Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi a különbség a szoftverfejle...

Mi a különbség a szoftverfejlesztő és a programozó között?

Figyelt kérdés
Takarja egymást a két fogalom, vagy két teljesen eltérő területről van szó? Ha eltérő, akkor miben különböznek?
2016. aug. 12. 18:37
1 2
 1/11 SimkoL ***** válasza:
A szoftverfejlesztő kicsit tágabb fogalom. A tervezéstől kezdve a kész kiadott programig - design, sound.. - mindenre figyelnie kell. Ha egyszemélyes vállalat akkor a programozást is ő végzi. A kimondott programozó csak kódba foglalja az elképzeléseket. Lehetne világba ragozni, felbontani a feladatokat, de kb. röviden ennyi.
2016. aug. 12. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat, tök laikusként még belekérdeznék.

Aki kódokat ír, ő melyik? Ezek általában programnyelveknél vannak, vagy más platformon is?


Az előző választ köszönöm!

2016. aug. 12. 19:58
 3/11 SimkoL ***** válasza:
Ha a szoftverfejlesztő 'egyszemélyes vállalat' akkor a kódokat is őr írja - ő tervezi a dizájnt, hangot.... mindent. Egy 'nagyobb' helyen a programozó 'csak' programnyelvbe önti a fejlesztők elképzelését, egyeztetve a többi - más jellegű dolgokkal foglalkozó - kollégával.
2016. aug. 12. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 SimkoL ***** válasza:
Talán azt tegyük hozzá, hogy egy jó programozó nem kimondottan görnyed a billentyűzet felett, hanem átgondolja az elvégzendő feladatot, egyeztet, ötletet ad, megvitatja technikai akár más szempontból is. Nem mindig, minden teljesíthető könnyedén programozási szempontból, hiába is tűnik annak.
2016. aug. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Kacérkodom a gondolattal, hogy tök nulláról belevágok és valami hasonlót autodidakta módon megtanulok. Időm van rá, csak kissé elvesztem a megnevezések között, illetve nem tudom, hogy honnan kezdjem, mit tanuljak elsőként, ha eddig átlagos felhasználó voltam, aki már júzerént tanult meg programokat, nem kódokat írt.
2016. aug. 12. 20:18
 6/11 SimkoL ***** válasza:
100%

Az elején minden tanuló programozó szoftverfejlesztő is. A saját projektedet pátyolgatod, sok dologba bele kell(ene) folyni. Ha már kicsit komolyabbat készítesz nagyon sok dolog elkerülhetetlen lesz - erre szoktam én kisebb 'tanulmányokat' írni.

A kezdő, tanuló nyelv behatárolása is attól függ mire, milyen jellegű programokat szeretnél majd írni. Mivel én kimondottan Windows alá írogatok ezért nekem a Delphi a legnyerőbb, de nem ajánlom a mai világban kezdetnek, ez leginkább a 'vén marhák, fanatikusak' nyelve. - A Lazarus / Free Pascal már szinte mindenen fut, de fölöttébb nem hasonlít az elterjedt C típusú nyelvekhez, így később gondok lennének más nyelvekkel - igaz én nagy jövőt jósolok neki -.

A Java sem ideális kezdő nyelv, talán a Python és a C# ami a mai 'elvárásoknak' megfelel.

2016. aug. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszaidat!


Magas szintű matematikai tudás mennyire kell hozzá? Hallottam ilyet is olyat is. Van, aki szerint a programozási nyelvek az élő nyelvek re hasonlítanak. Ugyanolyan "nyelvtani" szabályrendszert kell megtanulni és ezen belül van mozgástér az alkotásban.

Más szerint kell a matek, mert kőkemény algoritmusokat kell írni és minimum egy alkalmazott matematikus tudása kell hozzá.

2016. aug. 13. 07:27
 8/11 SimkoL ***** válasza:
100%

Gondolom a nyelvtani szabályrendszer alatt a szintaktikát érted. Ez nyelvtípusonként eltérő - Pascal, Basic vagy C típusú nyelvek - Ha a Wikipedia-n megnézed a nyelveket, több helyen szerepel a 'hatással volt rá...' hivatkozás. Maga a nyelvezet is nagyon eltérő. Míg a Pascal és Basic alapú nyelvek nagyon 'beszédes' nevű függvényeket, eljárásokat tartalmaznak és nem érzékenyek a kis és nagybetűre addig a C alapúak rövid, tömörek és zokon veszik ha eltéveszted a kis és nagybetűt. Igaz mondjuk a C# is bő lére engedi, néha nagyon is.

A matematika, hogy mennyire kell ?? Illik egy középszíntű matek, geometria tudással rendelkezni mivel az már feltételez egy logikus gondolkodásra való képességet és a megtanult képleteknek, törvényszerűségeknek is hasznát veszed.

Kell egy úgymond 'vezérnyelv' amiben majd később gondolkodni fogsz - nem biztos, hogy az első tanult nyelv lesz az, hanem az amit a legjobban megkedveltél, értesz, nekem ez a Delphi, hiába a Basic-et tanultam először -. Ebben elképzeled a program, probléma megvalósítását majd átülteted az éppen használni kívánt nyelvre. Ha megvan a programozásra való képesség a mai világban a programozási nyelv már nem akadály.

Illik több programozási nyelvet ismerni valamilyen szinten, mert lehet, hogy más nyelven találsz problémát a gondodra. Ha Windows alatt programozol a C++ alapjaira biztosan szükséged lesz. De végül is majd az élet hozza magával. A mai napig is belenézek új nyelvekbe, technológiákba - nem lenne rá szükségem, nem dolgozom aktívan, nyugdíjas vagyok :) - de valamilyen szinten haladni kell a korral.

2016. aug. 13. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Általános matematikai ismeretek megvannak, közgazdász a végzettségem, oda kellett valamennyi :)

Banki elemzők mondták nagyon (oda leginkább alkalmazott matematikusokat vesznek fel szívesen), hogy a programozáshoz egyetemi szintű matek kell. Na, annyira már nem megy a matek, alkalmazott matematikát képtelen lennék elvégezni.


A szintaktikára viszont könnyen rááll az agyam és nagyon vizuális típus is vagyok, így a geometria pl. kedvencem.

Mások a Pythont javasolták kezdésnek.


Hogy egyáltalán lássak valami programozásra hasonlító dolgot, neten egy ingyenes akadémián html és css-t kezdtem el tanulgatni. Az alapokat, hogyan módosítjuk a szöveg kinézetét, képek beágyazása, videók, linkek. Egy nagyon Móriczka szintű honlapot össze tudok hozni, igaz, hogy emögött csak 5-6 órányi tanulás van.


A célom egy junior szoftverfejlesztői szint lenne, majd azt folyamatos tanulással továbbfejleszteném. Jelenleg bankban dolgozom asszisztensként, de inkább portásmunka és innen szeretnék váltani. Érdekel a programozás, csak nagyon keveset tudok róla és nehéz átlátni, hogy milyen sorrendben haladjak, mi után mit tanuljak.

A válaszokat nagyon köszönöm, sokat segítettek!

2016. aug. 13. 10:01
 10/11 anonim ***** válasza:

Kezdj a pythonnal, az jó lesz elsőnek. Ha közgázos vagy, lehet az R is jól jöhet majd később.


Írogass mindenféle kis szkripteket hétköznapi problémákra, abból lehet tanulni.

2016. aug. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!