Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Akkor most beégtek az AI...

Akkor most beégtek az AI tagadók, vagy nem?

Figyelt kérdés
Már itt a gyakorin is előfordult, hogy néhány "jólértesült" tagadta azt a nyilvánvaló tényt, hogy mesterséges intelligencia létezik. Mára már, talán számukra is elég bizonyíték van arra, hogy a dolog nem humbug, hanem valódi, kézzelfogható eredmény. Tudományos valóság. Bizonyíték erre a Tesla autókban lévő autopilot, vagy a chatGPT is, nem igaz?

2022. dec. 19. 13:46
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 61/86 anonim ***** válasza:
100%

Én több mint 10 éves nemzetközi multikban szerzett AI Engineer tapasztalattal írom az alábbit:


Itt nem "AI tagadók" vannak, hanem "AI hívők", akiknek fingjuk nincs az AI működéséről, fejlesztéséről és tanulási folyamatáról és általában pont az ilyen tudatlan, matematikához, statisztikához és IT-hoz semmit nem értő bölcsészek, filozófusok írják a pánikkeltő "jóslatokat" és cikkeket, hogy mennyire veszélyes az AI, a sok szintén tudatlan egyén pedig elhisz minden hülyeséget amit olvas, mert szintén képtelen felfogni és átlátni, hogy az AI -mint technológia- miért és hogyan működik.


Semmi varázslat vagy ördöngösség nincs a ChatGPT-ben sem, ha értenéd a deep learning és az autoregresszív nyelvi modellek fejlesztését akkor könnyedén belátnád, hogy ez borzasztóan messze van attól, hogy egy gép "intelligens" legyen vagy "öntudatra" ébredjen. Ilyen rendszereket te is tudsz fejleszteni Python nyelven Tensorflow és Keras keretrendszereket felhasználva, lásd:


[link]


Bár nyilván nem lesz olyan fejlett, mint a ChatGPT mivel a sikerét épp az okozta, hogy hatalmas nyelvi adatbázist tápláltak be és ezt dolgozták fel nagyméretű adatfeldolgozásra optimalizált ML algoritmusokkal több éven keresztül, de ha már megértenéd, hogy hogyan működik egy AI fejlesztése, akkor talán nem beszélnél ekkora baromságokat, mint most teszed.


Elon Musk, Bill Gates és a többi cégvezető üzletember pedig előszeretettel lovagolja meg a hype-ot az AI körül, mivel így még jobban el tudják adni a sz@rjaikat. Mióta világ a világ alkalmaznak a mobiltelefongyártók is szoftveres képstabilizátort és képfeldolgozó algoritmusokat a telefonok kameráiban, csak üzletileg sokkal nagyobb fogás, ha "AI powered" és "mesterséges intelligencia által megtámogatott" eszközként adják el ugyanazt, amit 5 éve másképp hívtak.

2022. dec. 19. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 62/86 A kérdező kommentje:

Miről is van szó? Szerinted ami ma adott, az borzasztó messze van attól, hogy intelligensnek lehessen minősíteni, szerintem meg nem.

Ahgoy korábban mondtam is, az intelligencia nem más, mint a döntési képesség és a jó döntés, döntések együttese. Egy-egy adott helyzetben, a döntés tárgyától függetlenül. Egy antilop is lehet intelligens, intelligensebb, mint a többi, mert jó stratégiát választ, amikor elfut az őt elfogni igyekvő ragadozó elől. Az is intelligencia kérdése, hogy eljussunk egyik helyről a másikra, pl. egy nagyvárosban. Lehet ezt úgy is kivitelezni, hogy órákig bolyong valaki, meg úgy is, hogy a legkisebb energia és időráfordítással jut célhoz.

A gépi intelligencia feladata az ember tehermentesítése, az én fogalmaim szerint legalább az ember teljesítményével azonos szinten és azonos időbeliség alatt. Persze ez feladatfüggő is, de nem akarom túlragozni.

A lényeg az, hogy véleményem és a vonatkozó fogalmak általánosan elfogadott tartalma alapján már az is mesterséges intelligencia, ha az MI képes kigenerálni a négyjegyű függvénytáblázatot, mert humán feladatmegoldó esetében ahhoz is kell előismeret és idő, effélét ugyanis nem szarik a mezei nyúl. Attól, hogy az MI nem ébred öntudatra (mert tegyük fel, hogy nem tud), még hordozhat veszélyeket és a feltételes mód helyett itt inkább a kijelentő mód használata indokolt. Gondolj arra az esetre, amikor a Google programozója elhitte az MI-ről, hogy az öntudatra ébredt. Tehát az MI ilyen erős befolyásolásra volt képes.

Azt még el tudom fogadni, hogy szerinted Elon Musk csak a hype, a habverés céljából hülyíti a népet, de azt már nem, hogy Bill Gates, pláne Hawking ugyanezen okból nyilatkozna hasonlóan.

2022. dec. 19. 23:21
 63/86 anonim ***** válasza:
100%
Én rendszeresen használom a Google fordítót, ami ugyan jobb mint 10 éve, de sok kifejezést nem ismer, tükörfordítást csinál, nem érti a szövegkörnyezetet, a témát, és gyakran a többértelmű szavakat nem ehhez igazítja, így a végeredmény gyakran értelmetlen, és ez még nem is irodalmi szöveg, szóval bár hasznos, de messze van a 100%-tól, ha már szóba hoztad.
2022. dec. 19. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 64/86 A kérdező kommentje:
A google fordítója annyira okos, amennyire a fordító használói azzá teszik. A translator egy statisztikai alapú önjavítás elvén alapuló algoritmust használ.
2022. dec. 19. 23:34
 65/86 anonim ***** válasza:
92%

A fő kérdés, hogy mit nevezünk mesterséges intelligencia alatt? Ha azt tekintjük, hogy a Commodore 64-es játékokban a gépi ellenfelet is az irodalom sok helyen mesterséges intelligenciának hívta... akkor persze, "létezik". Közben meg 2-3 "if" elágazás volt az a nagy "intelligencia".

Hétköznapi értelemben pedig az intelligencia a magas szintű, tudatos gondolkodást jelenti. Egy chatbot nem fog gondolkozni. Nagyon jól "felismeri" az előre betanított mintákat, de eddig terjed az "intelligenciája". Osztályozni tudja a bemeneteket, és igazából ennyi. Nincsenek érzéseri, nincsenek gondolatai, nincs akarata. "Tanulni" is csak az előre beprogramozott módokon tud. Nem fog elgondolkodni azon, hogy lehet, más módon jobb eredményeket érhetne el. Nem fog azon gondolkodni, hogy ő most akarja-e azt tanulni, amit elétettek, vagy sem. Nem lesznek őnálló ötletei. Szóval eddig tart az "intelligenciája".

2022. dec. 20. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 66/86 anonim ***** válasza:
95%

#55

"Neki csak azt tudom mondani, hogy gondolkozzon el azon a tényen, hogy Elon Musk, Bill Gates, Steve Wozniak, meg egy tucatnyi tudós"

Aki Elon Musk-ot Gates, Wozniak és egy tucatnyi tudós szintjén kezeli, az szellemileg sérült, főleg úgy, hogy nem rég derült ki, hogy Musk még a diplomájáról is hazudott.


#58

"Ax Sharma megjegyezte, hogy a ChatGPT képes rosszindulatú programokat és adathalász e-maileket is írni"

Ahogy tudsz ölni egy vajazó késsel. Ez azt jelenti, hogy a vajazó kés egy rossz dolog? Nem, max azt, hogy lehet rosszra használni.

A társadalom eddig is úgy működött, hogy a rossz EMBEREKET szűrtök, nem pedig az eszközöket, amiket lehet rosszra hasnzálni.


#60

"Ilyen területek némelyikén lehet a mesterséges intelligencia akár 100 %-os teljesítményű is"

Ha értenél hozzá, akkor tudnád, hogy ennek nem hogy valóság alapja, de még értelme sincs.

Az AI nem teljesítmény, hanem pontosság alapján működik, és mivel mindig vannak szélsőséges esetek, így 100%-os pontosságot nem tudnak elérni.


"A feladat adott, a-ból b-be való eljutás."

Jah, nos ilyen feladatoknál még mindig nem mérnek pontosságot.


#62

"szerintem meg nem"

Csak a te szerinted kb. azon a szinten van, amikor egy óvodás azt mondja, hogy szerinte szuper ereje van.


"Ahgoy korábban mondtam is, az intelligencia nem más, mint a döntési képesség és a jó döntés, döntések együttese"

Sosem jelentette ezt, mivel ez azt is jelenti - ahogy már én is mondtam -, hogy amikor éhes vagy, akkor eszel, ha fáradt vagy, akkor alszol stb.

Amik valójában ösztönök és az agyatlan lények is követik ezeket.


"Egy antilop is lehet intelligens, intelligensebb, mint a többi, mert jó stratégiát választ, amikor elfut"

Ha tisztában lennél az antilopokkal kapcsolatban kb. bármivel, akkor nem mondtál volna ekkora marhaságot. De legalább jót röhögtem.


"az én fogalmaim szerint "

A világ nem a te fogalmaid szerint működik. Előre definiálva vannak a fogalmaink, szóval ne találj ki új definíciókat.


"véleményem és a vonatkozó fogalmak általánosan elfogadott tartalma alapján már az is mesterséges intelligencia, ha az MI képes kigenerálni a négyjegyű függvénytáblázatot"

Na, itt kezdődik a probléma. Ez valójában nem felel meg az intelligencia definíciójának.

Mivel nincs mögötte semmilyen intelligens döntési folyamat. Sőt, döntések sincsenek benne.


"Azt még el tudom fogadni, hogy szerinted Elon Musk csak a hype, a habverés céljából hülyíti a népet, de azt már nem, hogy Bill Gates, pláne Hawking ugyanezen okból nyilatkozna hasonlóan."

Egyébként ezzel az a probléma, hogy azt állítod, hogy az ember sosem tévedtem, amiről tudjuk, hogy nem igaz, így azért mert hivatkozol valakire, attól nem lesz igaz automatikusan.

Musk sosem volt a szakmában elfogadott személy, Gates évtizedek óta nincs a szakmában, miközben Hawking tudományban elfogadott, viszont neki sincs igazán ismerete IT-ban, mivel fizikus.

2022. dec. 20. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 67/86 anonim ***** válasza:
94%
Le csenget a korona a te fejedben meg mar a gepek lazadasa kezdodott el?
2022. dec. 20. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 68/86 anonim ***** válasza:
91%

Én lehet, hogy AI tagadónak vagyok tekintve, pedig nem tagadom az AI létezését, csak egy rakás olyan "megvalósítás" nem AI, amit annak hazudnak. Gondolok pl. Vandára, a Telekom ügyfélszolgálatos botjára, ami egy egyszerű döntési fa, amely egy-egy szó felismerése alapján kategorizálja be, mit kérdezzen, aztán simán csak végigmegy igen-nem válaszokat várva az előre definiált bináris fán.


De simán van egy rakás hasonló átverés. Az autopilot sem feltétlenül AI, lehet az is, de nem feltétlenül az. Az adatbányászat is alapulhat AI módszeren, de az sem feltétlenül az.


A valódi AI öntanuló és ahogy meghozza a döntéséty az is teljes egészében tanult, nem előre programozott.

2022. dec. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 69/86 anonim ***** válasza:
91%
Most mar csak soros huanyzik meg az agresszor ezek a mai szavak.. kifutok a vilagbil!
2022. dec. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 70/86 anonim ***** válasza:
94%

"szerintem meg nem"

Ez aztán nagyon nyomós érv.


"az intelligencia nem más, mint a döntési képesség"

Tehát... az if ( homerseklet > 25 ) { printf("Nagyon meleg van!~n"); } az már intelligencia? Hiszen egy döntést hoz meg, miszerint ha 25 fok fölött van a hőmérséklet, akkor közli veled, hogy nagyon meleg van. Máskülönben meg nem. Képes eldönteni, hogy kiírja-e, vagy sem. De hogy ez intelligencia lenne? Nem mondom, este 9 után a Blahán tényleg lehet látni olyan alakokat, akiknél ez valóban intelligensebb lenne, de komolyra fordítva a szót: talán érezhető, hogy ez köszönőviszonyban sincs az intelligenciával. Pedig meghozott egy egzakt döntést a körülményektől függően...


"mert jó stratégiát választ, amikor elfut az őt elfogni igyekvő ragadozó elől"

Vagy szerencséje volt.

A lottón sem azért nyer az ember, mert intelligensebben ikszeli be a számokat. Egy ragadozó előli menekülésben pedig nagyrészt a szerencsén - és a fizikai állapoton - múlik, hogy melyik állatból lesz zsákmány, és melyik menekül meg.


"A gépi intelligencia feladata az ember tehermentesítése, az én fogalmaim szerint legalább az ember teljesítményével azonos szinten és azonos időbeliség alatt."

Tehát akkor egy fűnyíró felér három professzorral, hiszen jóval gyorsabban nyírja a füvet, mint ahogy azt az ember sarlóval tenné.


"véleményem és a vonatkozó fogalmak általánosan elfogadott tartalma alapján már az is mesterséges intelligencia, ha az MI képes kigenerálni a négyjegyű függvénytáblázatot"

Igen, látom, szerinted tényleg intelligens a fűnyíró azért, mert képes a motor egy pengét forgatni benne....


Ezen a ponton pedig kezd nevetségessé, és feleslegessé válni a "vita".

Használható, megalapozott érveid nincsenek. Kényed-kedved szerint használod az egyes fogalmakat (nem, az nem "általánosan elfogadott tartalom", amit te annak szeretnél gondolni, és főleg nem szakmailag pontos jelentéstartalom), az "érvelésed" egy önkényesen felállított, intelligenciával semmilyen összefüggésben nem álló definíción alapul. Ez nagyjából a laposföldesek "érvelési kultúrája".

A legfőbb probléma pedig az, hogy egyszerűen hiányos a tudásod a témát illetően.

2022. dec. 21. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!