítést, akkor először ennek olvass utána. Ne Win-ül gondolkozz, hogy admin vagyok, mert így a legkényelmesebb, nem is kell tudnom a jogokról, hanem Linux-ul, hogy júzer vagyok, és ennek megfelelően kell eljárnom.

2019. febr. 11. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/60 Alain Delon ***** válasza:
47%
Tudnám javasolni fájlkezelőként a Dolphint. Ez egy KDE-s fájlkezelő. Alapból létrehozza a root jogú fájlkezelőt is. Vagy a Krusader. Ez egy Total Commanderre hasonlító fájlkezelő. Ez is létrehoz egy root fájlkezelőt.
2019. febr. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/60 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, és szerintem pont ez az egyik legnehezebb része az áttérőknek, hogy nem "Windowsul" kell gondolkodniuk.
2019. febr. 11. 20:49
 54/60 Tom Benko ***** válasza:
És ezért mondom, hogy az áttérőknek sokat segít, ha nem is néz ki winül a rendszer.
2019. febr. 12. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/60 tabaki ***** válasza:
81%

„Igen, tudom, és szerintem pont ez az egyik legnehezebb része az áttérőknek, hogy nem "Windowsul" kell gondolkodniuk.”

Ez rendkívül frusztráló lehet mindazok számára, akik meg vannak győződve arról, hogy csak egyetlen igaz út létezik, és azt történetesen éppen a Microsoft járja. Mások viszont joggal várhatják el, hogy ne ugyanazt kapják, ha már egyszer váltottak. De hadd térjek vissza az egyik kedvenc vesszőparipámhoz: Átlagos felhasználói szinten vajmi kevés a különbség a két rendszer használatában. Jó, azon lehet vitatkozni, hogy telepítéskor egy letöltött exe (msi, stb.) elindítása, egy programnak a szoftverkezelőből való kiválasztása, vagy három rövid, egy perc alatt megtanult, unalomig ismerős sor begépelése a nagyobb emberpróba, de véleményem szerint egyik sem igényel 80 fölé lendülő IQ-mutatót. Ezen túl viszont ne tegyünk már úgy, mintha a Windows-felhasználó, úgy általánosságban, tisztában lenne a rendszer működésével, legalább azon a szinten, hogy beleakadjon a linux tényleges és lényegi eltéréseibe. Egyszerűen programokat indít, használ, és zár be, de ezt a linuxon is ugyanúgy megteheti. A görcsöt inkább az okozza, hogy a linuxos programok jó része láthatólag nem ugyanaz, mint amit ő megszokott, és el sem tudja képzelni, hogy azok éppolyan kényelmesen használhatók, sőt, észre sem veszi, hogy ezek felszíni, érdektelen eltérések. Én egyébként könnyen beszélek, hiszen már Windowsban is csupa szabad programot használtam, amivel óhatatlanul együtt járt az a tapasztalat, hogy a programok sokféle módon és erőteljesen eltérhetnek a „mindenki által használt” trendi szoftverektől -- és legkivált a hitvány beépített programoktól. Eközben mások meg már a Start gomb eltüntetésének kísérletet is égszakadásként élték meg, hiszen a saját bálványuk döfte őket hátba a megszokott ügymenettől való jottányi eltéréssel. Én mindezek miatt úgy érzem, hogy az igazi törésvonal nem a két rendszer határán, a „windowsul” vagy „linuxul” gondolkodók közt húzódik, hanem a készbe beleülő és arra kötelező szabványként tekintő, illetve a feladatnak megfelelő szoftvert kereső felhasználó között -- ez két nagyon különböző típus, de terjedelmi okokból hadd mellőzzem el az ezt illusztráló példákat. Az már a habitusukból adódik, hogy linuxra kerülve az egyikük sokkoló „logikátlan baromságnak” (idézet a családom tagjától) látja az általa egyedül természetesnek és kizárólagos érvényűnek tartott programkészlettől való eltérést, míg a másik magától értetődő könnyedséggel igazodik el az új környezetben. Ennek megfelelően alighanem a Benko-paradigma sem mindenkinek jön be: Van aki azt szeretné, hogy a linux észrevétlenül, az ő windowsos lelkét cirógatva csábítsa el, míg apránként megszereti. Azonban szerintem a Mint -- még a tisztesség határain belül -- éppen ezzel kísérletezik, és lám, mi a vége: A törleszkedésnek köszönhetően már bosszantónak találod, hogy a logikája nem pontosan azonos a Windowséval. Ennél akkor már többet ér az egyenes beszéd: Ez egy másik rendszer, ugyanúgy megtanulható, mint amaz, leszel szíves megtenni. Mellesleg nem nulláról indulsz, az ott szerzett tudásod java része minden további nélkül hasznosítható.

2019. febr. 12. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/60 A kérdező kommentje:

Hű, érekesen fogalmaztál. :D


Amúgy nem találtam bosszantónak, csak egyszerűen szokatlannak, de mint mondtam ez nem meglepő gyakorlati Linux tapasztalatok hiányában. Amúgy én már Windowson eleve olyan programokat használok, amik ingyenesek és Linuxra is elérhetőek. (GIMP, LibreOffice, VLC...) Tehát ezek használata sem lesz ismeretlen, mert Gimpel pl. nem először találkozok. Először mindig a BitTorrentet akartam leszedni linuxra is, mert ugye azt szoktam meg, de rájöttem hogy fölösleges, mert ott van alapból a Transmission. BitTorrent linuxról meg ha jól tudom csak webböngészőn keresztül futtatható. Sokan meg megveszik vagy lekalózkodják a Microsoft Office-t, pedig a LibreOffice ugyan azt tudja kb, legalábbis azt tuti, amire egy átlag felhasználónak szüksége van, mindezt teljesen ingyen és még nem is foglal annyi helyet.

Szóval a programok egy részét már ismerem a többivel meg megismerkedek, a rendszerhez meg a felületekhez meg majd hozzászokom...


Viszont közben eszembe jutott még valami:

Azt hallottam, hogy Linux alá vírusirtó nem szükséges, mert alig vannak rá vírusok. Igaz ez?

Van egy másik dolog, amit nem igazán értek. Ugye sokan jönnek azzal, hogy a Linux sokkal biztonságosabb a Windowsnál. Hogy lehetséges ez, ha a Linux eleve nyílt forráskódú, a Windows pedig zárt? Ergo bárki betekintést nyerhet a Linux kódjának bugyraiba és akár azt is kinézheti, hogy a biztonsági rendszer hogyan működik, így könnyebben írhat rá bármilyen kártevő programot, ha ért ezekhez. Vagy ezt csak én gondolom így? Mert nekem furcsa, hogy egy nyílt forráskódú szoftverről híresztelik, hogy milyen biztonságos.

2019. febr. 13. 19:38
 57/60 Alain Delon ***** válasza:
56: Úgy, hogy bárki részt vehet a hibák feltárásában és javításában.
2019. febr. 13. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/60 anonim ***** válasza:

"Azt hallottam, hogy Linux alá vírusirtó nem szükséges, mert alig vannak rá vírusok. Igaz ez?"


Én azt mondom, hogy nem kell Linux alá vírusírtó, más pedig azt mondja, hogy kell, mert bár a Linuxod nagy valószínűséggel nem fog megfertőződni, de attól még egy mástól kapott pendrive-on, e-mailben, vagy bármilyen egyéb módon lehetsz vírushordozó.

Mi, Linux felhasználók sem vagyunk egyformák, sokszor eltérő álláspontot képviselünk.


A nyílt vs. zárt forráskódú szoftverek biztonsága ill. hibaaránya egy régre visszanyúló vita tárgya, és ebben is eltérő nézetek uralkodnak. Egyesek azt állítják, épp azért lehet biztonságosabb ill. hibamentesebb egy nyílt forráskúdó szoftver, mert a kódba bárki betekintést nyerhet ("sok szem látja", "manyeyeballs-érv"), és bárki segíthet a hibák javításában. Ebben is van igazság, de ennek ellenére láttunk már évtizedes bugokat felszínre bukkani népszerű open source szoftverekben.

A másik oldal statisztikája, a zárt forráskódú szoftverek hibaaránya sem jobb, bőven akadnak azokban is ősrégi, és sok embert érintő, akár komoly kárt okozó, katasztrofális hibák is.

Amíg valaki formálisan be nem bizonyítja, hogy melyik oldalnak van igaza (tudtommal erre még senki sem vállalkozott), addig ez a vita folytatódni fog.


A biztonsági rések keresése pedig nem úgy folyik, hogy a gonosz hacker nekiáll nézegetni a forráskódot, majd egyszer csak talál egy rést, és felkiált örömében. Aki hibát keres, az először a tipikus módszerekkel próbálkozik, majd megpróbál minél többféle, akár extrém inputot beadni a programnak, majd jönnek a kacinfántosabb módszerek (pl. code injection), és közben figyeli egy debugerrel a program reakcióit.

A nyílt forráskód adott esetben akár félre is vezethet, ugyanis a kódot szemlélve egy adott ponton úgy sejtheted, hogy ott van egy biztonsági rés, miközben nem veszel észre egy valódi, de kevésbé triviális hibát, és egyszerűen elsiklasz felette.

Sok esetben pedig a forráskódban nincs is hiba, míg a lefordított binárisban van. Ez a fordító bugjára vezethető vissza, és ez pont egy olyan hiba, amit a forráskódot nézegetve sosem találnál meg.


A forráskód ismerete és a szoftver sebezhetősége között nincs összefüggés. Jó példa erre a régi nevén TrueCrypt, manapság VeraCrypt néven futó titkosítóprogram, ami nyílt forráskódú ugyan, de - amennyire tudjuk - még az FBI-nak sem sikerült feltörnie.

2019. febr. 13. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/60 A kérdező kommentje:

Értem.


Na és mi van akkor, ha tegyük fel én egy rossz indulatú emberke vagyok, aki készít egy Linux disztribúciót, amelyik titokban adatokat lop (pl. keyloggerekkel, social engineeringel, stb.), kémkedik a felhasználó után az ő tudta nélkül és én ezt kipublikálom, mások meg letöltik azt. Ezeket ellenőrzi valaki? Mármint a disztrókat.


Ha jól tudom volt is egy hasonló eset már valamelyik disztróval, talán a Deepin volt az, amit megvádoltak hasonló dolgokkal, hogy a rendszer igazából egy spyware.

2019. febr. 16. 17:40
 60/60 Alain Delon ***** válasza:
59: Ezért érdemes olyan rendszert használni, ami mögött egy komolyabb cég áll. Bár egyszer az Ubunturól is kiderült (Canonical cég), hogy az egyik, a rendszerrel együtt települő alkalmazás a felhasználói szokásokról továbbított adatokat. Az openSUSE-ról (Novell cég) pedig van egy olyan sztori, hogy valaki a Citrixet akarta rajta használni, de nem ment, ellenben az összes többi létező rendszerrel, beleértve a Windowst is. Kiderült, hogy nem az openSUSE volt a hülye, hanem a Citrixnek volt egy hibás függvényhívása, amit a rendszer nem engedett futni. Ahogy azt kijavították, ment Citrix az openSUSE-n. Én ezt használom.
2019. febr. 16. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!