Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan tudnátok elképzelni...

Hogyan tudnátok elképzelni egy valláson, leginkább a kereszténységen alapuló disztópiát valamint utópiát?

Figyelt kérdés
Gondolok itt szervezeti felépítésre, hogyan érik el a kontrollt az emberek felett , mivel harcolnak az ateizmus ellen , történelmi kialakulásra és hogy mindez hogyan változtatná meg a mindennapi életet

2016. júl. 30. 22:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Van jópár ilyen könyv (nem csak kereszténységen, hanem egyéb világvallásokon vagy új, kitalált valláson, esetleg valláshoz hasonló befolyáson alapuló), igen változatosak a módszerek és a megközelítési módok. Én ide sorolnám azokat a műveket is, ahol "kötelező ateizmus" van.

Kérdés az, mit szeretnél pontosan. A legtöbb ilyen műnél van egy komolyabb, általában háborús konfliktus, ami utat nyit a vallás radikalizálódása és hatalomra törése felé, totalitárius diktatúra van, annak minden eszközével együtt. A kontroll és a nem kívanatos elemek kiiktatása kortól függően változhat, általában a besugói hálózat erős. Ez persze a legtöbb disztópiánál megjelenik, a vallások annyi pluszt adnak hozzá, hogy más a rendszer alapja. Más sf műveknél is megjelenik (néha mellékszálon) egy vallási alapú disztópikus (utópikus) társadalom, és van, hogy a keresztény vallás egyszerűen akkorára nő, hogy önálló társadalmat hoz létre.


A klasszikus utópiáknál más a helyzet, egyszerűen a koruk miatt. A szerzőkben fel sem merült, hogy kiüssék a vallást a képből, az eredeti idea megvalósulhat, minden szép és jónak alapja stb. Általában mindenki vallásos, a hit az alapja (nem kényszer vagy hagyomány), morális értékadó, sokszor a törvényeket helyettesíti/kiegészíti. Történelmi kérdések nem mindig érdekesek, volt, lett, ez van.


Azt hiszem, a Hozsánna néked, Leibowitz! (negatív) és a Hyperion vallási szála (inkább pozitív, de az Endymion-kötetek olvasásával még adós vagyok) tűnik nekem a legjobbnak, szóval valahogy így képzelném el. De a V for Vendetta is elképzelhető.

2016. júl. 30. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Pl. Margaret Atwoodtól A szolgálólány meséje (azt hiszem, ez a magyar címe) egy vallási alapú disztópia.

Utópiákat nem nagyon írnak manapság, szerintem egy érdekes történethez muszáj valami konfliktus.

2016. júl. 30. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Papi Gonzales ***** válasza:
utópiát nem nagyon...disztópiának meg ott van a középkor vagy saudi-arabia
2016. aug. 1. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!