Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Ha a JavaScriptet megtanulom,...

Ha a JavaScriptet megtanulom, mennyivel lesz könnyebb a többi nyelv, mintha semmit sem tudnék a programozásról?

Figyelt kérdés

2022. júl. 3. 08:34
1 2
 11/15 Meton ***** válasza:
Egyébként van egy játék, a neve CEEBOT, vagy a régebbi nevén COLOBOT. 2003-as, de azóta nem találkoztam hasonlóval. A járműveknek programot kell írni, ami alapján harcolnak, vagy éppen gyűjtögetnek, építenek. Egy időben sokat játszottam vele.
2022. júl. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:

#10

Nem tudom mikor programoztál utoljára, de a válaszaidból lejön egyből, hogy nem dolgozol a szakmában.


Senki az ég világon nem használ webszerkesztőket, mert nem jók nagyjából semmire, legfeljebb statikus tartalmak megjelenítésére.


CMS-eket használnak sokan a neten (pl. WordPress), főleg kis vállalkozások, magánszemélyek, egyes gagyibb újságok. De ezek mögött nincs semmilyen bonyolultabb üzleti logika.


A CMS kezeli a bejelentkezést/regisztrációt, jogosultságokat, a felületet adja, ahol a posztjaidat meg tudod írni, meg ilyen alap dolgok. Plugineket tudsz vásárolni az adott CMS-hez, hogy mit tudom én pontokat gyűjthessenek az olvasóid bizonyos tevékenységek után (gamification).


De amint bármilyen egyedi igény felmerül, ezekben a rendszerekben nem tudod megoldani. Vagy kell írni saját plugint, de sokkal valószínűbb, hogy már azzal sem lehet megoldani.


Pl. egy raktár kezelő platformot nem fogsz tudni benne megvalósítani, mert az már túl egyedi.


A javascript részhez pedig nem kell semmilyen html ismeret, ha a programozási alapokat akarja elsajátítani. JS kód megfuttatható böngésző nélkül is, például nodeJs-el.

2022. júl. 9. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Meton ***** válasza:

Valóban, én inkább hobbi szinten szoktam programozni.

Viszont te sem vagy igazában képben. Egy raktárkezelő programot nem fognak webszerkesztővel megírni. Viszont általában készen veszik olyan cégektől, akik ezzel foglalkoznak. Mint ahogy minden más programot is készen vesznek. A karbantartást, frissítést is a külső cégek intézik.

Webszerkesztővel is lehet teljesen interaktív oldalt szerkeszteni. De weboldalak tervezésénél közvetlenül nem is programoznak, mert túlságosan időigényes. A programokat a webszerkesztő generálja, vagy programozóktól megvásárolják. Komolyabban nem foglalkoztam vele, ezért eleve nem tudok róla mindent. Ami a javascipt-et illeti, nem is a böngészős megjelenítésről volt szó, hanem a html kódról. A javascript nem tartalmaz önálló megjelenítést, csak a html kódokat tudja módosítani, vagy akár újakat létrehozni. A html csak egy statikus kód, ami hiperhivatkozásokat tartalmaz. A javascript csak feltuningolja. De gyanítom, soha nem programoztál javascript-et, különben tudnád.

2022. júl. 10. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:

"Viszont te sem vagy igazában képben. Egy raktárkezelő programot nem fognak webszerkesztővel megírni."


Így van, én is pont ezt állítom.



"Viszont általában készen veszik olyan cégektől, akik ezzel foglalkoznak. Mint ahogy minden más programot is készen vesznek. A karbantartást, frissítést is a külső cégek intézik."


Igen, és én ezekről a cégekről írok, akik szoftvert fejlesztenek.

Viszont nem vesznek minden egyes szoftvert készen, hiszen nincs olyan, hogy megírsz egy programot és az minden igényt kielégít. Akkor nem lenne mostanra munkám. Egy banknak egyedi szoftvermegoldásokra van szüksége, a facebook sem kész megoldást vett másoktól, ahogy a gyakorikerdesek.hu is egyedileg megírt.



"Webszerkesztővel is lehet teljesen interaktív oldalt szerkeszteni."


Lehet, csak senki nem fog. Ahogy mondtam, legfeljebb statikus oldalak megjelenítésére alkalmas egy webszerkesztő. Javascript-el lehet egy kis dinamizmust belevinni, de nagyjából ennyi.



"De weboldalak tervezésénél közvetlenül nem is programoznak, mert túlságosan időigényes. A programokat a webszerkesztő generálja, vagy programozóktól megvásárolják."


Ez nagyon nem így van. A frontend fejlesztők ugyanúgy programoznak, mint a backend fejlesztők. És egymással is kell kommunikálniuk a fejlesztés során. A 3 legnépszerűbb frontend technológia: angular, react, vuejs. Manapság ezekben fejlesztenek frontendet. Én például fullstack dev vagyok, ami azt jelenti, hogy programozok mindkét oldalon.



"Ami a javascipt-et illeti, nem is a böngészős megjelenítésről volt szó, hanem a html kódról. A javascript nem tartalmaz önálló megjelenítést, csak a html kódokat tudja módosítani, vagy akár újakat létrehozni. A html csak egy statikus kód, ami hiperhivatkozásokat tartalmaz. A javascript csak feltuningolja. De gyanítom, soha nem programoztál javascript-et, különben tudnád."


A javascript igen, alkalmas html kódok dinamikus manipulálására IS, de nem csak erre jó. A javascript alkalmas backend fejlesztésre is, és használják is rá (pl.: express js). Szóval NodeJs-el megfuttatod a js kódodat, és ki tudod íratni a konzolra a programod végeredményét. Ehhez nem kell semmilyen html.

2022. júl. 16. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Meton ***** válasza:

Rendben van, én csak a sima javascript-et ismerem valamennyire, el tudom képzelni, hogy létezik hozzá olyan kiegészítő, ami a html-t megkerüli. Mint ahogy léteznek olyan webes programnyelvek, amik már alapból html nélkül működnek, pl Flash.

De azért azt nem mondanám, hogy javascipt-tel statikus oldalakat tudsz létre hozni. Az alap html valóban statikus. Annyit tud, mint bármelyik szövegszerkesztővel készített oldal, csak lehet bele multimédiás tartalmakat linkelni. Ez a statikus oldal. Ha már javascript van benne, akkor megoldható, hogy csak a fontos részletek jelenjenek meg. Aztán ezen túl még sok mindenre képes, például a számítógépen tárolt tartalmakhoz is lehet korlátozott hozzáférése. De igazából ez már nem statikus.

Az viszont igaz, hogy sokszor a javascript nem elég. Vén két ismerősöm is, aki webszerkesztéssel foglalkozik és teljesen egyedül csinálják. A programnyelvekhez annyit értenek, hogy tudják, mi az. Ha szükséges, bele tudnak nyúlni a kódba, de új kódot nem tudnak létrehozni. Szinte kizárólag szerkesztő prograjmokat használnak, bár az igaz, hogy több félét. Néha van igényük önálló program kódokra, olyankor programozókat bíznak meg. Félelmetesen gyorsan dolgoznak és relatíve olcsón is. De ha a programokat is meg kellene írni, akkor nem tudnák tartani ezt a szintet.

De voltam cégnél is, ahol sok embert foglalkoztattak. Na ott valóban statikus oldalak készültek, horror áron.

Szerintem úgy általában a javascipt és a php együtt tud mindent, amire egy interaktív oldalnak szüksége lehet. Persze még egy adatbázis támogatás kell mellé, de ennyiből már bármelyik webshop-ot létre lehet hozni. A legtöbb oldal viszont nem webshop, de a lényeg, hogy szinte teljes egészében létre lehet hozni webszerkesztővel. A javascipzt és php kódokat tudja, attól meg már bőven interaktív.

2022. júl. 17. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!