Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Létezik olyan kiadó, akik nem...

Lili-anna kérdése:

Létezik olyan kiadó, akik nem csak kéziratot fogadnak el?

Figyelt kérdés
Igaz, hogy még nagyon fiatal vagyok, de szeretnék író lenni. A gond csak az, hogy látás problémáim vannak és ezért nem tudom kézzel leírni a gondolataimat, de amit találtam kiadókkal kapcsolatban pályázatokat vagy ilyesmiket, mind kéziratot kért. Valaki tud ebben segíteni nekem? Egy álmom válna valóra, ha valaki végre elismerne engem és nem csak elfogultságból.
2011. nov. 17. 19:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Mindenhol gépen írott kéziratot várnak, szinte nincs olyan kiadó, ami még foglalkozna valóban kézzel írt dokumentummal. A kézirat csak a neve, valójában hívhatnák elsődleges példánynak, vagy szerzői változatnak is.

Ma már rengeteg kiváló program van látássérülteknek, ami hang alapján ír, olyan is, ami felolvassa a szöveget, tehát ellenőrizni is tudod. A vesszők és egyéb írásjelek, meg a nyelvtani ellenőrzéshez ugyan szükség van egy másik ember segítségére (a látásproblémákkal nem rendelkezőknek is), de ez a legkevesebb.

2011. nov. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy vannak ilyen programok, ismerem őket. Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Milyen kiadónál próbálkozhatok? Esetleg valamilyen pályázattal kapcsolatos információt is kaphatnék? Hol találhatnék ilyeneket?
2011. nov. 18. 22:21
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kiadónál próbálkozni jelen pillanatban az Ulpiust tudom javasolni, mert nekik van egy éppen futó e-könyves pályázatuk (mindazonáltal el kell mondjam, minden tiszteletem az övék, szépen felépítették a kiadót, a megjelent kötetek igényesen kivitelezettek, de a kiadott regények, meg a kiadási profil... ócska ponyvakiadó, de ha ezt veszik, ezt kell eladni, logikus). Egyéb pályázatokról értesít a Google, de ha nem szereted a keresőt használni, van a Pafi oldala, ahol tematikus keresés lehetsége sirodalmi pályázatokra (sok fals találattal), illetve Juditti oldalán összegyűjtötte az ingyenes irodalmi pályázatokat. Ezeknél a nyeremény gyakorta nem megjelenés, vagy kiadóközelbe kerülés, hanem csak egy kisebb egyesület, irodalmi kör, írókör tagsága, de ez is hasznos lehet, ha fejleszteni szeretnéd a tudásodat.

Antológiába bekerülni nem lehetetlen (nem is egyszerű). Ehhez elég egy novella, annál hosszabbat szinte sosem fogadnak el, hiszen nagyon sok szerzővel osztoznál egy köteten, el kell férnetek. Kisregényt már nehezebb beprotezsálni, önálló regénnyel megjelenni pedig minden, amiről előskönyves álmodhat. Azonban az a tény, hogy megjelent a műved nem tesz jó íróvá (ahogy az sem, hogy nem jelent meg semmid nyomtatásban). Ezért javaslom a széles pályázati palettát, ahol hozzás hasonló "írópalántákkal" ismerkedhet meg az ember, illetve vannak irodalmi oldalak is a legkülönfélébb témakörökben. Ezeket felsorolni is lehetetlen. Itt sokszor megjelentetnek pályázati híreket, vannak írói körökben forgolódó emberek, tehát informálódni egyszerű. A többiek írásait olvasgatva, elemezve pedig a te stílusod is fejlődik, ha feltöltesz novellát (amennyiben lehetőség van rá), a kapott észrevételek alapján a saját hibáidat könnyebben észreveszed, a típushibákat kijavíthatod, elkerülheted, esetleg összehasonlítási alapot kapsz, hogy a többiek hogy írnak, és te ebben a mezőnyben milyen helyen tartózkodsz. Mert lehet, hogy remek ötleteid vannak, de pl. az írástechnikai részletek nem mennek, alapvető hiányosságaid vannak a témában. (Ezzel küzd kb. minden második írni végyó fiatal.) Ilyenkor nincs más dolgod, mint elolvasni pár anyagot, megismerni két-három szabályt, ezeket megjegyezni és alkalmazni. De az is lehet, hogy kiválóan és szellemesen írsz, miközben az ötleteid laposak, elcsépeltek, a témát ezerszer megrágták; egyszerűen azért, mert nem tudod kellően átélni azt, amiről írnál, olyan téma izgat, amihez nem értesz kellően, ezért lesz az ugyan kiválóan megírt alkotás lapos. (Ez is gyakori hiba.) Ilyenkor nehezebb az út, rá kell döbbenned, hogy a hiba nem a műben, hanem a témaválasztásban van, és egy ugyan kevésbé vonzó, de számodra sokkal jobban fekvő témát kell választanod, amiben kiteljesedhet az íráskészséged.


Nos, miután ilyen remekül mellébeszéltem a témának... kiadóknál vagy a honlapon érdeklődhetsz, vagy a nagyobb pályázatokat nyíltan meghirdetik, ez ügyben pedig keresd a Pafi honlapját (www.pafi.hu), ami ott nincs, az "nem számít". Egy kisebb pályázat kisebb díjjal ne tántorítson el, remek tapasztalatokkal gazdagodhatsz ilyen téren is. És ne feledd, ha valamiben bizonytalan vagy egy pályázat kapcsán (rengeteg megkötéssel élnek a kiírók, gyakran formai részletekben is), kérdezz bátran - a pályázat kiírójától. Ő tudja a legjobban, mit értett "formázatlan, behúzás nélküli nyers szöveg"-en, vagy "tizenötezer leütés, de legfeljebb hatezer szó" kitételen. És néha a legváratlanabb helyekről érkeznek az ajánlatok.

2011. nov. 19. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben, értem, nagyon szépen köszönöm a segítséget. Meg fogadom a tanácsot és felnézek erre az oldalra. Remélem sikerül majd egyszer elérnem valamit. Próbálkoztam már pályázatokkal, de nem kaptam semmi reagciót, még egy rossz kritikát sem, pedig még annak is örültem volna. Egy éven keresztül jártam a pályázat után, de senki nem tudott róla semmit sem. Fogalmam sincs arról, hogy mi is volt valójában, de már arra is gondoltam, hogy csak átverés volt az egész... Most felbátorodtam és újra próbálkoznék, csak nem volt rá lehetőségem. Amit találtam, oda mind gyermek történeteket kellett volna írni, de van egy kis gond. Az én történeteim két irányba haladnak. Vagy túl véres, vagy pedig kicsit túl érzelmes. (Korhatárosnak mondható) Szóval ehez kell találnom egy jó lehetőséget, ahol ezeket is elfogadják. Minden esetre, még egyszer nagyon szépen köszönöm a segítséget. :)
2011. nov. 19. 17:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!