Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért állította Edison hogy...

Miért állította Edison hogy az egyenáram veszélytelen?

Figyelt kérdés
A napokban láttam a "Feszültség" című filmet. Edison egyenárama és Westinghouse váltóárama között verseny zajlott. A filmben, Edison azt állította hogy a váltóárammal szemben, az egyenáram egyáltalán nem veszélyes. Holott legjobb tudásom szerint, bizonyos feszültség fölött igenis az. Edison világítás hálózata 110 Voltos feszültséget használt ami szerintem már veszélyes, és még ott van az Amper kérdés is.

2022. febr. 26. 20:54
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
93%

Minden akksi egyenáramú, igen nem kell töltő telfonhoz, az is egyenáram, vannak ilyen hordozható napelem pl túrázóknak.

A váltóáram a szállítás miatt kell eslősorban, a vezetékeken az egyenáramnak nagy lenne a vesztesége.

2022. febr. 27. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
69%
Akik lepontozták a 4-est, azok csakugyan ennyire utálják az elefántokat?
2022. febr. 27. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

#12, én nem pontoztam le a 4-es választ, de faxság van beleírva.


Először is, az elefántot „halálra ítélték”, mivel több gondozót is megölt (most abba ne menjünk bele, hogy kvázi önvédelemből, a történet szempontjából -sajnos- nem lényeges), így mindegy is volt, hogy hogya hal meg, de talán „jobban is járt”, hogy így halt meg, minthogy kötéllel folytogatták volna. Edisonék meglátták benne a lehetőséget, és éltek is vele. Egyébként sok esetben demonstrálták így a váltóáram veszélyeit, csak kóbor kutyák voltak az áldozatok, nem elefántok.


Érzéketlen; mielőtt ezt megállapítjuk, azt is számoljuk hozzá, hogy több, mint 100 éve volt az eset, akkor még igencsak más volt a közmegegyezés. Egy másik példa, csak a jobb érthetőségért; a középkorban népszerűek voltak a nyilvános kivégzések (akasztás, máglyán égve elégetés, guillotine-os lefejezés, stb.), mai fejjel azt mondanánk, hogy azok az emberek is érzéketlenek voltak.


Gátlástalan vadkapitalista: ebben mondjuk van igazság. Edisonnak híresen nem volt semmi sem szent, még a szellemi tulajdon ellopásától sem riadt vissza (már abban az értelemben, hogy a megszerzett ötleteket sajátjaként szabadalmaztatta nem egy esetben), de amikor az ő szellemi tulajdonát használták, akkor rögtön beperelt mindenkit. De a sikerességhez mindenképp kell egyfajta gátlástalanság, emiatt nem ítélhetjük el.


Elmebeteg: ezt nem tudhatjuk.


Szélhámos: az vitathatatlan, hogy sok mindent letett az asztalra, így nem nevezhető szélhámosnak. Viszont utánaolvastam a konkrét elefántos esetnek, a cikk szerint 6600 voltos váltóáramot vezettek az állatba. Csak a miheztartást végett; ugyanilyen feszültségű egyenáram is gond nélkül kivégezte volna az elefántot, így a konkrét esetben valóban vádolható szélhámossággal.

2022. febr. 27. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
32%

#13 "de faxság van beleírva"


Akkor konkrétan mi is volt az a lepontozást érdemlő "faxság"? Hisz gyakorlatilag alátámasztottad a hozzászólásom igazságtartalmát!

2022. febr. 27. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%
Fogalmazzunk inkább úgy, hogy „nyomokban igazságot tartalmaz”.
2022. febr. 27. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
100%

OFF:

"Egy másik példa, csak a jobb érthetőségért; a középkorban népszerűek voltak a nyilvános kivégzések (akasztás, máglyán égve elégetés, guillotine-os lefejezés, stb.), mai fejjel azt mondanánk, hogy azok az emberek is érzéketlenek voltak."


Tök jó ez a példa! Egy rakás videómegosztón regisztráció nélkül lehet nézni eleven afrikai megégetéseket, házasságtörő iszlám nők megkövezését, brazíliai drogárus tinédzserek eleven felkoncolását - az iszlám állam toborzó videóit ne is említsük.


Szerintem xar emberekből ma is akad bőven!

2022. febr. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
100%

#10


"azért kell az inverter, hogy váltóáram legyen belóle"


Igen, azért kell, hogy a váltóáramra tervezett cuccok tudjanak menni vele. Aztán némelyik cucc (pl okos TV, számítógép) első dolga az hogy visszaalakítja egyenárammá. De az ilyen cuccokat se tudod direktben meghajtani egyenárammal, illetve ha valahogy ki tudod kerülni egy vezetékkel a tápegységet (azt ami a váltóáramot a cuccon belül egyenárammá alakítja) és a megfelelő feszültségű áramot adni kívülről, akkor lehet hogy működne.



"mondjuk a telefonomat akarnám tölteni a napelemmel,"


Ha a napelem le tud adni megfelelő (általában 5V feszültségen megfelelő áramot, akkor elvileg igen, de a töltőnek egyéb funkciója is van, pl védi az akkut az esetleges túlfeszültségtől, tud csepptöltést végezni. De igen, elvileg bármilyen megfelelő feszültségű egyenáramforrás jó, én pl már zizzentettem be akkut úgy, hogy másik akkut kötöttem rá.



"Tesla vagy bármelyik plug-in autó akkumulátorai egyenáramúak?"


Igen, kivétel nélkül midnen akku és elem, legyen bármilyen kicsi vagy nagy, egyenáramú. Azért, mert az a kémiai reakció, ami lezajlik belül, valójában a két vége közötti kémiai különbséget használja (talán még megvan a redox potenciál kémiából), és ez csakis egy irányban tudja hajtani az elektronokat. Viszont egy körbe forgó generátor a fordulat egyik felében az egyik irányba, a másik felében a másik irányba rángatja őket.


"Napelem telepitésén töröm a fejem (részlegesen), pár olyasmit kötnék rá, amit most akksiról működtetek."


Attól is függ mit hajtasz akksiról, de én mindenképp közéraknám azt az invertert, a védőelektronikák miatt. Azt nyilván senki nem akarja, hogy egy szép napos délelőttön a napelemed úgy döntsön hogy termel egy kis túlfeszültséget, ami megsüti a telefonodat.


"Tudom, a fizika tudásommal ne álljak neki egyedül"


Nem hiszem hogy be tudsz sétálni a boltba napelemért és feltenni egyedül, úgyhogy ettől nem félek. Kezdve attól, hogy ha elég nagy napelemet akarsz, akkor kell mondjuk építészeti engedély, statikai vizsgálat (hogy elbírja-e a tetőd), fel kell szerelni konzolokat, stb. Az nem úgy van, hogy a napelem sarkán kilóg két drót amire csak rányomsz egy USB csatlakozót és csókolom.

2022. febr. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%

5: A váltóáram feszültsége szinusz fügvény szerint hullámzik. Az egyenáram viszont nem változik, egyetlen fix feszültségszintet tart.

A nálunk használt 230 volt 50 Hz váltóáram a következőképpen néz ki.

A feszültség nulla voltról indul, majd 310 voltig emelkedik, ezután visszacsökken nulla voltra, majd minusz 310 voltra emelkedik (mintha egy elemet megforditanának) a feszültség, és ujra vissza nulla voltra. És ez ismétlődik másodpercenként 50-szer. A szinusz függvény szerint hullámzik a feszültség. És azért nevezik 230 voltnak mert mert a 0-310 volt között változo feszültségű áram, annyi energiát szállít, mintha stabil 230 volt egyeneáram menne a vezetékben.

Két okból van ez váltakozó feszültség. Elöször is mert az áramot létrehozó generátorok, a forgás és a belső szerkezetük következtében ilyen alaku tipusú feszültséget tudnak előállítani. A másik ok, hogy ezt a változo lüktető feszültségű áramot könnyen lehet kisebb vagy nagyobb feszültségüvé alakítani, transzformátorokkkal, ami nagytávolságú szállításhoz kell.

2022. febr. 27. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%
Egyébbként ma már sok helyen egyenáramu távvezeték hálozatot használnak (HVDC), mert már kb 30 éve nem probléma a korszerű félvezetőkkel az egyenáram feszültségének átalakítása, növelése csökkentése. Akkora hatásfok előnye nincs az egyenáramnak, hogy a meglévő váltoáramu távvezetékhálozatot lecseréljék, de a kiépítetlen helyeken, Afrikában, Kina egyes részein már a korszerűbb egyenáramu távvezetékhálozatot alakítanak ki.
2022. febr. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 Szirty ***** válasza:

"És, ha mondjuk a telefonomat akarnám tölteni a napelemmel, akkor nem kellene az a kütyü, amit töltőnek hívunk?"


Azt tévesen hívjátok töltőnek. A töltő áramkör ami az akku töltését végzi a készülékben van beépítve.

Amit említesz az csak egy tápegység / hálózati adapter.

2022. febr. 27. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!