Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Lehet a jövőben ilyen problémá...

Lehet a jövőben ilyen problémám a ChatGPT miatt?

Figyelt kérdés
Még gimnazista vagyok, mire elhelyezkedek valahol, és elkezdek dolgozni, az még beletelik 6-8 évbe. Szoftvermérnök szeretnék lenni, vagy legalábbis ezen az infós vonalon tanulni tovább. A suliban egyelőre a front endet tanuljuk, HTML, CSS, Java, de a backend is érdekel, és sok projektet csinálok itthon is a jelenleg meglévő tudásommal. A mesterséges intelligencia fejlődése miatt (elvileg a ChatGPT kódokat is tud írni) lehet olyan problémám a jövőben (akár 10-15 éves távlatban), hogy nem fognak kelleni szoftvermérnökök, programozók, és nem fogok tudni elhelyezkedni, mert minden ilyesmit fel fog váltani a mesterséges intelligencia?

2023. márc. 25. 18:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
31%

A chatGPT nem csak elvileg tud kódokat írni hanem gyakorlatilag is, amit bármikor kipróbálhatsz. A programozó szakma valószínűleg teljesen át fog alakulni. Minek vegyünk fel olyanokat ('szoftvertesztelő') akik helyett annyit kell kimondjak, hogy 'írj egy unit test-et erre a függvényre'?


Hazudik aki azt mondja, hogy tudja mi lesz öt év múlva, aki pedig azt mondja, hogy tudja mi lesz tíz év múlva az duplán hazudik.

2023. márc. 25. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
40%
Manapság majdnem minden hülye szoftverfejlesztő / programozó akar lenni még az is akinek semmi képessége, érzéke vagy kommunikációs készsége nincs hozzá. Ha gyökeresen át is alakul az IT szektor az AI miatt az annyit fog jelenteni hogy a csicska munkát és a kódolást elvégzi az AI viszont a tervezési részt és a szükségek komponensek fejlesztését továbbra is emberek fogják végezni mert ha annyira intelligens lesz az AI hogy ezeket is kiautomatizálja akkor gyakorlatilag semmi szükség nem lesz emberekre mert teljesen önműködő vállalatok lehetnek. Másfelől kétlem hogy teljesen felügyelet nélkül lehet hagyni egy AI-t, például évek óta létezik robotpilóta a repülőgépeken mégis kell emberi pilóta, szintén a 90-es évek végétől a sakk-programok jobban játszanak a sakk világbajnokoktól mégis él és virágzik az ágazat. Vélhetően kevesebb IT szakemberre lesz szükség és nem fognak mindenféle jött ment senkiházit alkalmazni de még mindig 1000x jobban el fogsz tudni helyezkedni mint egy selejt bölcsész vagy hulladék közösségszervező szakkal
2023. márc. 25. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
42%

Még nagyon az elején jársz az egésznek, hogy meg tudd ítélni.

Szóval fel a fejjel és tanulj, ahogy haladsz előre úgy fogsz rájönni, hogy akiket fejlesztőknek hívunk azok többnyire ezer más dolgot csinálnak, mint kódolnak.

Az csak egy kis szelete, többnyire azt is kiadják gyakornoknak/juniornak.

A feladatok többségét meg nem tudja megoldani egy ChatGPT, nem tud meetingben részt venni, kapcsolatot tartani az ügyféllel, személyre szabni az alkalmazást, minden user error-t kiaknázni stb.

Vannak olyan dolgok amikhez nem elég egy brutálisan nagy adatbázis(elvégre az az AI elve)hanem rá kell jönni és nem biztos hogy a rendelkezésre álló információk elegek a megoldáshoz. Ilyenkor bukik el az AI.


Szóval én nem félnék, át fog alakulni maximum még jobban az a világ. De most sem kell assembly-ben meg C-ben nagyon programozni, a modern agilis szoftverfejlesztésben egészen mások a szempontok mint 20-30 évvel ezelőtt, mégsem dőlt össze a világ. Vannak ugyan úgy fejlesztők és lesznek is ugyan úgy.


Off, de úgy is a technológia tudás fogja majd megadni a munkát, nem az hogy for ciklust megtudsz-e írni, hanem érted-e mondjuk a Spring felépítését. Az AI pont arra lesz jó, hogy a monoton feladatokat végre ne a junior oldja, hanem mondjuk kicsit magasabb szintű problémákat oldjon majd meg.

2023. márc. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
5%

Ha felnézel a neten bármely állásportálra most sem keresnek kezdő programozók, sőt most mediorból is kevesebbet.


Ismerősi kör és volt szaktársak alapján én is azt tudom mondani, hogy nehéz dolguk van első munkahely megtalálásánál a mostani egyetemistáknak is.


Közben ezerrel tolják ki az intézmények az infós szakirányú diákokat, akik nagy része szoftverfejlesztő akar lenni. Erre az új Bprof képzések ráraknak egy lapáttal és persze még ott vannak a bootcampek és az önképzettek.


Ha még most nem is egyértelmű, de szerintem kezd eléggé telített lenni már most a piac.


Most még elég gyenge a chatgpt programozás terén. Van előfizetésem és már a ChatGPT-4-et is nyomkdom és nagyon haszontalan. Nagyon jól kell kérdezni, hogy bármi hasznosat mondjon és akkor sem feltétlenül gyorsabb, mint ha saját kezűleg pötyögtem volna össze azt az 1-1 megoldást, amire használtam.


Ettől függetlenül nagyon gyorsan fejlődik és csak 1 éven belül is beláthatatlan hol fog tartani. Ha picit is feltudja gyorsítani a mostani fejlesztők munkáját, akkor szerintem már rettenetesen durván nehéz lesz kezdőként elhelyezkedni.


3# Az a baj, hogy a mostani chatgpt is érti a Springet. Tudom, mert ezzel kapcsolatba is sokat kérdeztem Springes projecten. Nagyon durván sokat el tud magyarázni és egész jól tud tervezni entitás kapcsolatokat. Meg persze rögtön le is implementálja. Tudom, hogy épp azt írtam mennyire gyenge a mostani verzió, de attól még nem szabad alul becsülni. Főleg pár év távlatában.

2023. márc. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
18%

[link]


A chatGPT jelenleg ennyire értelmes. Nem tudja például, hogy megnézni egy filmet nem ugyanaz, mint leforgatni.

2023. márc. 25. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
85%

A jó szakemberre mindig szükség lesz.


A chat gpt azokat a "szakembereket" váltja ki, akik az internetről vakon összeollózott kódokkal dolgoznak.

2023. márc. 26. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Chat gpt ilyen szempontból csak egy google szteroidon, megírhatod neki hogy írjon egy függvényt x dologra de kb ugyanazt találnád meg ha rákeresnél magadtól, de a lényeg hogy a kódot tudni kell értelmezni és észrevenni ha valami máshogy kell benne vagy valami nem jó (akár biztonsági okokból vagy más miatt) meg szerintem javarészt szoftverfejlesztésben olyan problémákat kell megoldani ami túl specifikus hogy normálisan lekezelje például van egy 20+ éves forráskódom munkahelyen ami olyan dolgokat használ ami ma már nem is létezik csak ott vannak a dll fájlok hozzá, chat gpt valszeg nem fog tudni annyira kisegíteni benne
2023. márc. 27. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

ChatGPT egyelőre nem jelent veszélyt senkire. Sokkal jobbak lesznek a szövegek a neten, kevesebb hibával.

A Pistikék akik összelopkodják az elavult kódokat, legalább minőségibbeket használnak fel.

Inkább a Google ijedt meg, mivel visszahozták a bounce-rate-t. Méri mennyien mennek el a weboldaladról azonnal. Egyszer már volt de kiiktatták. Most mivel nem tudják ellenőrizni hogy ChatGPT vagy szakember írta az egyedi szöveget, nem volt más választásuk mint az emberekre bízni ezt.

Egy mesterséges AI (Google kereső) nem tudja eldönteni hogy a szöveg tényleg jó-e egy másik AI (ChatGPT) írt szöveg által.

2023. márc. 28. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Vagy egyáltalán hogy AI vagy ember írta-e...
2023. márc. 28. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Teljesen mindegy, hogy a GPT-4 hol tart, mert 5-10 év múlva bárhol, tényleg bárhol tarthat. Gyakorlatilag minden tisztán szellemi szakma veszélyeztetett, aztán vagy bekövetkezik a nagy munkaerőkiváltás, vagy nem. Akárhogy is, emberek millióival jársz majd egy cipőben, de még akkor is fiatal leszel. Ha szeretsz programozni, csináld és kész.

Ha nem fér bele ennyi bizonytalanság az életedbe, akkor menj masszőrnek, mert masszírozni tuti nem fog.

2023. márc. 29. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!