Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogyan oldható meg egy benzinm...

Hogyan oldható meg egy benzinmotor automatizálása arduinoval?

Figyelt kérdés

Sziasztok!Én autószerelő vagyok ezért nem vagyok otthon a témában,emiatt kérem a segítségeteket.Csináltam a kompreszzort ami nem elektromos hanem benzines 270literes tartályba kell 8 bárt préselnie.Namost hogy minden levegőcsinálásnál ne kelljen beráncigálni,van rajta egy önindító.Ennek az önindítónak kellene beindítani a motort amikor a nyomás 6 bár alá esik,majd a gyujtásnak kell kikapcsolnia amikor eléri a 8at.(A nyomás állapotát egy nyomáskapcsolotól tudjuk)Hoszzas gondolkodás után az arduinora gondoltam az automatizálást tekintve.Meg is írtam hozzá a programot ami így néz ki:


int ledPin = 10; // 2 es rele indito

int ledPin2 = 12; // nyomaskapcsolo jel 1

int ledPin3 = 6; // 1 es rele gyujtas

int ledPin4 = 3; // nyomaskapcsolo jel 2

void setup() {

pinMode(ledPin,OUTPUT);

pinMode(ledPin2,INPUT);

pinMode(ledPin3,OUTPUT);

pinMode(ledPin4,INPUT);

}


void loop() {


int buttonMeasure = digitalRead(ledPin2);

if (buttonMeasure == 1)

{

digitalWrite(ledPin3, LOW);


}

else

{

digitalWrite(ledPin3, HIGH);

}



int buttonMeasure2 = digitalRead(ledPin4);

if(buttonMeasure2 == 1)

{


digitalWrite(ledPin,HIGH);

delay(2000);

digitalwrite(ledPin,LOW);



}

else

{

digitalWrite(ledPin,LOW);

}

}



A ledpin 2,4 azok a kompreszzoron lévő nyomás kapcsolónak a jelei,gyakorlatilag 2 gomb ami 6bar nyomás alatt átengedi 8 barnál pedig megszakítja az áramot


A probléma a következő:meg kellene oldjam hogy amikor érzékeli hogy lecsökkent a nyomás és kapcsol a kapcsoló akkor indítsa be az indító motort de kapcsolja is ki kb 2mp (kb ennyi kell h beröffenjen)múlva mert ha az elektromagnes folyamatosan bekapcsolva tartja akkor leég az önindító.Ezért írtam meg így:


if(buttonMeasure2 == 1)

{


digitalWrite(ledPin,HIGH);

delay(2000);

digitalwrite(ledPin,LOW);



}

else

{

digitalWrite(ledPin,LOW);


A baj viszont az hogy pont fordítva dolgozik relé.Ahelyett hogy bekapcsoljon majd 2mp múlva ki.A bekapcsolására kell várni két másodpercet és ki meg nem is kapcsol.Volt amikor meg oszze viszza dolgozott a két relé.


Lehet nem a programmal van a hiba hanem mechanikusan.A nyomás kapcsoló gyakorlatilag egy sima gomb ami nyomásra kapcsol ki-be.Az eggyik vége az arduino power 5v csatlakozik a másik pedig 12,3 hoz ami ugye veszi a jelet.Annyi hogy a két gombot ugyanahhoz az 5vhoz kötöttem


Segítségeteket előre is köszönöm



#programozás #Arduino #Arduino relépanel programozás
2022. aug. 1. 12:43
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Hogy van bekötve a relé? Mert lehet, hogy ott van egy invertálás a logikában, simán előfordul, hogy egy relé akkor húz meg amikor a kimenet 0 és akkor enged el ha a kimenet 1. Egyébként miért nem teszel fel egy fordulatszám érzékelőt (az sem egy túl nagy cucc) és azzal eldobni az indító relét (a legtöbb autóban így csinálják a start-stop rendszerek is).
2022. aug. 1. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
2%

Amit művelsz, az szó szertint életveszélyes, ha másért nem, hát azért, mert nem is tudod, hogy mi az, amit csinálsz és lehet, hogy a közelben tartózkodók közül mások sem.

Az lenne a legjobb, ha az efféle kisérletezéssel a lehető leghamarabb felhagynál.


Az automatikát önmagában baszhatod, teszt-áramkörben próbálhozhatsz vele, demózhatod a működését - vagy annak hiányát - de élesben szórakozni ilyesmivel, az minimum nagy felelőtlenség.

2022. aug. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
2: Miért is az?
2022. aug. 1. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
4%
3: Egy házilag barkácsolt, ki tudja milyen kompresszor, amit egy szintén házilag barkácsolt automatika működtet, pláne úgy, ahogy a barkácsoló leírta, tényleg, nem is tudom, miért lenne veszélyes?
2022. aug. 1. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Nem értem miért lenne bármilyen szinten veszélyes.A mechanikus részét kenem vágom(mint mondtam szerelő vagyok)még az elektronikával sincs gond csak ezzel az arduinoval mert nem sokat használtam.A tartályon van egy tulnyomás szelep szóval teszem fel nem állna meg a motor akkor az a szelep szépen kinyit tulnyomásnál de még ha nem is nyitna ki se lenne semmi baj mert úgysem bírná a motor tovább tekerni vagy lefulladna vagy csúszna a szíj.Ezen kívül nem igazán történhet semmi ami veszélyes lenne nem értem mi ez a riadalom.


Az első válaszolónak köszönöm az ötletet kérdés hogy a fordulatszám érzékelőt hova szerelmem fel a motorra és gondolom magát a programot sem ugyanígy kell megirni

2022. aug. 1. 22:06
 6/16 anonim ***** válasza:
5: Nem sokat kell változtatni a progamon. A motoron nincs eleve valahol egy fordulatszám jeladó? Pl. egy mágneses jeladó? Vagy azt megkapja a motor elektronika (már ha van a motorodon)? Általában le lehet valahol nyerni a motorról a fordulatszám jelet.
2022. aug. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
8%

Nem akarlak megbántani, de efféle kompresszorokat nem autószerelők, hanem gépész mérnökök szoktak tervezni. Azok közül is a jobbak.

Nem tudom, tisztában vagy-e azzal, hogy mekkora nyomás az a 8 Bar?

Csak behasonlításképpen, a HT PB palackokban 4-4.5 Bar nyomás uralkodik, ha éppen tele vannak.


Ennek a rendszernek minden állapotát le kell(ene) tudnod kezelni. Én úgy látom, azt hiszed, hogy ez két állapotú (on/off), holott nem az.

Külön biztosítanod kell(ene) a mechanikát és az elektronikát is.

Gondoskodnod kell(ene) arról, hogy mi történjen kapcsoló hiba, vagy áramkimaradás, és annak megszűnése után (ez plusz három állapot (amúgy, mindennap okoz balesetet az, hogy áramkimaradás esetén bekapcsolva felejtett eszközbe, gépbe hirtelen visszatér a delej)), tudnod kéne, hogy a gyujtás kapcsolását nyitó-, vagy záróérintkezővel volna-e jobb megoldani. Az arduinohoz illesztendő relé karakterisztikáját, elektromos jellemzőit is ismerned kellene. Jó lenne tudni, hogy hány ampert kell kapcsolni, hogy egyáltalán, van-e megfelelő meghajtás azon a relén. Azt beépítés előtt ki kéne tesztelni a névleges áram- és feszültségértéken, mert a kici kínai ráírja a három tranzisztoros zsebrádióra is, hogy 500 Watt P.M.P.O, ha a megrendelő kéri, csak hát ...


Tudom, hogy a Darwin díjat sem adják ingyen, tenni kell érte, csak amiatt aggódom, hogy abban a közegben, ahol te ezt a a szerkezetet üzemeltetni szeretnéd, megfordulhat rajtad kívül más, talán még gyerek is.

Tegyük fel, hogy a tartály biztosított és kibírja a 8 Bar nyomást. Mi van akkor, ha a vezérlés padlót fog és nincs aki/ami leállítsa a kompresszort?

Az meg elmegy mondjuk 10-11 Bar-ig, aztán éppen akkor robban szét a tartály, amikor ott van mellette valaki. Ekkora tartály, 10 Bar nyomásnál, zárt térben hasadva, képes lebontani egy családi házat is. Belőled tapétát csinálna egy századmásodperc alatt.

Szóval, ez a móka azért nem a kerten belüli, hobbi-drón röptetés kategóriája.

2022. aug. 2. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
2022. aug. 2. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Hátha ez segít, legalább egy kicsit képbe kerülni:


[link]

2022. aug. 2. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
XDDDDDD Elég volt ennyit leírj hogy látszódjon semmit sem értesz a dologhoz.Fingod sincs hogy mi is történik.Milyen áramkimaradás?Egy akkumulátorról megyen az egész,és ez a butelia egy ipari csavarkompreszzorol lett leszedve aminek az üzemi nyomása volt 16 bár jóember.És mégegyszer elmondom hogy van rajta egy tulnyomás szelep ráadásul a preszosztát igyis úgyis kinyit 8 barnál és ha nem áll meg a kompreszzor a szabadba engedi a levegőt.Kettősvédelem.Egyáltalán nem tudod miről van szó csak gondoltad most okos leszel a fotelben ülve.Amugy meg megnézném amint egy ilyen tartály szétrepit egy családi házat,ez ha fel is robban csak kihasad,nem gránát ez tesó hogy repeszeket hajigáljon
2022. aug. 3. 15:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!