Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogy lehet olyan novellákat...

Hogy lehet olyan novellákat feladni 16-17 éves gyerekeknek, mint a "kis Emma", vagy az "Anyagyilkosság"?

Figyelt kérdés
Tizenegyedikes osztályba ez van feladva, tanárnő kérte, hogy olvassuk el. Jóformán dogát irat belőle holnap. Könyörgöm, miért pont ezeket? Hiszen mindenki arra nevel minket, hogy ne váljunk rossz emberekké, erre itt vannak ezek: állatkínzás, gyerekek felakasztanak egy gyereket csupán heccből. Anyu is azt mondta, h. h. lehet ilyet feladni, feláll a hátán a szőr. Egyébként is: hogy lehetettet egyáltalán elismerni Csáth Gézát írónak?
2010. dec. 16. 20:24
1 2
 1/18 szamóca. ***** válasza:
88%

most a szívembe gázoltál. Csáth zseni volt, őrült, de zseni :)

hogyhogy hoyg lehet? ettől nem válsz gyilkossá. Két nagyszerű műve, bár tény hogy írt jobbat is... Nagyon jól ki lehet elemezni, könnyű olvasmány is, és nagyon kevés pszichológiai háttérrel órákig lehet rajta elmélkedni.

Azért mert valakinek a témája nem tetszik még nem biztos hogy rossz író. Egyébként ha csak azt látod a kis emmában hogy egy gyereket csupán heccből akasztanak fel, akkor nem érted az irodalmat. Ez nem baj, nem sértésnek írom.

Nem szeretheti mindenki se Csáthot, se az irodalmat... De nyilván nem arról szól a novella hogy hihi, dejo, megöltük a kiscsajt.

Mondjuk én imádtam az irodalmat, de néha én sem értettem hogy egyes olvasmányokat miért adtak fel tanárok... Volt olyan amit az osztályunkban 3 ember értett, a többi majd beledöglött mire elolvasta... Pl Marquezt ráerőszakolni egy középiskolás gyerekre aki nem érti az irodalmat, kínzás. Én szerettem, de nem én voltam az átlag...

Örülj neki hogy csak a témája nem tetszik, de legalább érted miről ír... majd ha olyanból kell dogát írnod amiből egy szót sem értettél:D

2010. dec. 16. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
Csáth Géza bizony író volt. Szeretni nem kell. Rossz ember meg nem attól leszel, hogy elolvasod a novellát. Szerintem kérdezd meg a tanárodat, hogy miért pont ezt adta fel. Egész biztos, hogy volt vele célja. Például az, hogy ezt a véleményedet az órai vitában mondd el, és ott lehessen egy jót vitázni a témáról, ami a magyarórán már önmagában is érték.
2010. dec. 16. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

A 16-17 évesek többsége ahhoz elég érettnek gondolja már magát, hogy cigizzen, piáljon, szexeljen;) Aztán itt dől el, hogy valójában mennyire érettek - szellemileg. Ez után egy-két év az érettségi és jogilag is felnőttnek számítanának pedig!


Első válaszoló kommentjéről meg: igaza van:)

2010. dec. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Mi is most vettük Csáth Gézát, az ofő Kis Emmát olvasta fel az órán.

Azt mondta, aki rosszul van, az hallgasson zenét, vagy menjen ki, de ez a tananyag.

Mindenki teljesen kiakadt.

Szerintem viszont hatalmas! Mármint persze, maga a történet tényleg durva, de szerintem egy 17 éves gyereknek a mai világban már lég érettnek kell(ene) erre lennie.

Nekem tetszett. Egyrészt jót tesz a változatosság. Kettő, szerintem igen is jó író volt. Három, ezek megtörtént esetek, a betegei (gondolom tanultátok, hogy neurológus volt) történeteit szőtte bele a novelláiba.

Miért? Az nem undorító, amikor bemondják a híradóba, hogy két 14 éves srác megerőszakolt egy kb. 25 éves lányt, aztán felgyújtották? És ha én ezt leírom én vagyok a hülye? Lehet, hogy őrült volt, de nem azért, mert leírta ezeket a sztorikat.

Különben is: ha érettségin egy ilyen novellát kell elemezned, mit mondasz? "fúúj, én ezt nem írom meg, adjanak mást"?

Ha egy ilyen véleményt leírnál az érettségidbe, kemény pontlevonást kapnál. Szerinted Csáth ezt azért írta le, hogy őrülteket csináljon az olvasóiból? Ez egy lélektani novella. Megmutatja, milyen erőszakosak már egyre kisebb korban a gyerekek, és hogy mi történik, amikor az ember kegyetlenségből, gondolkodás nélkül egyszer csak olyat csinál, amit később nem lehet visszacsinálni.

Szóval nem értek veled egyet.

2010. dec. 16. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
*jb. 16 éves lány akartam írni:)
2010. dec. 16. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
58%
A kérdező gyereke eddig burában élt? ha nem akkor szerintem kissé álszent kérdés, mert a TV-ben százszor durvábbakat lát már egy 14 éves gyerek is. Egyébként rengeteg szakirodalom (Buckingham) született már arról, hogy attól még hogy ilyet lát, nem válik olyanná. Ha olvassa, akkor szerintem főleg nem Ez függ, milyen környezetben nő fel. De ha a kedves szülő ennyire aggódik, én inkább a TV-t dobnám ki az ablakom, mint a Csáth kötetet csuknám be.
2010. dec. 16. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
a kérdező a gyerek, utsó:)
2010. dec. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Én nagyon is értem az irodalmat, az osztályból én vagyok az egyik legjobb belőle és ezzel szeretnék továbbtanulni is, de ezt a művet nem tudom lélekkel felmérni. Aki azt írta burokban éltem eddig, az téved mert nincs igaza, csak eléggé más szemléletű gyerek vagyok, mint az ismerőseim többsége, ezt már többen meg is jegyezték: mármint, hogy engem nem érdekel az alkohol, a cigi/drog és a többi. Sokkal fogékonyabb vagyok a művészetek és a történelem felé, engem ez érdekel. Egyszerűen ez a novella megrázott és kész, felhevült állapotomban írtam ezt a kérdést, azóta mindent átbeszéltünk órán, s próbáltunk az osztály legjobbjaival kisilabizálni mindent - az egyik szintén ötös tanuló megjegyezte, hogy egy kicsit nem volt százas az öreg. Azt hiszem sok minden van még, amit nem mindig lehet teljes mértékben megérteni, éppen ezért mondják, hogy a "jó pap is holtig tanul": :)
2010. dec. 17. 17:00
 9/18 anonim ***** válasza:
18%

Szerintem beteg ember, aki sérülékeny lelkű tinikkel ilyet olvastat! Olvassa az, aki érett rá vagy érzelmileg sivár vagy mit tudom én. De szerintem kifejezetten undorító. Szó szerint rosszul vagyok tőle. Szerintem bárki meg tudna írni egy ilyet - ennyi erővel Charlie Manson is írhatna novellákat, ebben a témában szerintem ő sem alkotna kevesebbet.


Off. Aki egy lapon emlegeti a szexet meg a cigit azzal, hogy tizenéves fiúk kutyákat meg baglyokat beleznek ki, meg 8 éves kis taknyosok felakasszanak egy szintén 8 éves taknyost, az süllyedjen el.

2010. dec. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 szamóca. ***** válasza:
70%

hát először is... aki olyan nagyon ért a művészetekhezé s az irodalomhoz az nem állít olyat hogy gyerekek "heccből " öltek gyereket a műben. ha pszichológiával sehol máshol nem találkoztál, akkor józsef attilánál biztos, az is tömve van pszichonalaízissel, és másról sem szólnak a verselemzések mint a gyermekkori elfojtások kihatásáról a jelenre. Ha máshonnan nem, ebből következtethetnél rá hogy a gyilkosság nem heccből történt, és Csáth sem azért írta meg mert milyen vicces, van egy ilyen is.

kettő. oké, értessz az irodalomhoz. Oké, nem tetszik Csáth művészete. Ettől még kiváló író volt. Jogod van hozzá hogy ne szeresd, ez nem érdekel. De a felháborodásod több okból sem jogos. Nem leszel sorozatgyilkos mert elolvastad a kis emmát. Ráásul, jhahj ó szegény 16-17 évesek, törékeny lelkű fiatalok... hagyjuk már:) a 99%-uk ennél durvább sztorikon nőtt fel, csak persze, más ám a tvképéernyőn látni egy gyilkosságot mint elolvasni. Nagyjából a most nagyonmenő mesefilmekben is ezek vannak, amit a japánok felnőtt 18+os filmnek gyártanak, mi átszinkornizáljuk, és mehet is, nézheti a gyerek. Aztán leülhet a számítógép elé és kinyírhatja rajta a fél világot különböző módszerekkel, akár már 12 évesen, de jahj...csak Csáthot ne.

a maradék 1%, akit ettől eddig megkíméltek... Az a másik véglet, az sem jó. Nem jó ha nem tudja milyen lehet a világ, rádásul ő sem lesz tőle tömeggyilkos.

Nem csak szép és jó dolgokról szólhat az irodalom, ahogy az élet sem csak arról szól. És szeretni nem kell, ettől függetlenül nagyon hasznos hogy elolvastatták veletek ezt is.

egyébként nem tudom az én osztályom anno ezt elég jól fogadta, senki nem készült így ki tőle...

2010. dec. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!