Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Miert kernek (vagy legalabbis...

Miert kernek (vagy legalabbis szeretnenek kerni) oly gyakran adatkutato poziciokhoz PhD vegzettsgete miközben sok szakember anelkül is tudja csinalani?

Figyelt kérdés

Allashirdetesekben sokszor latni ilyesmit, plusz egy video-ban lattam hogy az USA-ban dolgozo adattudosok 48 %-a allitolag PhD-t vegzett ember.


Miert van ott ilyen magas tudomanyos vegzettsegre szükseg?



2018. máj. 13. 08:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

R&D munkákhoz gyakran kell. Azért aki egy PhD-t megcsinál, az már letett az asztalra egy olyan újdonságot, szellemi terméket ami bizonyítja, hogy magasabb szinten átlátja a dolgokat, mint egy graduate szakember.


Persze vannak kivételek, ismerek olyat is, aki érettségi után elment egy R&D céghez, és olyan szintű tudást és kreativitást rakott össze, hogy bárhová elmehetne a világon a témában.

Ilyenkor nem is kell foglalkozni az állásinterjú követelményeivel, mert a CV magáért beszél. Vannak olyan pozik, ahol visszafelé igaz... nem követelmény, de akik ott dolgoznak doktoráltak, mert sima ügy volt.


PhD nem nehéz, ha egy cégnél csinálod és a munkád ugyan az, két fizetést kapsz, alatta és utána jó pályázati lehetőségeid vannak. Nyugaton elég magas általában a PhD ösztöndíj, hogy megérje. Alig kevesebb a kezdő iparinál. (6-700 nettó HUF)

2018. máj. 13. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Es az hogy elehtseges, hogy sokan biologus,vegyesz, meteorologus, fizikus meg minden egyeb PhD megszerzese utan hirtelen felcsapnap adatkutatonak?


Ebben a video-ban 7:00-nal emlitik hogy USA-ban az adatkutatok 48 %-a PhD-t vegzett, mig barmilyen IT vegzettsege csak 16 %-uknak van...

Tehat a PhD-t vegzettek nagyresze sem IT hatterü...

Aki a videot csinalt az vmi atmospheric science-böl PhD-zett...

2018. máj. 13. 11:30
 3/12 A kérdező kommentje:
2018. máj. 13. 11:31
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Mert 10x annyit fizet? :D


Term.tud kutatásban lehetetlen boldogulni PhD nélkül, ott az kb a jogosítvány.

Viszont utána sokan mennek iparba, mert sokkal jobban fizet, és pont a kutatás alatt sokak felszenek olyan extra tudást és látásmódot, amivel adott esetben jobb data scientistek lehetnek, mint egy alapképzést elvégzett szakmeber.


PhD-n sokan lesznek multidiszciplináris szakemberek. Elég erősen bele kell menni a kép-jelfeldolgozásba, hatalmas adatbázisok és adattömbök feldolgozásába. Sokan beletanulnak a mesterséges neurhálók és gépi tanulás tudományába is.


Ez inkább az oka...

2018. máj. 13. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

...s egy olyan biologus aki mondjuk bakteriumtenyeszteshez fejleszt ki uj taptalajokat a PhD kereteben es abszolutsemmit nem ert az adatbazisokhoz a kodolashoz a statisztikahoz meg egyebekhez abbol hogy lesz adatkutato?


Ha tenyleg igaz hogy a PhD USA adatkutataok nagyresze termeszttudomanyos hatterböl jön nos...nem hinnem hoyg az összes vegyesz, biologusbol, meteorologusbol lett adatkutato a PhD evekben Data Science-re jol felkeszitö temakban dolgozott...


En vegyesz vagyok, es a PhD fele tovabbment evfolyamtarsaim közül kb mondjuk 30-bol 1 csinal barmi ehhez hasonlot...

2018. máj. 13. 12:38
 6/12 anonim ***** válasza:

Mi az info-bionika MSc-n végeztünk, és szerintem 90%-ban akik biológiával, idegtudománnyal, kvantummechanikával/kémiával foglalkoznak, azok alkalmasak data scientistnek. Hála az erős matek és programozás alapoknak.


Kutatás is egyre inkább ebbe az irányba megy el. Főleg a neurobiológia.


A kísérleteket bárki el tudja végezni, aki gyakorlatot szerez, de a sok TB adatot már nem lehet kézzel elemezgetni, Excel táblázatokkal.

Úgyhogy az összes kutatócsoport jelentős számban alkalmaz ilyen határterületekről érkező programozókat, kép és jelfeldolgozással, gépi tanulással foglalkozó kutatókat.

A mi csoportunkba már sima biológust nem is vesznek fel, csak külföldről hazatérő tapasztalt senior postdoc-okat. Biológus állás nincs is, programozóból meg elférne 5 szaldolgozó és 3 főállás legalább.

2018. máj. 13. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ezzel nem leszólva amúgy a többi klasszikus term.tud képzést, csak azt mondom, hogy a kutatás erősen ebbe az irányba megy el, hiszen mindenhol óriási mennyiségű adat keletkezik, főleg ha in vivo mikroszkópia, vagy fMRI, és egyéb adatok keletkeznek.


Vannak ma már adatgyárak gyakorlatilag. Van 10 mikroscope setup, és a munkások beteszik az egeret, lemérik, és megy a következő pipeline-ra az adat. Éjjel nappal mennek a setupok.


Sőt van már robot alom is. Ez zseniális...

Az állatokat egy automatikus smart alomban tartják, egyedi ID-kel. Egy kocsi kiválasztja a ketrecet, leemeli és betölti a mikroszkópba. Az állat fejbefogóját beszívja egy mechanikai rendszer a mikroszkópba, és automatikusan leméri.

Aztán megy vissza az állat a polcra és jön a következő. Ezerszeres elemszámot el lehet érni 24/7.


Ez már tényleg egy adatgyár :)

2018. máj. 13. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Két dologgal egészíteném ki az eddig elhangzottakat:

1, a data science-hez legközelebb álló "hagyományos" terület a kutatásmódszertan, amit eddig is csak PhD oktattak használható színvonalon. Az egy fél év mat. stat. nagyon kevés ehhez.

2, Azt elhiszem, hogy egy szakterületen kívüli programozó képes leprogramozni bármilyen algoritmust, de azt sose fogja megmondani hogy melyiket kell éppen leprogramozni, mert nem érti, amiről az adatok szólnak.

2018. máj. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ez egyébként nagyon érdekes, de tényleg így van.


Közeli munkakapcsolatban vagyok sok programozóval, és gyakran nem értik mit kódolnak. Azt sem értik mik az igényei egy kutatóbiológusnak. Hiába működik baromi jól az a szoftver, adott célra ha már a fejlesztésnél félrement a dolog.

Data science-nél is így van, ott nagyon kell érteni mit csinálsz és mi az adat.


Egyébként minden programozónak jót tesz a terepmunka. Ha pl fMRI-fe fejlesztesz, vagy elektróda jelfeldolgozol, esetleg képalkotásból származó sok TB adatot dolgozol fel, akkor muszáj egyszerűen belefolyni a kutatásba is. Ez vonatkozik a vezérlőszoftverekre is... Le kell ülni a műszer elé és belelátni a folyamatba userként.


Szerintem ezért hasznosak a PhD-sek, akik már dolgoztak "terepen is" és nem riadnak vissza egy széttrancsírozott agytól mondjuk :)

2018. máj. 13. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"data science-hez legközelebb álló "hagyományos" terület a kutatásmódszertan, amit eddig is csak PhD oktattak használható színvonalon. Az egy fél év mat. stat. nagyon kevés ehhez."


Tehat ha egy olyan biologus aki soha eleteben egyetlen sor kodot sem irt le, semmilyen statisztikat nem szamolt es semmiylen big data adattömbbel nem dolgozott, akkor az egy data science allasbanban az elsö 3-4 honapban magara szedi a szükseges statisztikai, kodolo, adatbaziskezelö ismereteket aztan ezt kombinalja a kutatasi tapasztalataval (kutatasmodszertan, kiserlettervezes, irodalmazasi, elöadoi es föleg kutatasi folyamatok terzeseben (!) valo tapasztalat, aztan kettö kombinaciojabol el?


Mig egy programozobol kutatasi tapasztalat nelkül sokkal nehezbb Data scientist-et csinalni, mint pl egy gyakorlott kutato de kodolashoz, adatbazisokhoz, statisztikahoz semmit nem ertö biologusbol?

2018. máj. 13. 19:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!