Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Szerintetek ez jó kezdés a...

Szerintetek ez jó kezdés a könyvemnek?

Figyelt kérdés

- A szobám? Nem is tudom pontosan hogyan fogalmazhatnám meg… Olyan mint a pokol tornáca… - Röhögök a képébe a velem beszélgető orvosnak.

- Ez alatt mit értesz, Pete? – Kérdezi végül a velem szemben ülő kecskeszakállas, kopasz fickó. Pontosítok, pszichiáter… A tollát birizgálja, hátradőlve les engem egy vallatótiszt tekintetével. Nem tudom pontosan hogy mi a célja velem.

- Hát… Nem azt mondom hogy vérrel felfestett pentagrammok díszelegnek minden sarokban, de egy-két poszter, állatkoponya és hasonlók mellett vannak azért dédelgetett dolgaim. Például az a régi, hatástalanított pisztoly amivel az elmondások szerint már gyilkoltak.

- Vonz téged a halál? – Kérdez ismét.

- Nem mondtam ezt. Nem is értem pontosan hogy miért küldtek el ide, hiszen én magam is jól tudom hogy semmi bajom… Egyszerűen csak nem szeretek emberek között lenni.

- Volt már öngyilkos gondolatod? – Szegezi nekem az újabb támadását. Ezt már tényleg nem hiszem el…

- Mi lesz a következő? Megöltem-e már valakit, vagy terveltem-e? – Hördülök fel, és elvigyorodok. – Mivel a háziorvos küldött ide, de láthatóan nem vagyok kattant, így gondolom nincs következménye annak ha most elmegyek ugye?

- Nem tarthatunk itt, a viselkedésed rendezett, a teszt amit kitöltöttünk pedig nem mutat semmilyen…

- Akkor, minden jót! – Szólok vissza az ajtóból, majd becsukom.

Vigyorogva trappolok végig az üres folyosón. Én voltam a doki első betege ma reggel, és még nincs is itt az aki utánam következett volna. Eredetileg fél-háromnegyed órát szánnak egy-egy emberre, már ha nem rólam van szó. Engem nem érdekelnek ilyen dolgok.

- Megvan a saját baráti köröm… - Morgom végül a folyosó végén lévő ajtónak, majd kilépek a kórház udvarára.



2017. máj. 11. 17:57
 1/9 A kérdező kommentje:
Csak a kezdeti atmoszférát akarom megteremteni. Egy vidám, death metált kedveli tizennyolc éves srácról van szó kevés baráttal, stb stb stb... a fő sztorit nem írom le, de mindegy is. Csak a kezdés volna, de még nyers.
2017. máj. 11. 17:59
 2/9 anonim ***** válasza:
Elég ígéretesnek tűnik, már ha a sráccal valóban nem oké valami, és nem csak arról van szó, hogy szokatlan/nem elfogadott az érdeklődési köre, mert az nem túl ritka manapság (pl én magam is szeretem a véres, durvább dolgokat, de ettől még nem leszek kattant). És az is fontos, hogy miért is küldték terapeutához a srácot, mert az nem elég ok erre, hogy például fekete cuccokba jár meg társaságkerülő.
2017. máj. 11. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Tipikus kezdő hiba, hogy csak párbeszéddel dolgozol, mert "beszólásokat" kitaláltál, de valószínű az írástechnikai dolgokkal nem vagy tisztában.
2017. máj. 11. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is csatlakozok az előttem szólóhoz. A tipikus kezdők hibája, hogy csak úgy belecsapnak a semmi közepébe. Az egy dolog, hogy olvasóként még nekem kell külön összeraknom mi is folyik itt, ami szerintem itt szándékosan túl van misztifikálva a párbeszéddel, de nem adtál nekünk semmiféle okot arra, hogy érdekeljen minket a karakter és hogy egyáltalán folytassuk a történetet. Ha a főszereplő, ami gondolom a srác, azt mondja magáról hogy minden oké vele, akkor én - mint olvasó - arra gondolok, hogy egy tök átlagos ember, az átlagos emberek pedig nem érdekesek.

Persze lehet, hogy mégis az, csak az a probléma hogy erre itt még nem látunk semmi jelet. Nem akarlak lelombozni, ez csak építő kritika. Az első egy-két mondatban kéne meggyőznöd az embert, hogy olvasson végig egy jó esetben több száz oldalas történetet, tehát ahelyett hogy elmeséled, hogy a főhős hogy szarik le mindent, mondd el nekem miért is érdemes őt végigkövetni oldalakon át. Mire számíthatunk, miről is szól egyáltalán a történet...?

Egyébként szerintem egy kicsit valószerűtlen, hogy csak azért mert valakit ilyen 'sötét' dolgok érdekelnek pszichiáterhez küldik. Tudod, pszichiáterhez akkor mész, ha már alapból komoly problémáid vannak, mint pl. olyan agresszív vagy hogy minden nap összeversz valakit, vagy olyan zárkózott, hogy még a családoddal sem tudsz kommunikálni. Ilyen szintű tüneteket én abszolút nem láttam ennél a srácnál. A pszichiáter előtt van a pszichológus, ő az aki beszélgetéssel meg rajzolgatós módszerekkel próbál rajtad segíteni, ha nincs haszna, csak akkor küld tovább a pszichiáterhez.

Mondtad, hogy a főszereplőt, nem érdeklik 'ezek' a dolgok, de azt nem mondtad, hogy akkor mi a fene érdekli. Nem derül ki a történet lényege, nem tudtuk meg mit is fogunk egyáltalán olvasni. Egy életrajzi regényt, ami a srácról szól? Egy fanatasy-t? Egy pszicho-thrillert, amiről egyelőre sejtelmünk sincs, hogy miért pszicho vagy thriller? Engem személy szerint nagyon érdekel a pszichológiai téma, és lehet pont ezért vagyok kissé túl kritikus veled, mert olyan mintha nem is ástad volna bele magad a témába, hanem azt feltételezed, hogy úgysem ért ehhez nálad jobban egy olvasó sem. Ez is nagy kezdő hiba.

A párbeszéd szintén elég fura; mi a fenének érdekelné az orvost, hogy milyen a szobája? Ebből milyen diagnózist lehet levonni? Miért nem azt kérdezi inkább, hogyha már egyszer death-metálos - akkor gondolom érdekesen öltözik -, hogy miért visel ilyen ruhákat napi szinten és miért érzi ezt a késztetést hogy kilógjon a társadalomból? A 'vonz téged a halál' jó kérdés, de ahelyett hogy kivesézné, ami jó eséllyel a probléma fő oka lehet, inkább hagyja elmenni a gyereket. A pszichológia nem így működik. A nyelvtannal is vannak pici gondok, pl. - Kérdezi(...), - Morgom(...) helyett - kérdezi(...); - morgom(...). Ezek nem önálló mondatok, csak odacsatolt mellékmondat részek, ezért nem kezdjük nagy betűvel. Túl sok a hármas pont. Ennek csak akkor van "ereje" ha ritkán használod. Bekezdés tagolás úm. nem létezik de ezt elnézem, mert ilyen felületeken lehet az oldal hibája.

De alapvetően jól csinálod, hogy adagokban közlöd csak a részleteket, nem mindent egyben, listaszerűen. Próbálj kicsit kapósabb első mondatokat írni, olyat amire az emberek fölkapnák a fejüket. Íróként a nagyközönségnek kell megfelelned, hogy sokan vegyék a könyved, ehhez pedig meg kell küzdeni az elvárásokkal. Miért is kéne, hogy egy átlagos embert érdekeljen ez a sztori, és ezt vegye le a polcról, ne mondjuk a mellette lévőt? A pszichológia-ügy el lett temetve általad, mert azt mondtad és mutattad is, hogy nincs a sráccal baj, akkor azért olvassuk mert death-metálos? Nem. Könyvet azért olvasunk, mert érdekes, ahhoz pedig érdekes főszereplő kell. De a külső nem meghatározó a jellemet illetően, hacsak nem valami torzszülött az ember, vagy nincs súlyos önkép zavara - ami mellesleg már pszichiáter-téma. A jellem egyáltalán nem függ a zenei ízléstől sem, ha valakire olyan nagy hatással van, hogy látszólag kifordul magából egy zenei stílus miatt, az nem a zene miatt van, hanem mert a jelleme gyenge és befolyásolható.

Tehát a történeted lehet jó, lehet nem. A gond éppen az, hogy csak találgatni tudunk mi olvasók. Remélem tudtam segíteni :).

2017. máj. 12. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Ez az első fél oldal. A negyedik oldalon kiderül azért hogy a srácnak komoly hangulatingadozásai vannak, de ezt szándékosan nem említi, mert fél. Mellékelten, nagyon köszönöm a bő válaszodat, ha tehetném adnék rá tíz zöldet is! :). Amúgy nincsenek barátai, egyedül boldog igazán, plusz belefűzök egy szálat is amiről nem derül ki hogy elmebetegség-e, tehát csak képzelgés, vagy természetfeletti képesség, de erről fog szólni a nagy része. Tehát kiderül egy oldallal később, hogy zárkózottság miatt küldték orvoshoz, mégpedig a szülei.

Van még valami, ami esetleg ködös maradt?


Még egyszer köszönöm!

2017. máj. 12. 22:07
 6/9 A kérdező kommentje:
Amúgy én is járok pszichológushoz meg pszichiáterhez is. Hogy mivel, azt nem osztanám meg senkivel, de tudok néhány dolgot, az én tapasztalataimból táplálkozok. Tényleg kérdezték pl a szobámat is.
2017. máj. 12. 22:25
 7/9 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy nem sértődtél meg ;) csak azt mondom hogy csiszolgasd mert a kiadók és az olvasók nem lesznek elnézőek.
2017. máj. 15. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kritikát!
2017. máj. 15. 20:45
 9/9 Csicsky ***** válasza:

Egy összeállítást küldtem privátban. Ezt a kezdő íróknak és a hobbiból írogatóknak szoktam elküldeni, hogy könnyebben boldoguljanak az írással (linkek, tanácsok, ajánlott szakirodalom, stb.). Az írással kapcsolatos kezdeti nehézségek leküzdésére szolgál.


Ha az írást komolyan akarod venni, akkor szükséged lesz tesztolvasókra is (béta olvasókra), akik írásokat véleményeznek, tanácsokat adnak. Létezik egy tesztolvasói csoportosulás, a privátban fel van tüntetve, hogy hol találod meg őket.

2017. máj. 15. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!