Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Csak engem zavar, hogy minden...

Csak engem zavar, hogy minden mostani könyvben kell lennie egy LMBTQ+ karakternek?

Figyelt kérdés
Nem vagyok elítélő, de néha teljesen feleslegesen írják bele ezt, ami már számomra zavaró. Miért kötelező ez minden könyvben? (Meg filmben is egyébként)

2021. máj. 7. 02:44
A kérdező szavazást indított:
Nem zavar, ez teljesen rendben van
Igen, zavar
Nekem közömbös a dolog
Egyéb
87 szavazat
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
88%
A fanok ugyis osszehoznanak egy fiu-fiu, lany-lany parost.
2021. máj. 7. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
77%

Én azt nem értem, hogy szerintetek egy LMBTQ karakter jelenlétének miért kell oka legyen.


Harry Potter miért pont fiú?

Daenerys miért pont lány?

A szereplők funkcióján semmit sem változtatna, ha ellenkező neműek lennének.

Han Solo nem csak pasi, de még hetero is? Ennyi felesleges jellemzőt...

Így hangzotok.


A valóságban az emberek csak léteznek. Nem kell ok a létezésükre, csak vannak. Ez igaz a könyvek szereplőire is, vagyis nincs olyan, hogy egy szereplő csak azért felesleges, mert meleg vagy biszex vagy bármi hasonló. A szexuális irányultság és a nemi identitás csak egy aspektusa egy karakternek a sok közül.


Semmi sem kötelező. Nem tudom, te milyen világban élsz, de a szereplők hatalmas százaléka továbbra is fehér heteroszexuális férfi. Nem lesz kevesebb ilyen karakter csak azért, mert végre egy kis variációt is kapunk.


Ha téged ez ennyire idegesít, olvass olyan könyvet, amiben nincs reprezentáció. Ne aggódj - van ilyen bőven.


(És pontozzatok csak le nyugodtan! Már úgyis tudjuk, hogy ez az oldal tele van homofóbokkal... nem lenne nagy meglepetés.)

2021. máj. 7. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
24%

Egyetértek a kérdezővel. Szerencsére ezeket a „műveket” egyből el is felejtik-leteszik, hiába próbálják ráerőltetni az emberekre. Szerencsére rengeteg klasszikus mű van (igen, fehér nőktől és férfiaktól, akik ráadásul elsöprő többségükben heteroszexuálisak voltak).



„[N]incs olyan, hogy egy szereplő csak azért felesleges, mert meleg vagy biszex vagy bármi hasonló. A szexuális irányultság és a nemi identitás csak egy aspektusa egy karakternek a sok közül.”



Pontosan az a lényeg, hogy semmi mást nem tudnak felmutatni ezek a „karakterek”. Mindig az aktuális divat szerint „haladunk”, ma már például a homoszexualitás nem divat, bezzeg a transzneműség! És mindenki legyen néger!



Alig várom az Abigél amerikai feldolgozását, ahol a szereplők szakállas néger genderfluidok lesznek!

2021. máj. 7. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
79%

Ilyen logikával semmi értelme sincs hetero karaktereket tenni a könyvekbe. A legtöbb könyvbeli párosítás (ha nem direkt romantikus a könyv) teljesen felesleges.


Ha az nem zavar, hogy a főhős srác 2 világmegmentés között összejön az egyik csaj csapattársával, akkor az miért zavar, ha ugyanez történik, csak azonos neműekkel?

2021. máj. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
91%

Igaz, hogy nem könyv, de most eszembe jutott a Mass Effect trilógia.


A játék sztoriját te alakítod, és eldöntheted, hogy hereto románcozol valakivel, homo románcozol valakivel, vagy nem románcozol senkivel. A szerelmes (vagy egy éjszakás) dolgok a sztorihoz jóformán semmit se adnak hozzá (pár + jelenet és párbeszéd). Szóval a hetero kapcsolatoknak is pont annyi létértelmük van, mimt a homoknak.

2021. máj. 7. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 Sunshinedoll ***** válasza:
74%

Miért zavar? Az életben is vannak LGBTQ emberek, nem is kevés. Ez teljesen reális reprezentáció.


Sárkányok meg boszorkányok meg a mágia is zavar a könyvekben/filmekben? Ők pl. nem is léteznek egyáltalán.

2021. máj. 7. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
81%
Azokat a fránya kromoszómákat fel sem hozza senki? Nekik miért nem mondják meg, hogy rendkívül helytelen, hogy férfiakra (hímek) és nőkre (nőstényekre) osztják az embereket, amióta csak léteznek emberek? Ez felháborító!
2021. máj. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 Sunshinedoll ***** válasza:
59%
#7 Csakhogy nem osztják, mert nem csak XX és XY kromoszómával rendelkező emberek léteznek a világon :)
2021. máj. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
97%
Engem a tokenizmus zavar, de az ritka mód idegesítő. Nem lehet, hogy valójában a kérdezőnek is ezzel van baja? Vagyis ha van egy karakter, aki azért van ott, mert ő a "meleg", vagy a "fekete" vagy a "nő", és ennyi. Más funkciója nincs, csak annyi, hogy látványosan homoszexuális stb., nélküle minden ugyanolyan lenne, a történethez nem tesz hozzá, jelleme nincs. Ez sajnos tényleg gyakori, gyakoribb, mint egy normálisan megírt LMBTQ+ karakter.
2021. máj. 7. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%

Tudom, hogy le leszek pontozva, de a helyzet az, hogy szerintem igenis van jelentősége egy könyvben. Több okból is.

Először szeretnék hozni egy pozitív példát. Mostanában olvastam ki Az idő vándorai című könyvet, illetve a folytatását, A világok utazóit. A két főszereplő közül az egyik egy félvér fiú, a másik pedig egy huszonegyedik századi lány, aki a múltba csöppenve zokon veszi, hogy gyakran mennyire lenézik a nőket. Később kapunk egy leszbikus szálat is. Na most itt szerintem nagyon ügyesen oldotta meg az írónő ezeket. Nem picsogtak folyton a szereplők azon, hogy nekik milyen rossz, de azért mégiscsak belekóstoltunk ezeknek a karaktereknek a múltban még hangsúlyosabban jelen lévő kirekesztettségébe. És itt tényleg fontos volt mindez, kellett ahhoz, hogy az üzenet átjöjjön és valóban hozzá adott valamit a karakterekhez. Hitelesre sikerült.

A másik jó példa a Tükörjáró sorozat, ahol két olyan karakterről derül ki, hogy melegek, akikkel olvasóként korábban már találkoztunk. Nem sablonosra voltak írva, így addig fel sem tűnt, míg ki nem derült, hogy szeretik egymást. És ez a valóságban is ilyen. Ha valaki nem mondja meg, hát eszembe nem jutna azon gondolkodni, vajon XY kiket szeret. És ezek a karakterek már hozzá adtak valamit a történethez addigra, utána pedig "szükség" volt a kapcsolatukra más dolgok miatt is.


Viszont nagyon sok írónak fogalma sincs, hogyan kéne megközelíteni ezeket a témákat. Pistike meleg, és... Nos, igazából semmi másról nem szól az élete, néha esetleg kedvesen mosolyog, vagy elsüt egy poént, de ha kiszednék a történetből, akkor valójában semmi sem változna. Ő csak azért volt ott, hogy legyen egy meleg szereplő. Igazából nem tudunk róla semmi mást, mivel az egész élete erről szól. Csak erről beszél, ha szeret valamit, azt csak azért szereti, hogy azon keresztül közelebb jusson egy másik meleg fiúhoz. És ennyi.

A másik pedig, ami még eszembe jutott, az az Árnyvadász sorozat (és ne értsétek félre, nagyon szeretem ezeket a könyveket), ahol az írónő kb marokszámra dobálja bele a különböző lmbtq karaktereket a történetbe, azt viszont nem veszi figyelembe, hogyha csak annyi hetero árnyvadász van, amennyi, akkor már rég kihalt volna a fajtájuk.


Szóval de, egy történetetben minden egyes szereplő minden egyes jellemzője, tulajdonsága, attitűdje és identitása fontos. Mert ez része a kérek egésznek. És ha kilóg belőle, mert nem illik a történetbe egy ilyen szál, vagy az író nem tud vele mit kezdeni, akkor szerintem jobb kihagyni, mert csak izzadságszagú lesz az egész.

2021. máj. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!