Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi a jogi háttere a céges...

Mi a jogi háttere a céges gépen való személyes munkának szoftverfejlesztőként?

Figyelt kérdés

Jelenleg szoftverfejlesztő gyakornok vagyok egy cégnél, és munka közben párhuzamosan gondolkozok egy saját projekten. Ezzel kapcsolatban lennének az alábbi kérdéseim:


Gondolom gondolatrendőrség nincs, így jogilag nem problémás, ha máson is gondolkodok.


De mi van, ha már jegyzetelek is néha-néha? Van különbség aközött, hogy saját vagy céges eszközt veszek igénybe ehhez? (akár papír, gép, toll, stb)


És ha már fejlesztek is? Itt nem nagy fejlesztésre gondolok, hanem csak pár sort leírok, ami hirtelen eszembe jutott, hogy mire hazaérek nehogy elfelejtsem.


És mivel más a helyzet, ha például ebédszünetben teszem mindezt?


Van erre valami általános szabályzat, vagy cégfüggő? Hol tudom ezeket megtalálni?


Előre is köszönöm a segítséget! :)


2017. aug. 3. 21:15
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A cégnek van egy szabályzata, abban benne van, hogy mire használhatod a gépet és mire nem. A legtöbb cégnél ki van kötve, hogy csak a céges dolgokra használhatod, de szinte mindenki használja magán dolgokra, én is.
2017. aug. 3. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Elvileg a cég tulajdonát képezi amit a céges gépen készítesz. :-)
2017. aug. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Én is szoftverfejlesztő vagyok már két éve a svéd telekommunikációs vállalatnál, és vannak saját ötleteim, projektjeim, amiket akár munkaidőben is fejlesztgetek. Nincs ezzel probléma, amíg a céges feladataidat megfelelő minőségben és határidőre elvégzed. Én gyorsan dolgozom, így gyakran van időm két feladat között. És én is úgy gondolom, hogy ezt az időt sokkal hasznosabban el lehet tölteni mellékprojektekkel, mint mondjuk facebookozással. Előbbivel fejleszted is magad. Szóval nyugodtan csináld, csak ne menjen a tényleges feladataid rovására.
2017. aug. 4. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Utolsó: egyetértek veled, de a kérdés nem erre irányult. Hanem ha valami nagyot alkotnék, és kiderülne, hogy céges gépen dolgoztam rajta, akkor mekkora bajban lennék?
2017. aug. 4. 18:16
 5/7 anonim ***** válasza:

cégtől is függ, ha szemét, azt mondja hogy az ő tulajdona...

de 99% hogy ha céges dolgok rendben vannak, a kutyát nem érdekli.

2017. aug. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

lásd pl. Apple, amit a HP gyárában fejlesztettek ki, és indították el a céget.

Ha a HP nagyon megbolygatná, akkor akár teljes vagyonát elnyerhetné az Apple -től.

2017. aug. 4. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Ha a HP nagyon megbolygatná, akkor akár teljes vagyonát elnyerhetné az Apple -től."


Hát az érdekes lenne.

Amúgy, ha erre volna 1 % sansza a HP-nek, akkor már rég meglépte volna.


A céges gépen, munkaidőben létrehozott produktum alapesetben a cég tulajdona.

Ennél persze árnyaltabb a helyzet, hiszen vannak esetek, amikor ez nem következik be és vannak esetek, amikor csak részben.


A Google-nél például minden héten 1 munkanapot a saját hobby projectedre szánhatsz, ám ezt az időt a cég fizeti.

Nyilvánvaló, hogy a te projectedet nem kell saját laptopon tolnod, már ha van ilyened, mert a google a legtöbb emberkének juttat céges laptopot.


Előfordul, hogy a cég számára fejlesztett szoft nem megy át a cég 100 %-os tulajdonába, hanem a fejlesztőé marad (akár 100 %-ban) és a cég részesedést, royalty-t fizet a hasznosítás során befolyó összegből, vagy saját zsebből a maga kockázatára. Szerződésfüggő a dolog.

2017. aug. 7. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!