Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Klórgázt és hidrogéngázt...

Klórgázt és hidrogéngázt próbáltam egymással reagáltatni otthoni (elég régi) szolárium géppel, de nem történt semmi, ezek szerint a lámpák nem bocsátanak ki UV fényt?

Figyelt kérdés

Egy kémcsövet 1:1 arányban megtöltöttem H2 illetve Cl2 gázzal, majd a szolárium gép közelébe helyeztem.

Úgy tudom UV fény hatására azonnal lejátszódik a reakció (akár erős kék fény hatására is), de nem történt semmi, majd ezután gyufával könnyedén beindítottam a reakciót.


Ezek szerint a szolárium gép egyáltalán nem bocsát ki UV fényt?



2017. júl. 30. 14:47
 1/6 anonim ***** válasza:
De, bocsát. Legfeljebb nem olyan frekvencián vagy intenzitással, ami elegendő a reakció beindításához. De az is lehet, hogy nem volt elég közel a fényforráshoz a kémcső, vagy éppen pont maga a kémcső anyaga szűrte ki az UV sugaraknak a reakció beindításához szükséges tartományát. De az is lehet, hogy nem volt megfelelő arányban a gázkeverék a kémcsőben, esetleg sok nitrogén (mint inert gáz) került bele a töltésnél, vagy valami más ok miatt is lehetett negatív eredményű a kísérlet.
2017. júl. 30. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Silber ***** válasza:

Mellesleg mi alapján mondod biztosra, hogy nem történt reakció? Nem színtelenedett el az elegy?

A visszamaradó klór elég sokáig látható kell maradjon.

2017. júl. 30. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Víz alatt töltöttem fel hidrogénnel (amit sósavval és alumíniummal állítottam elő) és klórral (amit sósavval és klórtablettával) és ezt lezárva közvetlenül a lámpa mellé helyeztem.


Színt én nem nagyon vettem észre a kémcsőben, ennek ellenére nem hiszem hogy sima levegő ment volna bele, mert megvártam amíg a keletkező klór kiszorította a levegőt, meg amúgy is színtévesztő vagyok:D


Majd lehet kipróbálom úgyis, hogy leveszem a kupakot hátha a kémcső fala állította meg az UV sugarakat.

Hát nem tudom Silber szerintem ha némi reakció végbement volna az láncreakciót indított volna el és berobbant volna az egész, mint ahogy az összes youtube videóban.

2017. júl. 30. 15:54
 4/6 A kérdező kommentje:

Megismételtem a kísérletet most pontosabban figyeltem a klórra és látszott is a színe a kémcsőben.

A kémcső még nem is volt közvetlenül az UV lámpák mellett és már akkor is berobbant a gázelegy.

2017. júl. 30. 17:26
 5/6 Silber ***** válasza:

Itt valami árulás lesz...

A klórnak elég jellegzetes a színe. Ha nem láttad, akkor valószínűleg nem kaptál klórt (vagy nem elegendő mennyiségben). Itt lesz a hiba.

A láncreakció beindulásának pedig sok feltétele van (olvass utána az LFL és HFL kifejezéseknek).


Továbbá nem hiszem, hogy hozzáértés nélkül robbantásokat kéne előidézned.

2017. júl. 30. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Kémiából legelőször azt kellene megtanulni, hogy a kémcső NEM kvarcüvegből készül. Az egyszerű üveg pedig nem engedi keresztül az UV fényt.
2017. júl. 31. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!