Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Nem ijeszt meg titeket, hogy...

Nem ijeszt meg titeket, hogy egyre több képzett szakember lepi el a területet?

Figyelt kérdés

Tudom vannak bootcampek és ők ontják magukból a kódoló közmunkásokat, de az igazi képzett szakemberek is egyre többen vannak.


Az országon az egyik legnépszerűbb szak a Mérnökinformatikus képzés.


Pl.: BMEn idén 840 Mérnökinformatikust vettek fel, második helyen a villamosmérnökök vannak 334el, ami már drasztikusan alacsonyabb, de még mindig és a 3. helyen az gépészmérnök van 322.


Tehát egyértelműen óriási tömegek mennek Mérnökinformatikára.


Igaz ezeknek csak kb az 2/3 része végzi el ténylegesen a képzést, de más intézményekben gondolom jobb az arány.


Ezen felül megjelentek az üzemmérnöki szakok, amik igaz kevésbé megterhelő szakok, de szintén megfelelő területeken jó elhelyezkedést biztosít.


A BME diplomaosztón Palkovics László (miniszter) is arról beszélt, hogy ennél még jóval nagyobb ütember fogja az állam a jövőben támogatni az informatikai területre lépni kívánókat. Speciális ösztöndíjjal és további képzés formákkal.


Tehát ez csak a kezdet.


Nem féltek, hogy kb mindenki informatikus lesz és mondjuk 10 éven belül nem lehet majd nettó 1-1,5 milliót elkérni programozóként?



2021. júl. 27. 08:21
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
96%

Nem.

Miért kéne? Az már rég rossz, ha valakinek csak azért van munkája, mert ő az egyetlen hozzáértő a környéken. Ne vedd magadra, de aki szakmailag kompetens, az nem szokott attól félni, hogy rajta kívül más is érteni fog hozzá. Sőt, az igazi szakembernek pont az a büszkeség, ha segíthet másoknak a szakértővé válásban. Olyan ez, mint régen a mesteremberek és tanoncok viszonya. Nem volt divat az ifjú tehetségek elől rejtegetni a tudást. Ellenkezőleg: a legnagyobb elismerés volt, amikor egy mester szakemberré képezhette a tanoncokat.

Sajnos azonban errefelé egyre nagyobb méreteket ölt a szakmai irigység. (Most nem csak az informatikára gondolok.) Sok szakma azért is lett hiányszakma, mert a hozáértők rejtegetik a szakértelmüket, és nem akarják a tudásukat és tapasztalataikat a fiatalabbaknak átadni. Jó példa erre, amikor szakmai gyakorlat címén a gyerkőc 2 hónapon át műhelyt takarít, mondván: addig sem kell neki a tudást átadni. Nem mondom, hogy nincs benne logika, hiszen azért állnak így hozzá, mert pusztán a potenciális konkurenciát látják a fiatalságban, viszont ez extrém ritkán következik be, ha az a szakember tényleg szakember. A mester ugyanis mindig két lépéssel a tanítványa előtt fog járni. Kivéve, ha egy botcsinálta "mester", aki csak a véletlen szerencsének köszönhetően került indokolatlanul magasra.

Azt is megjegyezném, hogy egy valódi szakember örül annak, ha a szakmája fejlődik, és nem csak hébe-hóba teng-leng egy-két szakmabeli. Egyszerűen azért, mert informatikus vagyok, és mint hivatását szerető ember, örülök annak, ha a szakterületem fejlődik.


"egyértelműen óriási tömegek mennek Mérnökinformatikára"

Él az országban kb. 9 millió ember. Abból egy évben felvettek 840 főt mérnökinformatika szakra. Ilyen arányok mellett ez száz év alatt lenne 84000 fő. Azaz kb. 100 emberre jutna egy mérnökinformatikus. Feltéve, ha mindenki elvégezné, mindenki a szakmájában maradna, mindenki idehaza maradna, és mindenki még 130 évesen is dolgozna. A valós arány inkább olyan 1000-2000 emberre egy fő... lesz majd valamikor a távoli jövőben. 10 év alatt, évi 840-nel számolva 8400 szakember végez, abból mondjuk 5000-en helyezkednek el tartósan a szakmában, ez azt jelenti, hogy kicsivel kevesebb, mint 2000 emberre jutna egyetlen mérnökinformatikus. Ez arányaiban egy Szombathely kaliberű városban átlagosan 30 főt jelent. Nem, ez nem egy irdatlanul nagy szám. (Nem tudom, hogy az az általad említett kétharmad mennyire valós érték, de úgy sejtem, a valóság ennél sokkal zordabb.)


"Nem féltek, hogy kb mindenki informatikus lesz"

Nem.

Boldog lennék, ha végre tudáséhes tömegek árasztanák el az iskolákat, akik égnek a vágytól, hogy minél több szakmai ismeretet szívjanak magukba. De nézz csak végig a kategória kérdésein! Szerinted ezek mellett reális, hogy mindenki informatikus lesz? Amikor a többségnek még egy e-mail csatolmány is nehézséget okoz? Vagy amikor Excelben egy nyamvadt átlagot nem tudnak kiszámolni? Vagy amikor azon értetlenkednek, hogy a Paintben kisatírozott részt milyen varázslattal lehetne visszahozni? Nem, nem félek, hogy a 9 millió informatikus országa leszünk.

A magas fizetés valóban sokakat vonz a pályára. De ez kevés hozzá. Ide megfelelő képesség, tudás, és szorgalom is kell. Ez pedig nincs jelen mindenkiben.


"mondjuk 10 éven belül nem lehet majd nettó 1-1,5 milliót elkérni programozóként?"

Az inflációt is beleszámoltad? ;)

Egyébként meg nem, nem félek. Még ha tényleg több szakember kerülne a szakmába, akkor sem kell félni, ha az ember értékes és minőségi munkát tud felmutatni. Ha pedig fellendül a szakma, az nem csak azt jelenti, hogy szakemberből lesz több, de irántuk a kereslet is növekedni fog. Igen, meglehet, hogy egy sebezhetőségektől hemzsegő weboldalért nem lehet majd (mai áron) egy átlag diplomás fizetésének a többszörösét elkérni, de ez nem is baj. Aki jó szakember, az nem fog éhenhalni.


"nem féltek hogy túl későn léptetek be?"

Az a baj, hogy te azt feltételezed, hogy mindenki örökre a pályán marad, a kereslet pedig kereken nulla ezen szakemberek iránt. Ez esetben nyilván lehetne félni, de a valóság nem így működik. Egyelőre óriási hiány van, a technika pedig fejlődik, és egyre több szakemberre lenne szükség.

De ez a gondolatmenet kicsit olyan, mint a '60-as, '70-es években, amikor azt jósolták, hogy 20 éven belül nem lesz szükség informtikusokra, mivel már így is egy csomó szakember van, és az assemblyt is már felváltják azok a programozási nyelvek, amikben 5 perc alatt meglehet oldani azt, amit assemblyben egy óra megalkotni, ha az ember profi szinten tudja a gép és a proci működését. Aztán ez a jóslat nem jött be. Sőt, pont, hogy ezek után kezdett csak megnövekedni a kereslet a fejlesztők iránt. Aztán jöttek a '90-es évek, és megint sokan elkezdtek rettegni, amikor megjelent a Delphi, meg a Visual Basic. Nem kellett 3 képernyőoldalt gépelni egy ablak kirajzolásához, sőt, még azt sem kellett tudni, hogy mi az a hwnd, lparam, meg wparam. Mégis lehetett programozni. Jött az újabb riadalom, hogy semmit nem fog érni a tudásunk, pár év, és fejlesztők sem lesznek, mert minden jöttment maga meg tudja írni a programjait. Aztán "valamiért" nem így lett.

Szóval: már 40 éve temetik a szakmát, ennek ellenére az még mindig növekedőben van, és semmi jel nem mutat arra, hogy "betelne" a piac. De ha egyszer megáll a növekedés, az sem fogja azt jelenteni, hogy STOP, mostantól senkire nincs szükség. Senki nem marad örökké a pályán, van, aki más területre vált, van, aki nyugdíjba megy, utánpótlásra mindig szükség van. Bolti eladóra is mindig szükség van, meg autóbuszvezetőre, meg postásra is, holottezen szakmák már jó ideje beálltak egy egyensúlyi állapotra.

2021. júl. 27. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
92%

#10 "Kb. annyi köze van a Mesterséges Intelligenciához, mint neked. Az meg semennyi."

Nem szeretek színvonaltalan vitákba bocsátkozni, de ez akkora öngól volt, hogy nem hagyhattam válaszreakció nélkül. :D

Tudod: ebben a két mondatodban maximálisan igazad van. Semennyi közöm nincs a mesterséges intelligenciához, tekintve, hogy nem vagyok mesterséges. Ebben tényleg igazad van, és egy másodpercig sem bánom.

Tudom, hogy te ezzel nagyon be akartál szólni, de ez nagyon mellément. Tudod: ahhoz is kell némi intelligencia. ;)

2021. júl. 27. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
28%

12: primkó bácsi.

Tudod, az a szófordulat, hogy "nincs hozzá semmi közöd", azt jelenti, hogy hülye vagy hozzá, nem tudsz róla semmit.

2021. júl. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
80%
#13 Ezek szerint neked semmihez semmi közöd? :D
2021. júl. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
0%
A humorod, éppen olyan sekélyes, primitív, mint te magad.
2021. júl. 27. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Szerintem annyira nem elrugaszkodott ötlet, hogy nehezebb lesz jó állást találni pályakezdőként vagy pár év tapasztalattal úgy hogy az adott pozícióra nem 50-100 ember adja be a jelentkezést hanem mondjuk 500.


Kezdőként (egyetem vége fele járva) én csak azt látom, hogy a fejlesztői kínálat nő irdatlan gyorsan és most durvul be igazán, de az állások mennyisége annyira nem.


(Legalábbis amennyi belátásom van az álláspiacra).


Troll kommentekre meg nem is reagálok. Szerintem ők valamit nagyon elontottad az életben, hogy itt vezetik le a frusztrálságukat.

2021. júl. 27. 14:37
 17/20 anonim ***** válasza:
92%

#16


Nem kell ráparázni, szétfragmentálódik az egész piac. Elkezdi többszáz ember az egyetemet évente, abból végez pár tucat minden évben, annak fele nem is fejlesztőként akar elhelyezkedni, a maradék meg szétoszlik a nagyobb programnyelvek/technológiák mentén. Utána jön az, hogy majdnem cégenként más tech stack kell, általában csak egy mainstream programnyelv és egy major framework ugyanaz, mint az előző helyeden, közben egy kezdő meg örül, ha egy stackbe beletanul mire a diplomáját kézhez kapja. Hozzáveszed, hogy érteni kéne a build, cicd, devops toolokhoz, sql és nosql adatbázisokhoz, cloud technológiákhoz, több programnyelvhez, full-stacknek kéne lenni, akkor már több évnyi tanulnivaló össze van gyűjtve, csak ahhoz, hogy belépj egy említésre méltó nem kezdő állásinterjúra.


Elkezdenek a diákok dolgozni, 5-10 év múlva el sem tudod képzelni mennyi pályaelhagyó van. Menekülnek BA, PM, scrum master, ilyen-olyan manager irányba, mert nem tetszik nekik a fejlesztés vagy mert ebben látják az előrelépést. Tökmindegy, a lényeg hogy gyorsan elhagyják az emberek a fejlesztést és hiány generálódik.


Nem igaz az, hogy képzett szakemberek lepik el a területet. Nem akarom bántani a pályakezdőket, mert én is voltam az, de őszintén nem értenek semmihez, nincs tapasztalatuk semmivel, nem tudsz tőlük interjún semmit sem kérdezni, érzésre 2 évig a bérköltségüket sem termelik ki. Kb szimpátiára megy az egész junior állásinterjú, meg hogy mennyire folyékony az angol tudásuk.

2021. júl. 27. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
25%

"nem tudsz tőlük interjún semmit sem kérdezni, érzésre 2 évig a bérköltségüket sem termelik ki. Kb szimpátiára megy az egész junior állásinterjú,"


Kapjál már a fejecskédhez, a juniorok kb. negyede-harmada úgy veszi kézhez a diplomáját, hogy már van mögötte másfél, két éves fejlesztői múlt, céges tapasztalattal.

2021. júl. 27. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
15%

Ne aggódj, ha minden jól megy, akkor ténylegesen beköszönt a bio-háború, eddig csak a RÁK vitte az embereket, de most már van ez a COVID is, tehát ha minden jól megy megritkul az emberiség... :-)


Az ideo jelentések szerint ekkora pride sem volt, mint idén, tehát ha bejönnek a bio-halálozások, akkor kevesebb lesz a b*u.z-i is, mert lassan már majdnem minden második ember az... :-)

2021. júl. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
14%
Így van, k*rva sok a búza, 30 éve elvitték az ilyeneket a katonaságra és fejbelőtték. Hová jutottunk? A búzák meg abból akarnak dicsőséget, hogy defektesek. Szavazzatok Orbánra!
2021. júl. 28. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!