Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan készül egy számítógépes...

Hogyan készül egy számítógépes játék, amelyben egy bejárható terület van? (FONTOS)

Figyelt kérdés

FIGYELEM! HOSSZÚ A LEÍRÁS, de kérlek 🙏 olvasd el, mert csak így érthetem meg, és ez fontos nekem.


Ezen már annyit ábrándoztam, hogy eljött az ideje, hogy játékkészítők, programozók, vagy más hozzáértő szakemberek segítségét kérjem, hogy végre megtudhassam az igazat hogy működik ez.


Az érdekelne, pontosan hogy kell elképzelni, hogy adott egy 3 dimenziós pálya, amelyben a karakter közlekedik? Tehát egy készenlévő bejárható pálya van?


Vagy pedig merev képek sokasága van csak, amelyek egyrészt önmaguktól is váltogatják egymást-így előidézve a mozgó környezetet,(mint egy gif) plusz egyszerűen csak váltják egymást a képek akkor is ha mondjuk a járáshoz szükséges billentyűt nyomom ⬆️, vagy az egeret mozgatom(ha járkálós játék), tehát ezesetben olyasmi mint egy mese hogy egy csomó megrajzolt kép van, amelyek adott sebességgel váltják egymást-így mozgóképet előidézve, csak a játéknál bizonyos megadott keretek között ez irányítható?


Mondjuk összességében lehet hogy hülyeséget kérdezek, mert ha egy kész bejárható pálya létezik is mint lehetőség elkészítve, a monitoron mégis csak az utóbbi opció szerint tud megjelenni, tehát az érvényesül, hogy a monitoron valójában csak merev képek váltogatják egymást, aztán hozzáképzelhetem persze hogy van egy létező állandóan jelenlevő terület, de a valóságban nem ez van, mindig csak egy kép van jelen, de irdatlan sok kép van, amelyek összefüggően, összefüggésben, tehát a valóságos 3 dimenziós teret leutánozva, vagyis azt imitálva, annak megfelően megadott sebességgel, és bizonyos megadott keretek és lehetőségek között irányíthatóan váltogatják egymást?


Arra akarok kilyukadni hogy a teljes pálya nem létezik ténylegesen, csak mint lehetőség, amely lehetőségeket a programozó ad meg, mert valójában mindig csak egy kép létezik, de a képek logikusan, a földi környezetünket utánozva, vagyis a valóságot utánozva váltják egymást. Így van ez? Ezesetben a kész pálya csak illúzió úgymond. Tehát nem úgy van mint a való életben hogy létezik egy adott bejárható terület.


Kicsit bonyolult lett, habár lehet hogy csak nekem tűnik annak, más azért egy programozó agya.


Köszönöm, ha végigolvastad, és szánsz még időt egy oktató válaszra is, de az is elég ha szavazásban kattintasz, így van-e?


Előre szólok mindent választ felpontozok.✅



2022. júl. 27. 16:30
A kérdező szavazást indított:
Így van helyesen logikáztad ki :)
Nem így van, kifejtem akkor, hogy megértsd, és más is megértse aki olvassa :)
14 szavazat
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
82%

Nem, közel sem, pont ez az egészben a lényeges, hogy minden valós időben kerül kiszámolásra, nyilván lehet trükközni de az alapok nagyon máshogy vannak.

De menjünk neki egyszerűen, adott egy " térkép " xyz pontban mondjuk egy fa van elhelyezve. A fához tartoznak textúrák amit látsz rajta, de azokat a texturákat rengeteg máshoz is felhasználhatják, tulajdonképpen persze, lehetne az össze fűszálhoz saját textúrát készíteni, csak akkor épp icipicit elszállnának a játékok méretei.

De szóval megvan adott pontban ott a fa, akkor az azokhoz tartozó textúrákból szépen felépül a kép amit látsz. Aztán persze jön a sok más rá ható tényező. Fúj a szél? Ha nem simán előre scriptelt jelenet van, akkor szépen megtörténnek a fizikai számítások ebből az irányból, ekkora erő hatott rá, ennyit kell az alap vázszerkezetének elmozdulnia, ( Vázszerkezet, csak így jobban érthető, lényegében maga a háló amire a texturák kerülnek ) és utána szépen a texturák is úgy lesznek alakítva, hogy ezt az alakváltozást lekövessék. Erre van a VGA, hogy ezekkel számoljon.


Nyilván nagyon egyszerű alapok ezek. Van kismillió egyéb trükk, kezdve az olyan alapoktól, hogy felesleges munkát elkerülendő normál esetben amit nem látsz az nem si kerül kiszámolásra, tehát ha látod a fát egyik irányból, akkor annak úgymond másik oldala nincs addig míg meg nem kerülöd, mert egyszerűen felesleges kiszámolni.

2022. júl. 27. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
13%

A dologról nagyon keveset tudsz, ergo, ne így próbáld kiokoskodni, hogy mi van.


Léteznek random legenerált pályák, open world.

És léteznek előre megszerkesztett pályák is.

A random az mindig más, két egyforma nem is igen létezik.

Az előre megszerkesztettek pedig, vagy az open world illúzióját nyújtják, vagy nem.


Amit látsz, a kép renderelése is sok féle lehet.

Van sprite (mint a gif) alapú, a 2D játékoknál, a táblás játékoknál és van 3D engine-re épülő, más fajta megjelenítés is.

2022. júl. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
84%

Könnyebb megmutatni mint elmagyarázni.

[link]

Itt unreal engineben mutatom hogy készül egy iskola moduláris elemekből. A moduláris elemek blenderben lettek modellezve és substance suitban textúrázva.

2022. júl. 27. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, minden választ felpontozok, mert segíteni akartok.


#1 Próbálom értelmezni, rajta vagyok


#2 Még nem tudom megítélni miért pontoztak le a többiek, én a pipára nyomtam. :(


#3 Az igen, ez jó lesz, megnézem :)

2022. júl. 27. 17:04
 5/37 A kérdező kommentje:

#3 Megnéztem a videódat, nagyon nagy élmény volt, szép háttérzenéket tettél bele :)

Látszik hogy profi vagy, nem az első szerkesztésed, abban biztos vagyok.:)

Érdekes volt ahogy egy négyzetrácsos padlóra, ami olyan mint egy nagyobb sakktábla, mennyi sok lehetőség adott amik közül tetszőlegesen választhatsz, hogy miket építesz rá, emlékeztetett a "minecraft"-ra, de azért itt jóval jobb a grafikája.

Az jutott eszembe, hogy már maga a játékszerkesztő is olyan mint egyfajta kész játék, ezért felmerült bennem hogy jobb lenne ha a játékszerkesztőt venném alapnak, vagyis kiinduló tárgyalási pontnak nem pedig az azzal készíthető játékokat, és ezáltal még nem elégítődött ki a kíváncsiságom, sőt még jobban kíváncsivá tett, de ne vedd szőrszálhasogatásnak, csak néha lassabb a felfogásom, apukám is gyakran mondta: hej lányom, nem az eszedért fognak elvenni, de inkább kifejtem, mire gondolok, mert

néma gyereknek anyja sem érti a szavát. :)

Látszólag olyan mintha a szerkesztő is egy játék lenne, csak itt a játék lényege, hogy játékot szerkesztesz.

A szerkesztőben nagyon gyorsan mozogsz, ezért könnyen úgy tűnik mintha a tér amiben mozogsz, annak minden nézőpontja egyszerre lenne jelen, mint a valóságos terünkben, pedig itt szintén csak képek váltogatják egymást, persze úgy tűnik mintha a képek összefolynának éskiadnának egy létező teret, de nincs is ott semmilyen tér, csak a képernyő felszíne van, amin a képek váltogatják egymást. Habár aláírom hogy a képzeletünk könnyen becsap és térszerűnek tűnik. Erről mi a véleményed?

2022. júl. 27. 17:54
 6/37 Szirty ***** válasza:
57%

"Még nem tudom megítélni miért pontoztak le a többiek"


Gondolom az első mondat miatt (csak tipp, nem én voltam :)

2022. júl. 27. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 A kérdező kommentje:

Jah értem..pedig igaza volt hogy keveset tudok 😂


Bár fejlődőképes még lehetek.

2022. júl. 27. 18:13
 8/37 anonim ***** válasza:
100%

3# As vagyok. Azaz igazság hogy ott tényleg van tér. Mármint oké hogy képernyőn jelenik meg, de minden objektum minden egyes pontja egy 3 dimenziós koordináta rendszerben foglal helyet. Végül pedig a kamera(a karakternek a szeme) képezi le 2d-s képé(rendereli le). Olyan mint ha lenne egy fényképezőgéped a virtuális világban.

De van egy sokkal egyszerűbb analógia, a szemed. A világ 3dimenziós(ha csak a teret vesszük figyelembe) a szaruhártyád viszont csak egy meghajlitott lap(a felületének a pontjai megfelelterhetőek egy 2 dimenziós koordináta rendszernek). Ebből következik hogy valójában csak két dimenziót látsz. Az hogy a világ három dimenziós csak onnan tudod hogy el tudod mozdítani a fejed és be tudsz nézni a dolgok mögé.

2022. júl. 27. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
86%
Szaruhártya helyett retinára gondoltamXD nem vagyok biológusXD
2022. júl. 27. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
26%

A le- (vagz fel-) pontozás engem hidegen hagy.


Ezek a lehetséges megjelenítési formák: 2D fix, 2D scroll, parallax scroll, két és fél D (vagy izometrikus 3D), kamu 3D, valós 3D.


Legalább tíz-tizenkét féle megvalósítás létezik.


Van statikus adattömbből kirajzolt, MAP/asset alapú. Ekkor a grafikus elemekből csak felépíti a program a képet a MAP (pálya-szerkezet) alapján.

Van programozottan kigenerált, dinamikus adattömb alapú, pl. labirintus. Ekkor egy logaritmus segítségével lesz a pálya szerkezete kigenerálva és a grafikus részelemekből ennek alapján megrajzolva.

Az, amit te említesz, úgy néz ki, hogy a textúrák, a pálya be van töltve, de csak a látható rész kerül kirajzolásra, ha mozdítasz az egéren, akkor meg újra kirajzol egy részletet és minden alkalommal, ha a koordináták változnak.

Mario tipusú mászkák esetén is jellemzően csak az a pályarész kerül felépítésre, ami már be lett járva, tehát, amit már látott is a játékos az egészből.


Van draw engine, sprite engine. 2D engine, 3D engine is.

Ezekben a legfontosabb, gyakran használt, vagy amúgy is kikerülhetetlenül szükséges függvények meg vannak írva.


A legjobb, ha nézel ezzel kapcsolatos tutorialokat, vagy githubon keresel 3D kocka forgatást, tórusz kirajzolást. Esetleg kocka textúrázást.

2022. júl. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!