Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Wattpadon számít, hogy jól...

Wattpadon számít, hogy jól tudj írni?

Figyelt kérdés

Tegnapi nap folyamán felregisztráltam erre az oldalra, feltöltöttem egy saját - még régebben megírt - novellát, mindemellett, olvasgattam és ismerkedtem ezzel a weboldallal. Érdekes dolgokat fedeztem fel, amiket nem teljesen értek, illetve számomra nem egyértelműek.


Lényegében nem találtam mást, csak vessző - és egyéb helyesírási hibákkal teli történeteket meleg vámpír álompárokról, lovakról, iskolás szerelmiháromszögekről és perverz fanfictinokről. Vagy, ami még rosszabb, idézéteket raknak fel támblörről ebook formájában. Mindezt - gondolom én - , fiatal kislányok.


Ezekkel nem is lenne gond, összességében tényleg nem, de úgy látom, hogy nem feltétlenül számít a kreativitás, a szókincs, az izgalmas történtszál, vagy akármi, aminek nyilván számítania kéne. Úgy látom, hogy itt minden a nézettségre megy, gátlástalanul nyalják egymás s*ggét & nincs fejlődés, vagy valódi érték, csak pózolás és hazugságok.


Az a bajom ezzel, hogy háttérbe szorítanak olyan amatőr írókat, akik komolyan veszik az írást, nem csak összedobnak valami olyat, amiből nézettséget és buksisimit tudnak maguknak összekoldulni. Konkrétan ezzel sem lenne baj, ha ez csak egy szelete lenne ennek az oldalnak, de ahogy én látom, ebből áll az egész. Vagy tévedek?


Mindenesetre, már most kiközösítve érzem magam, 21 éves férfiú lévén, hiszen engem más témák, dolgok foglalkoztatnak, én másról írok, de őszintén, nem találok semmi mást magyar felhasználóktól, csak a fent leírtakat. Nem azt mondom, hogy én jól írok, ők meg nem, és nem is célom bántani senkit - tulajdonképpen csak értetlenül állok az egész jelenség felett.


Van létjogosultsága 'komolyabb' (másfajta?) műveknek az oldalon? Lehet eredményt, nézettséget elérni, ha nem a népszerű kategórikba írsz? Vagy más felhasználók ajnározása nélkül?



2017. máj. 15. 06:50
1 2
 1/12 PresidentEvil ***** válasza:
100%

.

Jól látod a helyzetet. A történetek nagy része csapnivaló, hibáktól hemzsegő és sablonos, a legborzasztóbbaktól eltekintve mégis mindegyiknek megvan a maga közönsége. Ennek ellenére találtam már ott jó sci-fit, fantasyt is, de tény, hogy többségben van a rossz minőségű, éretlen szöveg (ez valahol érthető, hiszen az ottaniak legnagyobb része még csak tizenéves). Viszont vannak olyanok, akik egészen jó és hasznos gondolatokat osztanak meg, csak kevesen.


"Van létjogosultsága 'komolyabb' (másfajta?) műveknek az oldalon?"


Elképzelhető. Persze reklámoznod kell, tehát ott lenni mások történeteinél, csillagozni, hozzászólni és dicsérni. Én nem szoktam kommentelni, csak egy csillagot adok annak, aki szerintem megérdemli, nincs is nézettségem, de azzal vigasztalom magam, hogy nagyobb baj lenne, ha százasával kapnám a dicsérő kommenteket olyanoktól, akik ugyanígy dicsérik a "10 szóban 11 helyesírási hiba"-tipusú irományokat is :)

2017. máj. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy írtál!


Akkor jobban körül fogom járni az oldalt. Már találtam egy - két írást, amik valóban "képviseltek" valamit, és egészen érdekes tartalmuk volt.


A másik gondom az, hogy vannak olyan publikálók, akik jól fogalmaznak, szépen írnak, értem ezt úgy, hogy van bennük potenciál, mégis elvesztegetik azért, hogy nézettséget és nyálas kommenteket kapjanak. :D


Egyébként, teljesen jogos; "nincs is nézettségem, de azzal vigasztalom magam, hogy nagyobb baj lenne, ha százasával kapnám a dicsérő kommenteket olyanoktól, akik ugyanígy dicsérik a "10 szóban 11 helyesírási hiba"-tipusú irományokat is" - hiszen, értem én az adok-kapok logikát, csak ebben az esetben ennek én semmi értelmét nem látom. A reklámozás egy dolog, a véleménykifejtés egy dolog, de semmi építőjellegű kritika, semmi tényleges mozgatórúgója nincs az egész rendszernek.

2017. máj. 15. 10:42
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

,,Lényegében nem találtam mást, csak vessző - és egyéb helyesírási hibákkal teli történeteket meleg vámpír álompárokról, lovakról, iskolás szerelmiháromszögekről és perverz fanfictinokről."

Hát olyanoktól ne is várj mást, akik az Alkonyat-Szent Johanna Gimi-Szürke 50 Árnyalata könyvekeken nőttek fel. Mivel ők ilyeneket olvastak, így ehhez hasonló könyveket is kezdenek el írni, az ilyen típusú történeteknél meg a kutyát se érdekli a helyesírás, mennyire van jól megírva a történet, stb. Ott csak az számít, hogy a megtestesült álompasi szerepeljen benne. A mai világban már nem számít az írás minősége, csak ez (nem csak a Wattpadon, hanem a rendes könyveknél is).

2017. máj. 15. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Abszolút nem :D Én kis naiv kétségbeesetten arra vetemedtem, hogy megosszam pár helyen a történetemet. Komolyan, egy darab kritikának is örültem volna, és tényleg nem azért reklámoztam, mert "húdejólett", hanem, mert nem tudtam van e értelme folytatnom ilyen stílusban. Én is meglepődtem azon, hogy egy egy fejezetes nulla értelemmel bíró történetet miért csillagoznak annyian és sorolhatnám... Előbb kaptam gyakorin értelmes válasz. De még annyit, hogy például facebook csoportokba se érdemes szerintem felrakni, mert 5000-ből 0 embert fog érdekelni, mivel mindenki magát reklámozza. Úgyhogy én is csak magamnak írok. *peace*
2017. máj. 15. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is ugyanezt tapasztaltam. Gondolkodtam, hogy felrakom, mert talán van annyi értéke az írásomnak, hogy esetleg másnak is megtetszhet, vagy netán valami építőkritika lenne. Viszont mikor megláttam, amit te is írtál... Igen. Azóta se raktam fel sehová és már nem is tervezem.
2017. máj. 15. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat!


ha gondoljátok, küldjétek el az adatlapotokat, szívesen elolvasnám az irományaitokat.


meglehet, törlöm magam majd onnan, még nem tudom

2017. máj. 15. 22:11
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem arra van az oldal, amire te használni akarnád, mindössze ennyi a hiba. Olyan, mintha a Facebookon kreatív vitaeseteket szeretnél olvasni, és felháborodnál, hogy mindenki hülye idézeteket posztol random virágcsokrok mellé, cuki kiscicás videókat, meg hormongőzös anyukák ötpercenként megosztanak valami tök érdektelent a gyerekükkel kapcsolatban. Vannak persze értelmes beszélgetések is, érdekes gondolatokkal találkozhatsz, de nem pont erről kéne szólnia a dolognak, hogy mindenki vitázhat a világ összes emberével, ahelyett, hogy lájkvadászat meg egymás ajnározása megy csak?

A Wattpad nyílt, ingyenes, szűrés nélküli oldal, vagyis nincs belépő szint a feltöltésekhez. Az igénytelen munka mindig gyorsabban terjed, mint az igényes, hiszen jelentősen kevesebb idő kell az elkészítéséhez, így amíg te két fejezetet begépelsz és ellenőrzöl, egy kislány már a hatodik fejltöltésénél járhat. Ezzel a tempóval esélyed nincs felvenni a versenyt. Ott van mellette a régi "ilyet én is tudok"-elv, és kész: az egykaptafa románcok virágoznak, a közönségnek meg erre van igénye. Aztán ez eszkalálódik a végtelenségig. A legnagyobb felvevőpiac ugyanis ezeknél a témáknál csoportosul.

Nem azt mondom, az ilyen témakörön belül is lehetnek kiváló történetek, de jelentősen kevesebb. Egyrészt egy már népszerű szerző következő műve mindig népszerűbb lesz, mint Randomkislány123 akármelyik műve, ugyanígy, amit NépszerűÍró ajánl, az szintén nagy közönséget vonz. Ki akarna mag köré potens kompetenciát kiépíteni? Senki. Vagyis megéri a kevésbé jó, de hasonló témájú haveri írásokat ajánlgatni. Azt gondolom sejted, mi lesz ennek vége, de szerencsére mindig jön valaki, aki elég jó színvonalat hoz ahhoz, hogy újrakezdje ezt a kört. Így az összesített szint kb. stagnál.

A másik ok, hogy aki tud annyit, hogy olvasható legyen, az nem fog a Wattpadon ingyen és bármentve másokat szórakoztatni, hanem megírja a regényét és beküldi egy kiadóhoz - ahol megjelenik, kap honort stb. Ez nem YoutTube vagy Instagram, ahol a legjobb közönségszervezők, és akik igényes tartalmat töltenek fel, bevételt szerezhetnek. Itt nincs visszaosztás a reklámbevételekből (már amennyire én tudom, de ha lenne, nem ilyen lenne az oldal megítélése), tehát nem éri meg energiát belefeccölni a tartalom-létrehozásba. Megint ugyanott tartunk: a helyesírás nehéz, nem fog senki napokat beleölni az írásai javításába, bétát vadászni, előolvasókkal tesztelni, komolyabban utánajárni az egyes részleteknek, hiszen nem éri meg kicsiszolni azt, amit nyeresen is megvesznek ugyanannyiért. Részben emiatt nem népszerűek a kutatást igényelő zsánerek sem (egy iskolai tinirománchoz ugyan mi utánajárás kell, a legtöbb ember azért konkrétan átélte, a közönség 90%-a meg épp átéli ugyanazt), nincs aki igényesen megírná. Ha van, akkor meg nem vonz közönséget, mert arra már nem marad ideje a szerzőnek, mert hamarabb megy el a kedve az egésztől.


Természetesen minden zsánernek van létjogosultsága, csak bizonyos tartalmak sosem kapnak akkora hírnevet, mint mások. Így is lehet eredményt elérni, csak nem akkorát. Reklám és magad mutogatása nélkül azért eleve kevés esélyed van - ember, a neten vagy! Foglalkoznod kell a közönségeddel, nem egy könyvön keresztül kommunikálsz velük, hanem lényegében élőben! A közönség meg ezt azért elvárja. Más kérdés, hogy ha intelligens embereknek írsz, akkor ők nem céltalan ajnározást várnak az olvasásért cserébe, hanem értelmes beszélgetést, esetleg kölcsönös szakmai vitákat, de ha nem építesz ki valami kapcsolatot az olvasóiddal, ne várd, hogy megkedveljenek. Belőled (íróból) van túlkínálat, a figyelemalapú társadalomban az olvasó az úr.

Igényességet, más zsáner-eloszlást meg más oldalakon keress, ha ez hiányzik a Wattpadról. Lehet, hogy kisebb a teljes közönsége, de adott esetben egy előszűrt oldalon sokkal élvezetesebb történeteket találhatsz, hiszen legalább egy ember már biztosította, hogy valami minimális színvonalat megütött az az írás, amit látsz.

2017. máj. 16. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Hasonló problémákkal szembesültem én is, és elég kiábrándítónak találtam, hogy azzal érhetnék el komolyabb nézettséget, ha chat-sztorikat, instagram-os albumot (14-16 éves topless lányokról), vagy perverz, középiskolás sztorikat osztanék meg, melyek egy popsztár és egy visszahúzódó diáklány szaftos délutánjait mutatnák be. :D


Na de. Én azért nem adnám fel, mert - igaz, angol nyelven -, de találtam igényesen megfogalmazott, zseniális sztorikat is, amikért, úgy gondolom, abszolút megérte átrágnom magam a többin.


Nagy rá a sansz, hogy te is megtalálod, amit szeretnél, csak jól kell rákeresni. A nagy számok törvénye alapján, vannak azért gyöngyszemek...


Olvasottság tekintetében, feladtam a harcot ezen az oldalon. Nagyon béna vagyok az önreklámban.


Nem nagyon értek ehhez az oldalhoz (gyakorikérdések), de szívesen elolvasom a novellád. Ha még fent vagy, dobj egy üzenetet NoiraQuel-nek!

2017. máj. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a Wattpad ezzé lett.

Bármilyen igénytelen, érzelmekre egyáltalán nem alapuló történetet felrakthatnak. De nem ez a baj, hanem hogy ezek a legfelkapottabbak! És ha nem spamelsz, hogy "ha voteolsz en is" akkor egy senki vagy ott. Én magam is most fejeztem be egy részt, 5 órámba telt, nagyon sokat dolgoztam vele, és kb senki el se olvassa. Mert nem vagyok tömeg. Imádlak, társadalom, de tényleg.

2017. máj. 21. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én ugyan a Wattpadet nem használom, de egy másik hasonló oldalt igen, és lényegében ugyanezt tapasztalom. Véleményt csak akkor kapsz, ha te magad is elkezdesz aktívan véleményezni, és akkor akinek te írtál, és "hálából" elolvassa a tiédet is. Ez nem feltétlenül rossz, csak épp nem objektív kritika, mert megdícséritek egymást, aztán mehet tovább.


De ha kitartó vagy, akkor ki tudsz alakítani egy olvasókört, főleg ha olyan témában írsz, aminek megvan a saját közönsége. Szóval nem szabad az első körben elkeseredni, ez nem pár napos folyamat. Tudom, az elején mindenki azt hiszi, hogy feltölt valamit, és majd ömlenek az olvasók, mert jó. Nem, "be kell törni a piacra".


Az meg ne vegye el a kedved, hogy a fent említett "kiscsajok" egymást dicsérgetik. Ők nem a te közönséged, vedd úgy, mintha ott sem lennének.

Lehet eredményt elérni, csak idő kell hozzá, és részedről is aktív részvétel. Ez nem egyenlő az ajnározással.

Én már sok más íróval ismerkedtem meg ezeken az oldalakon, akikkel aktívan tartjuk a kapcsolatot.

2017. máj. 23. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!