Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Könyvírás előtt mit gondoltok át?

Könyvírás előtt mit gondoltok át?

Figyelt kérdés
Műfaj, téma, szereplők (nevekkel), helyszín, kb. időtartam, alap sztori megvannak. Még kidolgozom a szereplőket, jellemvonások, kinézet stb. Kérdés: Ha ti új könyvet kezdtek írni, mit gondoltok még át?

2014. jún. 30. 12:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Sokan durrbele, ihletből kezdik és úgy is jó. (Sokszor meg nem. Szerzőtől függ.) Én a helyedben csinálnék egy vázlatot, legyen meg a sztori leírva is. Rövid összefoglaló, premissza, bővebb vázlat - csak a miheztartás végett. Utána egy ütemterv sem árt, bár ez tőled függ. Ha nyár, szünet, vakáció van, akkor igazából úgyis mindegy, ha szeretnéd véges határidő előtt befejezni, szükséges.

Kellhet még utánajárás, de nem tudom, szükséges-e. Ha romantice tinilány a gimiben történet, annyira nem lényeges, ha korhű történelmi politikai dráma, akkor létfontosságú. Ezt is írás előtt célszerű, ne akkor, amikor épp jönnének a mondatok, mert a végén kiderül, hogy az egész jelenet kapásból hülyeség.

Mi kellhet még hirtelenjében... ha a szereplőknél tartasz, jellemvonások és motivációk. Nincs lehangolóbb egy rossz motivációnál. Mindenkinek, akinek neve/mondata/lejegyzett cselekedete van a műben (a háttérben elvonuló statisztáknak nem kell).

2014. jún. 30. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszönöm, a vázlat már megvan, szereplőket is kidolgoztam. Nem, tipikus gimis történet lesz, bár a szereplők végzősök, de nem a gimin lesz a hangsúly, hanem pia, bulik, drogok stb.
2014. júl. 1. 11:08
 3/8 anonim ***** válasza:

Akkor a kérdés a következő:


Miért akarom én ezt elolvasni?


Tudnál a főszereplő karakterekhez hasonlót mondani filmből, regényből, sorozatból? Ha kapásból két-három-négy összejött, akkor nem jó a karakter, lerágott csont.


Van benne diverzitás? Fehér, nagyjából jómódú, iskolába járó, felsőközéposztálybeli tinézserekkel Dunát lehet rekeszteni. Mi arra a garancia, hogy ezek a kölykök érdekesebbek mint a többi suttyó az iskolámban/plázában/morissonsban/moszkvatéren?


Ha te ott lennél a karakter helyében, megtennéd amit tesz? Tényleg ez a logikus döntés? Írj listát, hogyan lenne elkerülhető a bonyodalom!


Mi az, amiért szánalmas vagy visszataszító az adott karakter? (különösen a főhősöknél fontos). Egy jó főszereplővel ugyan eggyetérez az ember, de úgy izgalmas, ha azért kijárna neki időnként egy pofon vagy látjuk a padlón is.


Ebben a témában amit mondtál, az ötvenes-hatvanas évek óta elég sok ilyen drogos-piás-züllős könyv íródott. Miben lesz ez más mint mondjuk a Go Ask Alice vagy a Tajtékos Napok vagy a Requiem egy álomért vagy Burroughs Junkie-ja?

Ha valaki olyan olvassa, aki benne volt ezekben a cuccokban, annak is hiteles lesz?


Milyen fordulat lesz benne? Hogyan oldod meg, hogy ne számítson rá az olvasó? Vagy épp az lesz az izgalom, hogy az olvasó sejti a végét, és azon izgul, hogy ugye nem?

2014. júl. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem gondolok át, semmit csak el kezdem írni azt a jelenetet, amelyiket kigondoltam
2014. júl. 1. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, rengeteget segítettél 3-as :)
2014. júl. 2. 16:22
 6/8 anonim ***** válasza:
Nekem csak egy hozzászólásom lenne: figyelj az évszakokra! Én-nem tudom, miért-de állandóan elcsúszok vagy belekavarodok az időjárásba. Nem tudom, hogy mennyire akarod tájleírással bombázni az olvasókat (a sztori alapján nem hiszem, hogy olyan nagyon), de ha mégis, akkor figyelj! Elég kínos, ha az olvasód vagy a szerkesztőd észreveszi, hogy augusztusban havazik a regényedben...habár a te történeted, mint író, igazából bármit megtehetsz benne:D vagy majdnem
2014. júl. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Fura... Nekem mindenki azt mondta, írjak vázlatot, de sosem tettem. Mindig érzésből írok, mert élvezem, hogy én sem tudom, mi fog történni. Én ezt élvezem az egészben. Mondjuk nem mindenkinek megy így, de én így csinálom.
2014. júl. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Jaa, hát nem fog havazni :D De azért köszönöm. Utolsónak: Én is írtam 2 kisebb regényt így, durr bele dumm, de most kicsit komolyabban is megpróbálom :)
2014. júl. 7. 20:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!