Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » 2022-ben milyen programozási...

2022-ben milyen programozási nyelvet lenne érdemes elsajátítani?

Figyelt kérdés

Jelenleg 23 éves vagyok, és közgázhallgató. Szeretnék megtanulni programozni, és talán majd ezzel is foglalkozni. Az egyetemen nem válatnék szakot ezmiatt, szeretnék közgáz diplomát szerezni.


Önerőből milyen programozási nyelvet tanuljak. Én a html-re és a CSS-re gondoltam. Ezekre van kereslet a munkaerőpiacon?

Van itt esetleg olyan, aki egyedül tanult meg programozni? Tudom, hogy évekbe telik. De mégis mennyi az az idő, amíg lesz valami fogalmam arról, hogy mi is az a programozás? ... ez elég különös megfogalmazás volt lol.


Tippek, hogy hogyan álljak hozzá? Esetleg ajánlotok könyveket?



2022. jan. 26. 14:20
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
0%
Amúgy meg, a hatvanas évekből származhat ez az iromány. Akkor még valószinűleg nagy dolognak számítottak az ezer soros programok.
2022. jan. 26. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
50%

A HTML és CSS nem prog nyelvek és nem elég az elhelyezkedéshez.


Hogy valami hasznosat is kapj, indulj el itt, Java-val: https://www.youtube.com/playlist?list=PL1WwhU4dv6tG8C8aGca5I..

2022. jan. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
48%

Tudom javasolni egyrészről a C#-ot. Egy nagyon jól használható, menedzselt nyelv, a .NET Windows-os fejlesztésekhez az egyik, ha nem a legalkalmasabb framework, de a .NET Core révén egyre inkább terjeszkedik Linux és MacOS felé is, illetve mobilos fejlesztésekhez (Android, iOS) és webes fejlesztésekhez is jól használható, az ASP.NET révén pedig szerveroldalon is tudsz vele alkotni.

Maga a C# és a .NET is szépen fejlődik, nem csak a Microsoft, hanem más céges és egy nagy nyílt forráskodban utazó közösség is áll mögötte, és a .NET elég bőséges API-t kínál.

Azt viszont érdemes szem előtt tartani, hogy az asztali alkalmazások piaci penetrációja az elmúlt években jelentősen csökkent a webes és a mobilos alkalmazások előnyére. Egyáltalán nem jársz rosszul, ha megtanulod a JavaScriptet (pontosabban ECMAScripet) is, mert lassan egy "mindenes" nyelv lesz ez is. Weben (frontend és backend), asztali alkalmazásokhoz, mobilalkalmazásokhoz is használható. Az utóbbi években sok olyan funkciót kapott a JavaScript, amik inkább a "komolyabb" programozási nyelvekre jellemzők, pl. osztály alapú öröklődés, modul rendszer, type annotation, async/await, iterátorok, gyenge referenciák... és a korábban említett Vue, Angular és React frameworkök is JavaScript alapúak.

2022. jan. 26. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
24%

Az, hogy mit lenne érdemes elsajátítani az tőled függ, melyik tetszik meg. Én utálom a webfejlesztést és a javat is, C++ban dolgozok jelenlegi munkahelyemen. Valaki meg azt utálja és a webfejlesztést szereti, vagy a java-t.


"Van itt esetleg olyan, aki egyedül tanult meg programozni? Tudom, hogy évekbe telik. De mégis mennyi az az idő, amíg lesz valami fogalmam arról, hogy mi is az a programozás? ... ez elég különös megfogalmazás volt lol." - Nincs egyetemem, annyi idős vagyok, h most végeznék kb és már majdnem 4 évem levan dolgozva, "hálózatszerelő" középiskola után sikerült beállnom egy kis kkv-hoz embedded berendezéseket C-ben programozni, eleinte nagyon kis összegért :D Ezelelőtt volt kb 5 év hobbi szintű tapasztalatom (na ekkor súrolgattam kb. a junior szintet - ezt ide kell tennem, mert találkoztam pár olyannal, aki programozónak nevezi magát attól, hogy ardunio-ban ledeket villogtat), dedikált játékszervert szerettem scriptelni/programozni, akkor még nem is gondoltam, hogy programozóként fogok dolgozni, csak szabadidőmben szerettem csinálni. Netről lassan összeszedtem az infókat (könyvek, blogok, fórumok, videók, stackoverflow, stb...), tanulmányoztam más kódját, próbálgattam addig a dolgokat, amíg meg nem értettem, hogy működik. Volt, hogy napi szinten több órát rászántam, de olyan is, hogy kb hetekig nem is foglalkoztam vele. Most ezzel nem akarok senkit arra bíztatni, hogy ne menjen egyetemre, mert ehhez szerintem elég elszántság kell és krvára szeretni kell, másképp magadtól meg nem tanulod.


"Tippek, hogy hogyan álljak hozzá? Esetleg ajánlotok könyveket?" Legyen konkrét célod, valami kis project amit meg akarsz valósítani, ne csak példákat oldj (eleinte azis jó, de azzal lemorzsolódsz - nagyon unalmas) és valósítsd meg, adj hozzá dolgokat. Egyszóval ha valamit megtanulsz, ne csak 2 noname példát oldj meg, hanem konkrét valós projectbe próbáld meg azokat beépíteni.


Sok sikert!

2022. jan. 26. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
95%

20: (2022.01.26. 19:04). Tudom erősen off-topic. De rengeteg elrejtett apró igazság van benne. Ezt kb. azok értik meg akik láttak OS-t (sajnos én a hivatkozásban szereplő OS/370-el nem dolgoztam, nekem már csak OS/390 jutott, mert "túl fiatal vagyok hozzá"). De az OS/390 minőségileg más mint egy unix/linux/windows. És igen aki OS/390-en dolgozott és működő programot akart írni kb. volt a FORTRAN és volt a PL/I a nagyon elborultak programoztak még COBOL-ban is. Amit meg nem tudtunk megírni az adott nyelven, ott volt egy csodálatos Assembly nyelv.

De ez ma már történelem, ennek a kornak vége sajnos kb. 25-28 éve (élt valamivel több, mint 40 évet). Ma vannak divat hóbortok, és késre menő viták mint itt, hogy a PHP vagy a Python a nagyobb rakás sz*r. És miben volt más a "régi" világ? Az, hogy megírtad a programodat mondjuk 1969-ben, lefordítottad, és 1998-ban a lefordított bináris változtatás nélkül lefutott (ezt saját szememmel láttam). Az a FORTRAN program amivel egyszer dolgoztam 1971-ben készült, picit bele kellett nyúljak, és 1998-ban csont nélkül fordult, és futott le. Próbáld meg ezt ma egy Pythonnal. A 2-es Python és a 3-as forrás szintjén nem kompatibilis (azaz ha van egy Python 2-es forrásod, szinte 100%-ban újra kell írni, hogy le bírd futtatni Python 3-on). Veszel egy java alkalmazást, és ha nem pont az és nem pont úgy van fent a java nem fut. A windows XP-re írt program a Windows 10-en nem fut (és nem 29 évről beszélünk, amit saját szememmel láttem, 29 éves futtatható bináris a legújabb gépen simán futott OS alatt!). Nyilván ma mások az igények (igénytelenségek). De ezt azért nem szabad elfelejteni, főleg amikor egy ilyen "ősi írás" előkerül.

Ez csak zárójeles megjegyzés, és tudom le leszek pontozva. De itt most lesz*om. Csak nem bírom amikor olyan szól hozzá valamihez amihez nem ért. És itt a válaszodból látszik, hogy ehhez a részhez nem értesz. Kb. attól fogadok el ilyen választ aki látott már legalább OS/390-et vagy útodját a zOS-t.

2022. jan. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
9%

ma 19:43:


"De ez ma már történelem, ennek a kornak vége"


Hála a jó istennek.



"Az a FORTRAN program amivel egyszer dolgoztam 1971-ben készült, picit bele kellett nyúljak, és 1998-ban csont nélkül fordult, és futott le."


Noch und?

N. Wirth 1973-ban megírta a Pl/0-t, ami ez egy blokkos rendszerű, szimpla, interpretált nyelv, oktatási célra.

Elmászol, megkeresed a forrását. Az egész valami 7-800 sor. Letöltöd, az -object- nevű változó azonosítóját lecseréled valami másra és a freepascal fordítójával lefordítod, futtatod ma, 2022-ben. A különbség 49 év, közel fél évszázad.


Az az iromány, amire hivatkozol, egy rakat kaki. Hülyeségeket foglal össze. Baromságokat állít. Pl ezt:


"minden igazi programozó tudja, az egyetlen használható adatstruktúra a tömb"


vagy ezt:


"Annakidején a memória még memória volt, és nem felejtett el mindent, mikor az áramot kikapcsolták"


Ez a szenny írás a programozókat nem titkoltan, már címében is idealizálja, hype-olja, felmagasztalja. Erénynek, értéknek mutat be avitt, idejétmúlt, sőt, kifejezetten silány, meghaladott dolgokat. pl.:


"Az igazi programozó csak előveszi a JCL kézikönyvét, és máris megtalálja (és meg is érti!) az IJK305I üzenet leírását."


vagy ez:


"bár az igazi programozó szerszámkészletében van egy lyukasztó és egy sornyomtató"


és ez:


"Mivel a FORTRANban nincs strukturált REPEAT, UNTIL vagy CASE utasítás, az igazi programozónak nem kell ügyelnie arra, hogy ne használja ezeket. De persze szükség esetén szimulálhatja őket GOTO-val."


Az egy ostoba kretén, aki ilyeneket ír le, hogy:


"12 éves flipperező kölykök golyózhatják ki a kádból az igazi férfiakat."

" Manapság akárkinek lehet saját különbejáratú házi számítógépe."



Ezt meg te írod:


"Csak nem bírom amikor olyan szól hozzá valamihez amihez nem ért"


Akkor minek szóltál hozzá? Te egy múltba révedő, abból táplálkozni próbáló, a számítógéphez épp csak konyító vénember vagy, aki még azt is képtelen megitélni, hogy mi a jó és mi a rossz.

Pont.


Az ilyen, ostobák által írt és ostobák által terjesztett firkálmányok járulnak hozzá ahhoz is, hogy egy olyan jó, logikus, tiszta nyelv mint a pascal, ebek harmincadjára jusson.

Mert a tudatlan kiskancsók elolvassák ezeket a szarokat és kp.nek veszik a benne foglalt irgalmatlan nagy f@szságokat.

2022. jan. 27. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
82%

26: Ha te nem érted ebben azt, hogy ez az egész írás arról szól, hogy egy "szándékosan nagyon torz tükröt" tart az olvasó és az alany orra elé. Úgy, hogy van benne igazságtartalom is. Ez egy irodalmi műfaj (sajnos nem jut eszembe a neve, hogy ezt hogy hívják, régen tanultam). Aki ezt olvassa és érti valamennyire a szakmát az érzi benne ezt. Aki nem érti a benne lévő fogalmakat (pl. életében nem találkozott JCL-el, ami hát finoman szólva sem arról híres, hogy egyszerű és világos lenne kezdőként) az nem látja benne a "humort" (OK az angol/amerikai humort csak nagyon jó fordításban lehet vissza adni, és hát ez a fordítás nem a legjobb, de eredetiben olvasva /és értve a benne lévő fogalmakat/ az ember szénné röhögi rajta magát).

A baj azokkal van akik ezt az írást szó szerint veszik. Azokról látszik, hogy nem érti azt, hogy miről szól.


És az, hogy én mivel foglalkozom, és milyen szinten azt te ne mínősitsed, én sem minősítettelek. Csak annyit írtam, hogy az idézett "mese" ehhez a részéhez nem értesz, mert akkor értenéd, hogy miről szól ez az írás, és értenéd, hogy nem szabad komolyan venni. Ez pedig tény, hogy ezt nem érted.


"Annakidején a memória még memória volt, és nem felejtett el mindent, mikor az áramot kikapcsolták" - És ebben hol van az ami nem igaz? Ugyanis ez egy olyan kijelentés ami teljesen igaz. Az akkori RAM-ok megőrizték tartalmukat a kikapcsolás után, van a neten egy videó, amikor egy 40 éve kikapcsolt számítógép RAM-ját sikerült kiolvasniuk. Itt pl. totál lukra futottál, és megint látszik, hogy lövésed sincs erről az időszakról.


"Az ilyen, ostobák által írt és ostobák által terjesztett firkálmányok járulnak hozzá ahhoz is, hogy egy olyan jó, logikus, tiszta nyelv mint a pascal, ebek harmincadjára jusson." Itt megint tévedsz. A Pascal nem ezért jutott ebek harmincadjára. Eljárt felette az idő. Ha értenéd a fent hivatkozott írást, és értenéd, hogy mi, hogyan működik, és értenéd a programozási nyelvek evolúcióját akkor nem állítanál ekkora baromságot (már bocs). Ha csak egy hangyányit is láttad a 1990-es évek második felét, a 2000-es évek elejének a történéseit tisztán látnád, hogy a Pascal miért szorult vissza. A Pascal valóban egy jó nyelv, igazán soha sem terjedt el, drága volt abban az időszakban. Sokáig nem volt hozzá ingyenes fordító. Valamilyen szinten az Algol-PL/I vonalhoz kapcsolódik (ld. Pascal nyelv története). Az IBM az Algol-t később a PL/I-et nyomta de nagyon durván (az OS/360, 370, 390 egyik alapvető programnyelve ez volt). Igazán a PC DOS-al terjedt a Pascal, mert a Borland Turbo Pascalja egy nagyon jól használható cucc volt. Gyakorlatilag akkor PC-n elérhető "használható" programnyelv a Pascal és a C volt, más nem nagyon volt. És, hogy miért tűnt el? Azért amiért minden más ami nem UNIX vagy annak valamelyik leánykája. A Unix és a C "édes testvérek" aki unixon hatékonyan akart abban az időben programozni volt a C és kb. ennyi. Aztán ahogy a unix terjedt, és látták sokan, hogy a C nem teljesen OK születtett egy rakás C-hez hasonló szintaktikájú nyelv. Ez megint történelmi tény.


"Te egy múltba révedő, abból táplálkozni próbáló, a számítógéphez épp csak konyító vénember vagy, aki még azt is képtelen megitélni, hogy mi a jó és mi a rossz." Ezt miből vetted le? Én nem tehetek arról, hogy idősebb vagyok mint, itt a válaszadók nagy része, és még dolgoztam nagygépekkel. Ma ez nem adatik meg szinte senkinek. Nekik/nektek marad a PC a UNIX és a C az összes előnyével, hátrányával. És az 1 000 000 db. saját magával sem kompatibilis szkript nyelv, ha nem akar az ember C-ben szívni. Nem véletlen a PHP, Python, (korábban a perl) kialakulása és létrejötte. Egyébként szkript nyelvek régen is léteztek, mert arra is szükség volt, ez megint tény. És az is tény, hogy az 1960-as évek végétől mindig voltak divat irányzatok. Ezek vagy jók voltak, vagy ma már látjuk, hogy zsákutca. És sajnos ilyen az általad sztárolt Pascal. Mára látszik, hogy zsákutca. És nem azért mert ne lett volna nagyon jó. És abban is egyetértünk, hogy kezdőknek az algoritmikus gondolkodás tanításához tök jó lenne, de az idő más felé megyen most. A ma sztárolt Python úgy sz*r ahogy van. Próbálj meg a Python2-ben írt programot Python3-ban lefuttatni, nem fog sikerülni. Próbáld meg azt, hogy nem pont azt a packaget telepíted hozzá, nem fog menni.


Az megint a mai kor "vivmánya", hogy mindenki a web és a web appokban gondolkodik. Hát majd meglátjuk, hogy ez mikor kerül a történelem szemétdombjára (aki picit is mögé lát, látja, hogy ez miért irtó nagy rizikó, és hol van ebben a buktató). Ennél nagyobb zöldség már csak az IoT majd meglátjuk, hogy mikor lesz ebből koppanás, de, hogy lesz belőle és nem is kicsi az el fog jönni. Amikor a zsaroló vírusok nem azzal fognak zsarolni, hogy elrejtjelezte az összes fájlodat, hanem nem tudsz belépni az otthonodba, meg azzal, hogy felforralja a fagyasztód teljes tartalmát ha nem fizetsz, meg télen leállítja a fűtést és reggelre megfogsz fagyni...


Hogy segítsek a kérdezőnek:

Nagyon nehéz erre most olyan választ adni amire azt mondom, hogy 5 év múlva is vállalni tudom. AAmit te írtál kulcsszavakat abból arra tippelek, hogy valami webes cuccban gondolkodol. Ez esetben a javascript most még nem megkerülhető, ezzel nem nagyon lősz mellé.


Hogy Python vagy nem Python? Java nem Java? Ez nehezebb kérdés. A most elérhető, és valamennyire megbízható kezdőknek szoló self study anyagok nagy része most Python. Vagy elő vehetsz 20-30-40-60 éves anyagokat, ezek vagy valamilyen Basic (nagyon sok minden hasonlít a FORTRAN-hoz), Algol-PL/I-Pascal jellegű nyelv, vagy ezekhez nagy mértékben hasonlító pszeudónyelveket fogsz találni. Kezdőknek szóló Java és a Javaval rokon C#-hoz jó kezdőknek szoló self study könyvvel még nem találkoztam. Azzal érdemes kezdeni amihez találsz olyan könyvet/anyagot amit be tudsz fogadni. És ha az egyik már megy, akkor a váltás már egyszerűbb. Ma már úgyis a világ nagy része OOP és az alapvető fogalmak azok totál azonosak. Pl. ezért nem célszerű a Pascal-lal kezdeni, mert az nagyon nem OOP és zsákutca.

2022. jan. 27. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
9%

27, tegnap 22:56:


Idézlek: ""Annakidején a memória még memória volt, és nem felejtett el mindent, mikor az áramot kikapcsolták" - És ebben hol van az ami nem igaz?"


Ott van banyek, hogy a memória ma is memória. Ez a farok meg azt sugalmazza, hogy a régi, lassú statikus ram jobb volt mint a mai, dinamikus. Csak hát, ez nem igaz. Dinamikus RAM azért van mert nincs számottevő igény a statikus RAM-ra, viszont utóbbi jóval drágább. Bár meglehet, aki azt a hülye szöveget írta, az még ferritgyűrűs memóriákkal vergődött.


Egyébként, aki itt folyamatosan lukra fut, az bizony TE vagy. Tapasztalni is fogod, ha tovább olvasol.


Idézlek: "A Pascal valóban egy jó nyelv, igazán soha sem terjedt el, drága volt abban az időszakban. Sokáig nem volt hozzá ingyenes fordító."


Ez is hülye érv. Ingyenes fordító máshoz sem volt. Semmihez sem volt. A kilencvenes évek elején még egy Quick Basic fordító is 4500 Ft-ba került, a jobb nyelvekhez, mint a C vagy a C++ huszonöt, meg hetven-százezres fejlesztő rendszerek is voltak. A Turbo Pascal rendszere került akkoriban kb. 15 ezerbe, a Borland Pascal meg, úgy majd' ennek duplájába.


"Gyakorlatilag akkor PC-n elérhető "használható" programnyelv a Pascal és a C volt"


Aha, plusz ehhez a kettőhoz jön a B, D, Forth, Simula, SmallTalk, Modula, Modula2, Eiffel, Clipper, Cobol, Prolog, Lisp, Quick Basic, meg még vagy

harminc nyelv.


Idézlek: "Ennél nagyobb zöldség már csak az IoT majd meglátjuk, hogy mikor lesz ebből koppanás, .... Amikor a zsaroló vírusok nem azzal fognak zsarolni, hogy elrejtjelezte az összes fájlodat, hanem nem tudsz belépni az otthonodba, meg azzal, hogy felforralja a fagyasztód teljes tartalmát ha nem fizetsz, meg télen leállítja a fűtést és reggelre megfogsz fagyni..."


Nálad nagyobb zöldség nem kell. Be is fejezem a veled való diskurzust, mert totál értelmetlen. Te már okosabb úgy sem leszel, az én időm meg drága.


Idézlek: "Ma már úgyis a világ nagy része OOP és az alapvető fogalmak azok totál azonosak. Pl. ezért nem célszerű a Pascal-lal kezdeni, mert az nagyon nem OOP és zsákutca."


Látod, ezért nincs jogod megsértődni az előző válaszadó mondatain, mert tényleg, még egy szakadt harisnyás, olcsó r_ibanc is tobbet tud a számítástechnikáról, mint te.


A pascal egy multiparadigmás, tehát - egyebek mellett - OOP nyelv is. A Delphi pedig, ami a jelenleg legdrágább fejlesztőrendszer, nem véletlenül kerül milliókba. Egyebek mellett éppen ez a magas ár az oka annak, hogy a pascal a Tiobe index szerint is csak a tizennegyedik és megelőzik még olyan hulladék nyelvek is mint a visual basic, a php, vagy a javascript.


A pascal felett eljárt az idő, írod. A C felett, ami kb. ugyanolyan öreg, nem? Ez is hülyeség, mint a többi megállapításod. Valójában az okozta a pascal perifériára szorulását, hogy a Microsoft összerúgta a port a Borlanddal, az meg elkövetett egy sor hibát, ami mellékvágányra futtatta a céget is meg a pascalt is.


A jelenlegi scriptnyelvek meg azért népszerűek, mert nincs bizalom. A cégek nem bíznak a saját fejlesztőikben sem, sőt, bennük bíznak a legkevésbé, és el kell ismerni, mélységesen igazuk is van.

2022. jan. 28. 04:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 A kérdező kommentje:

oké, mondjuk hogy engem nem érdekel a python meg a pascal.


Webfejlesztés inkább (frontend developer).


Ha megtanulom a HTML-t, CSS-t, JavaScriptet, Reactot, akkor junior fejlesztőként el tudnék helyezkedni? Van erre kereslet? Az ilyen területen lehet keresni nettó 250 ezret juniorként? Illetve, ezzel a tudással külföldön is próbálhatnék állást keresni?

2022. jan. 28. 15:24
 30/32 anonim ***** válasza:
100%
Próbáld meg, de nem HTML-t kell tudni, meg CSS-t, hanem programozni.
2022. jan. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!