Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » IT szektorban szükség van...

IT szektorban szükség van mesterszakos diplomára?

Figyelt kérdés

Nemsokára végzek programtervező informatikus alapszakon. Szeretek új dolgokat tanulni, abból viszont kezd elegem lenni, hogy a suli elveszi az összes szabadidőmet, és nem tudom azt tanulni, amit tényleg szeretnék (dolgozok is suli mellett, főleg jupyter notebookban készítek fancy chartokat).


Ami pl. ebben a félévben kiakaszt, hogy rákényszerítenek, hogy tanuljam meg a JAVA Swinget, miközben, ha GUI-t szeretnék programozni és rajtam múlna, én biztos nem ezt választanám, hanem pl. Electront vagy Qt Frameworkot. Nehéznek egyáltalán nem nehéz a JAVA Swing, nem erről van szó, de az időmet rabolják a beadandók és borzasztó elavultnak érzem.


Frontend webprogramozásból Reactot tanítanak (és még hálás lehetek, hogy nem Angulart), miközben én szívem szerint Sveltét használnék.


Megnéztem a mesterszakok kurzuskínálatát és akárhogy is nézem, mindenhol van egy csomó "felesleges" tantárgy. Olyan fele, amit hasznosnak mondanék. Ha nem muszáj, én nem tanulnék tovább. Származhat ebből hátrányom később?



2022. máj. 10. 05:04
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
58%

#17: Már megint visszaregisztráltál?

Nem unod még, hogy havonta kirúgatlak innen?

2022. máj. 10. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

#19: Pont az a gond, hogy a lényeget sem tanuljuk meg rendesen, csomó mindent viszont igen, amit egyáltalán nem neveznék lényegesnek.


A lényeg alatt mondjuk azt értjük, hogy algoritmusok, adatszerkezetek, oprendszerek? Ezeket azt lehet mondani, hogy nagyjából megtanítják. Viszont szerintem a verziókezelés is alap lenne, és nem teljesen triviális, ha jól szeretnéd csinálni. Mégis a 3 éves tanterv alatt összesen 1(!) előadás van erre dedikálva, az is az 5. félévben.


Én azt látom, hogy a tanároknak van egy kedvenc környezetük/témájuk, és abból viszont a legapróbb részletekig mindent bele akarnak zsúfolni az előadásaikba, függetlenül attól, hogy az mennyire hasznos vagy sem. Sokszor rendes gyakorlat sincsen, hanem ahelyett is az előadást egészíti ki a tanár (tisztelet a kivételnek).


"Azt meg ne várd már el egy proftól sem, hogy majd minden második hónapban, új, jellemzően a hülyék által hype-olt szaharhoz fogja igazítani az anyagát."


Nem az a gond, hogy a legújabb hype-ot nem követi a professzor, hanem amikor mondjuk 20 évvel vannak lemaradva egyes tárgyak tematikái, egy olyan szakmában, ahol 1 év is sok.


A C++ fordítót pl kötelező volt downgrade-elnünk C++03-sra , hogy véletlenül se használjon senki funkcionális programozási elemeket, mert a tanár nem szereti azokat.

2022. máj. 10. 22:31
 23/32 anonim ***** válasza:
58%

A kérdésre válaszolva: nem, nincs szükség Msc diplomára, sokszor a Bsc se kerül szóba.

De másrészről meg: ha most nem csinálod meg, akkor később sem fogod (maximum óriási szívás árán 30-40+ éves fejjel). Fogsz te még dolgozni 40-50 évet, ha úgy gondolod hogy ráér ez még 2-3 évig, amíg elvégzel egy mestert, akkor hajrá. Ha nem, akkor ne állj neki.

Harmadrészt meg felejtsük el már, hogy nem tanítanak ilyen-olyan frameworköket, verziókezelőket meg hasonlókat (mondjuk az hogy a verziókezelés semmilyen módon nem kerül szóba az gáz tényleg). Ezek nem a szakma alapjai. Ha ezek elé leültetsz egy kezdőt, aki már találkozott hasonlóval, akkor minimális támogatással pár hét alatt elsajátítja a használatukat elégséges szinten. Most csak egy példa: nem vagyok még 30 sem, de amikor én egyetemen tanultam webfejlesztést, akkor épp az Ext JS framework volt a menő (bár már leszálló ágban volt bőven), aztán mire végeztem az Angular JS lett az ász, utána meg a Typescript alapú Angular, most meg már az általad linkelt statisztikák szerint a React a "menő". Túl sok értelme nincs ezeket mélyebben beleépíteni az alaptantervbe, mert túlzás nélkül a Bsc eleje és vége között megváltozik a "szexi" technológia.

2022. máj. 11. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
66%

Szerintem is hülyeség ez a frameworkos dolog. Az egyetem alapvetően akadémiai képzés, elméletet kellene, hogy adjon és azt ad is. Mi pld főleg c#-ot tanultunk, entity frameworkot, asp.netet. Szakirányon python volt, 5 kulcsszavat kaptunk: numpy, pandas, scipy, matplotlib, scikitlearn. Leadták mellé az elméletet, aztán odavágták a feladatot, hogy akkor most irány a Google, oldjuk meg, szevasz. És egyáltalán nem volt nehéz átállni, gyakorlatilag a szintaktika volt más, amit szintén könnyen ki lehetett bogarászni netről meg el kellett olvasni a dokumentációkat, ami úgy gondolom, hogy első osztályos képesség...


Az első komolyabb munkahelyemen javával kellett dolgoznom, egy hónap alatt tanultam be, interjún konkrétan csak általános kérdések voltak (oop, kereső-és rendezőalgoritmusok, öröklés, érték-referenciatípusok és társai). Basztak rá, hogy nem láttam még javát, 3 éve foglalkoztam addigra programozással, látták Githubon, hogy mi az, amivel tisztában vagyok, elvárható volt, hogy ne kelljen pelenkázni ilyen háttérrel a nyelvi különbség miatt.


Egyetemre az ember algoritmuselméletért, matekért és egyéb elméleti alapokért megy, programozni akkor sem a padban tanulunk, ha van tárgyunk, ami foglalkozik vele...


Mellesleg a PHP népszerűsége is drámaian csökken, ennek ellenére ma hamarabb találsz php fejlesztő állást, mint a nagyon dédelgetett data scientist pozikat, ahova jelenleg 99%-ban olyan embert keresnek, akinek van több éves fejlesztői háttere valamilyen fejlettebb nyelvből (mit gondolsz, miért nem azzal kezdtem a karrierem). És kapásból tudok mondani egy halom embert, akinek egy percig sem kell aggódnia a megélhetése miatt valószínűleg élete végéig például PHP fejlesztőként (vagy amiatt, hogy nem talál egy héten belül állást, ha itt és most felmond, méghozzá milliós fizetésért).

2022. máj. 11. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:
47%

Nem tudom hol írtam, de jogy mikor mi a "sexi" az egybe cseng azzal, hogy akkor évül el a diplomád mikor kezedbe kapod. Mire megtanulsz vmit ami akkor nagyon megy, majd lediplomázol, de addigra más lesz a "menő". Így nyilván senkinek se kell az a régebbi tudás. Tehát kezdheted elejéről.


Az olyan hosszú távú rendszerek mint az "Operációs rendszerek" ismerete hasznos és nem is évről évre változik. Ugyanide sorolnám az adatszerkezeteket is, mert unisex. Kvázi bármelyik nyelven tufod használni. De számos olyan dolog van, amiről jó hallani és tudni, hogy ha majd 1x kell akkor tudj honnan kiindulni.

2022. máj. 11. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
16%

"Nem tudom hol írtam, de jogy mikor mi a "sexi" az egybe cseng azzal, hogy akkor évül el a diplomád mikor kezedbe kapod. "


Bárhol is írtad, ott sem kellett volna meg itt sem. Ugyanis egy hatalmas nagy baromság.

2022. máj. 11. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:
21%

#26: Hányszor kell még kirúgassalak?

Kotródj innen, amíg szépen mondom.

2022. máj. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 A kérdező kommentje:

Nagy különbség a munkahely és az egyetem között, hogy ha munkahelyen kell valami újat tanulni, azt erőlködés nélkül felszeded. Eleinte sokat olvasgatod a doksit, aztán egy rövid idő alatt már ujjgyakorlat lesz.

Egyetemen viszont ha bele akarsz férni a másfél órába a ZH-n, akkor be kell magolnod hozzá egy csomó mindent (library osztályok/függvények pontos szintaxisa), különben a doksiolvasgatással kifutsz az időből.

2022. máj. 11. 15:30
 29/32 A kérdező kommentje:
előzőhöz: ja és persze IDE-t a legtöbb esetben nem lehet használni ZH-n
2022. máj. 11. 15:32
 30/32 A kérdező kommentje:

Egyébként rákerestem angol nyelvű fórumokon olyan kérdésekre hogy "Do you need masters for data science?", de ott is eléggé ambivalens válaszokat adtak.

Nagyjából az az összkép, hogy ha az oppurtunity costot nézzük, akkor biztosan nem éri meg, de ha vannak bizonyos ambícióid, akkor előnyös lehet. Más a helyzet azoknál, akiknek az alapképzésük nem Computer Science, nekik sokkal fontosabb lehet egy CS mester.

Egyébként ha valakit pusztán a mesterszak diploma érdekel, akkor lehet más, akár könnyebb szakokat is elvégezni, pl. MBA.

2022. máj. 11. 22:26
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!