Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A megírt könyvem jogokat...

Vikicew kérdése:

A megírt könyvem jogokat sérthet így?

Figyelt kérdés

Keresnék olyan embert aki ért a szerzői jogokhoz és megtudnám vele beszélni.

Írtam egy történetet, melyben egyes történések hasonlítanak egy már megírt, vagy filmvászonra vitt történéssel. Nincs semmi sem szóról szóra átvitt szöveg, pusztán nyomokban hasonlít. Megszeretném jelentetni ezt a regényt, csak félek, hogy még így is jogokba ütközhet. Vagy pusztán csak túlságosan ráparázok? Kérlek, segítsetek!



2015. okt. 2. 10:35
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Hasonlít vagy az alapján írtad?

Nagyon sok történet, film hasonlít egymásra.

De ha valamit egy másik mű alapján írnak, akkor azt jelezni kell.

2015. okt. 2. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindegy, mennyire hasonlít. Ha egy szemüveges, fekete hajú srácnak van a homlokán egy rejtélyes sebhely, amit egy világrengető gonosz varázsló miatt szerzett egy éves korában, és varázslóiskolába kerül, nos, még ha nem is villág alakú az a sebhely, ez már sok.

De ha van egy főszereplő fiú, aki amúgy fekete hajú, és átkerül a varázslóvilágba, ahol még varázsiskolába is jár, az teljesen átlagos az ilyen jellegű könyvek között, tehát nem lehet belőle gond.


Ha szándékosan valamit átemeltél, és tudod, hogy honnét, akkor érdemes utánanézned az adott mű (könyv, film) kapcsán, mik védettek. Ha elég nagy bevételt produkált a világ (könyv és film is van), akkor sok részlet lehet védett, nevek, helyszínek stb. Ha nyomokban hasonlít, az nem gond, de azért ne túl sokban. (Különben a fél fantasy irodalom perelhető lenne a Tolkien-nyúlásai miatt.)

2015. okt. 2. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nem emeltem át semmit szó szerint!

Mondok konkrétumokat:

Vegyük Danielle Steel: A csók című könyvét. Abban egy baleset történik. A főszereplők egy limuzin hátuljában csókolóznak, és a sofőr miközben vezet, a visszapillantóból figyeli őket. Figyelmetlensége miatt a kereszteződésbe hajt, és oldalról egy emeletes busz maga alá gyűri a limót.

Az én karaktereim egy zaxiba ülnek, és ők is szintén csókolóznak és a sofőr figyelmetlensége miatt, megtörténik a baleset. Egy terepjáró ütközik beléjük oldalról. Viszont a két történet nagyon messze van egymástól. Csak ez az apró rész a baleset kimenetele... Jogsértő lehet? ( persze lenne még, amit tisztázni akarok ezen kívül.)

2015. okt. 2. 11:21
 4/15 A kérdező kommentje:
Taxiba ülnek. Hoppá elírtam.
2015. okt. 2. 11:22
 5/15 A kérdező kommentje:
Viszont ilyen baleset bárhol bárkivel megtörténhet nem igaz?
2015. okt. 2. 11:24
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Ennyi hasonlóság belefér, ezer történetben van ilyen baleset.
2015. okt. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
91%
A Szent Johanna Gimi egy magyar Gilmore Girls, mégse lett baja LEiner LAurának.
2015. okt. 2. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Aztán a baleset után Danielle Steel karakterei is túlvilágon vannak együtt. De ők valami tenger parton.


Az én karaktereim a történet elején megírt randevú helyszínükön lesznek. Az egy vasuti híd egy patak felett. A sín vezeti őket a fénybe. Ez is teljesen eltér Danielle-től, de mégis ott van, hogy az övében is hasonló történt.


A másik, hogy az én egyik karakterem nem éli túl a balesetet. A fiú. A lány ezt nem lesz képes elfogadni, és későbbiekben pedig már azt képzeli, hogy nagyon is él a fiúja. Az édesanyja viszi el a temetésre, ahol végül elfogadja a lány a történteket. Ez hasonlíthat a Joban Roszban sorozatban látható részekhez. ( nem tudom ismeritek e) Mikor Betty nem tudta elfogadni az atya halálát és azt képzelte h él, és őt is a temetésre vitték el, hogy elfogadja.


Szintén csak hasonlít, de az én történetem és annak menete teljesen eltér. Ebben az egyik mozzanatban hasonlíthat. Ez gáz szerintetek?

2015. okt. 2. 11:31
 9/15 A kérdező kommentje:
Ezzel a résszel is annyi, hogy nem csak "Bettykével" fordulhat elő, hogy nem képes elfogadni a fájdalmas valóságot. Viszont annyi csavarta azért tettem a történetbe, ami nem volt a Jóbban rosszban-ban. Az én karakterem azért fogja azt hinni, h életben van a párja mert a nyugtatók miatt azt ámodta, hogy túl élte a balesetet. És ezért zavarodik össze a későbbiekben.
2015. okt. 2. 11:34
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Jogot nem sért, az biztos. Más kérdés, hogy ha valakinek ismerősek ezek a könyvek, sorozatok, akkor feltűnhet a hasonlóság, ami nem mindig jó, de jogilag tiszta vagy.
2015. okt. 2. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!