Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kémiában mitől szerves...

A kémiában mitől szerves anyag a szerves anyag, és mitől szervetlen a szervetlen?

Figyelt kérdés

2020. júl. 23. 02:03
 1/6 anonim válasza:
100%

"A múlt század folyamán a szerves és szervetlen vegyületek pontos besorolása kevésbé fontossá vált a tudósok számára, elsősorban azért, mert az ismert vegyületek többsége nem természetes eredetű, hanem mesterségesen állították elő őket."


[link]


"a határvonal a két csoport között nem éles, ráadásul az idők során változott is, de a Nemzetközi Elméleti és Alkalmazott Kémiai Szövetség sem ad definíciót a szerves és szervetlen fogalmakra"


[link]

2020. júl. 23. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Petneki József ***** válasza:
100%

Az #1-es hozzászóló válaszában leírtak igazak, a nagyobb, kémiával foglalkozó szervezetek nem definiálják a szerves vegyületeket, de ettől még gyakran használt kifejezésről van szó, tehát nem árt tisztában lenni, hogy mi is a jelentése. Ahogy a fenti wiki cikk is írja: "Szerves vegyületnek alapvetően a széntartalmú vegyületeket tekintik." Érdemes elolvasni, mert ennél sokkal bövebben kifejti.


Amúgy van egy olyan dolog, amelyben mindenki egyetért kivétel nélkül: ha egy vegyület egyáltalán nem tartalmaz szenet, akkor az csak szervetlen vegyület lehet. Azonban ha tartalmaz szenet, akkor sem garantált, hogy szerves vegyületnek nevezhető.

2020. júl. 23. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
36%
Szerves kémia a C vegyületek kémiája, ennyi. Nem kell ezt túlragozni.
2020. júl. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
50%

Pontosítva: a szén-szén kötést tartalmazó vegyületek kémiája. Az oxigénnel, nitrogénnel, fémekkel alkotott vegyületeit a szervetlenek közé szokás sorolni.

Ez a definíció sem hibátlan, mert ilyen alapon például a metán szervetlen lenne. Itt szerintem az számít, hogy annak van homológ sora, ahol már több szén kapcsolódik egymáshoz.

2020. júl. 23. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Petneki József ***** válasza:
#4-es hozzászólónak: szerintem szükségtelen csak az egyik definíciót kiemelni a wiki cikkből. Fogadjuk el, hogy több meghatározása is lehet a szerves vegyületnek.
2020. júl. 23. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
76%

Az előttem szólókkal nem tudok teljesen egyet érteni, bár mindegyikben van igazság.

Alapvetően nem határolható el nagyon élesen a szerves és szervetlen kémia.


Ha a szerves kémia a szénvegyületek kémiája akkor mivan a fullerénnel ami csak szenet tartalmaz? Őt nem szoktuk szerves vegyületek közé sorolni.


Nekem úgy tanították, hogy azok a szerves vegyületek, amelyek szénből és hidrogénból épülnek fel, valamint ezek származékai melyek tartalmazhatnak oxigén, kén, nitrogén, halogén stb. atomokat.

Persze tudom, hogy ez sem teljesen tökéletes megfogalmazás. Hova soroljuk akkor a karbonátokat?! Nos többnyire a szervetlen vegyületek közé, de ha szerves kémiát tanulunk akkor elengedhetetlen, hogy a szerves kémiai vonatkozását figyelembe vegyük. Szóval elég homályos az átmenet a szerves és szervetlen kémia között.

2020. aug. 31. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!