Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Csak én tartom azt hülyeségnek...

Kovács Pál kérdése:

Csak én tartom azt hülyeségnek, hogy a Harry Potter könyvekben mindenki fél a Voldemort névtől?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem ezt a "félünk a névtől" dolgot, szerintem semmi értelme.

Ez olyan, mintha mi normális emberek félnénk Hitler vagy Sztálin nevétől. Basszus, még az a szó, hogy "Sátán" sem ijeszt meg, pedig ő a leggonoszabb lény a világon. Hermione is csak az ötödik részben mondja ki először a nevét, de akkor is úgy, hogy "V-V-V-Voldemort". Harry azért nem fél a névtől, mert muglik között nőtt fel, és nem tudta, hogy félni kell tőle, ezt ő maga magyarázza el Ronnak első találkozásukkor. Ezzel az erővel Hermionénak sem kellene félnie tőle.

És basszus, micsoda reakciókat vágnak le az emberek a név hallatán! Sokszor az író több soron keresztül taglalja, hogy ki hogyan reagál rá, Ron esetében meg különösen idegesítő, hogy állandóan összenyikkan a név hallatán. Amikor tabu lett a név, akkor legalább volt értelme a "Tudodkizésnek".

Tényleg nem értem, nekem ez elég béna húzás, olyan, mint hogy Besenyő Pista bácsi Margitot azzal ijesztegeti, hogy "Savanyúcukor!", de az legalább csak poén. El tudom képzelni, hogy a varázslóvilágban sötét sikátorokból kiugranak az emberek, és voldemortot kiabálnak a járókelőkre ijesztegetésül.

Apropó, ha már itt tartunk, meghirdetek egy versenyt!


MELYIK AZ A SZÓ, AMELYTŐL A HÉTKÖZNAPI EMBER ÖSSZEPISILI MAGÁT FÉLELMÉBEN? A LEGJOBB SZAVAKAT KONDÉROS KEKSSZEL, VAJSÖRREL ÉS TAKONYÍZŰ BAGOLY BERTI MINDENIZŰ (JELEN ESETBEN: TAKONYÍZŰ) DRAZSÉVAL DÍJAZZUK!


2011. jún. 19. 05:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Én csak a filmeket láttam, de engem ott is idegesített, hogy ennyire... urbánus kifejezéssel élve paráznak a nevétől.

Bár mivel az egész fikció és tele van varázslattal meg mindennel így véleményem szerint totál mindegy. Innentől felesleges ezen vitázni, hiszen az egész történet abszurd és irracionális alapokra épül.


De könyvben kiborító lehet állandóan hosszú mondatokon keresztül erről olvasni.


Bár végtelenül izgalmasak a nyeremények, a versenyben azt hiszem, nem vennék részt. Zsűriben van még hely? :D

2011. jún. 19. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Hah. Ez szimbolikus jelentésű,fokozza a feszültséget és ezzel vezeti be fokozatosan Voldemort lényét.

Ha észreveszed az első két könyvben csak részben,de nem hangsúlyosan, a 3 egyáltalán nem szerepel Voldemort. Ha már ő nem volt ott,hogy olyan dolgokat csináljon,amiből ,te olvasó érzed azt hogy ő mennyire gonosz és mennyire félni kell tőle,így kellett valami ami ezt érzékelteti. És ez remek húzás volt az írónőtől,hiszen már az 1. könyv elején megtudjuk hogy ki is ő.

A 4.ben pedig egyre hangsúlyosabb szerepet kap személyesen Voldemort,már nem csak beszélnek róla,hanem jelen is van. Így már egyre többen mondják ki a nevet.

A plusz pedig,hogy ha megfigyeled,ez a dolog nagyon sokat elárul egyes szereplők jelleméről. Figyeld meg kik mondják ki a könyv elejétől kezdve,kik azok akik közben változnak. Hermione személyiségénél fontos pont volt az a pillanat amikor először kimondta.

Könyvet nem írhatsz úgy,hogy mindent leírsz egyértelműen.Az olyan egyszerű. Érteni kell az olyan dolgokhoz,amik ugyan kicsinek tűnnek ,de finomítják a könyvet,így nem csak egy elbeszélés. Rowling ért ehhez,és tökéletesen alkotta meg a septológiát.

2011. jún. 19. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Harry-n, Dumbledore-on és Rajtad kivűl mindenki fél :) amúgy ezzel is kifejezik hogy milyen félelemben élnek/éltek.pl. manapság a zsidó származású emberek nem különösen kedvelik a "Hitler" szót, hát még akkoriban...egy ilyen hidegvérű gyilkostól elég sokan félnek....
2011. jún. 19. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően hülyeség, de a 7. kötetben kiderül az oka. Amitől paráztak, be is igazolódott.

Egy varázslattal teli világban nem ügy egy név kimondását ilyen-olyan "szankciókkal" illetni.

Bár nem tudom, ezt a filmből ki fogják-e hagyni. A könyvben benne van.

2011. jún. 19. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam, csak a negyedikig, de logikus indokként csak a névmágiára tudok gondolni (elvégre tabu: nem szabad kimondani, mert megidézed - ezért tabu pl. a démonok, ártó szellemek neve, vagy maga az "erinnüsz" szó is innen jön, igen ősi "mágia").

Kell egy szó, amitől minden hétköznapi ember összepisili magát félelmében? Ó, van pár ilyen. A legjobb az "adóbevallás", ha megnézed, minden kereső ember összerezzen a hallatán. (Hasonló reakciót vált ki az "APEH" is.) A magyar nyelvben van még egy: "elkéstél". Na ezt vesd be bárki ellen, tuti összemegy kicsire. :)

Mit nyertem? :D

2011. jún. 19. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
olvastad az összes könyvet?
2011. jún. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Akik megélték a II. Világháborút, azok egyszerűen annyira félnek még ma is, hogy nem beszélnek a zsidók elhurcolásáról és nem emlegetik egyik diktatúra vezetőjének nevét sem. Ha ez nem válasz számodra, akkor mi lenne elegendő?
2011. júl. 9. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!