Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi lenne az alábbiak közül a...

EagleHUN kérdése:

Mi lenne az alábbiak közül a jobb megoldás egy űrhajón LASER ellen és egyben álcázni is?

Figyelt kérdés

3 felvetésem lenne A), B), C):


A) Vantablack -el bevonni az űrhajót.

https://www.youtube.com/watch?v=fg2x0L4YAuU

[link]


Előnyei szerintem:

- Remek fényelnyelő így a LASER-t is elnyeli.

- Fekete tehát beleolvad a sötét világűr hátterébe.


Hátrányai szerintem:

- Az infra és látható fény tartományban jó az elnyelése. Viszont arról semmi infó hogy UV, Röntgen vagy gamma frekvenciákra (ill ilyen laserekre) milyen.

- Bár fekete a háttércsillagokat és bolygókat kitakarja az űrhajó így mégis csak észlelhető.

- Bár jó a hővezető képessége a túl sok hőtől egy pontban azért lehet megolvadna (felbomlanak a szén nanocső kötések) és akkor ott mi lesz? Véd -e még ilyen állapotban is ha amorf szénné alakul?



B) Tükörbevonat.


Előnyei szerintem:

- A csillagos hátteret visszatükrözi. Tehát bizonyos

körülmények közt jó álca az űrben.

- Visszatükrözi a LASER-t.


Hátrányai szerintem:

- Szintén csak a látható fénytartományban és közelében jó az ezüsttükör!

[link]

"A tükröző felület egyenetlenségei ezért nem lehetnek nagyobbak, mint a visszavert fény hullámhossza."

Tehát magasabb frekvenciákon (pl röntgenben) nem feltétlenül működne a csak látható fénytartományt visszaverő tükör.

- Erős fényforrások, pl csillagok mellett inkább lebukás egy tükröző űrhajó mint álca. Mellesleg ugyanúgy kitakarja a csillagokat.


C) Aktív LCD/LED bevonat.


Előnyei szerintem:

- Az űrhajó "másik oldaláról" rögzített háttérképet vetíti ki minden irányba. Tehát tökéletes álca.


- Alsőre azt hinnénk ez nem jó LASER ellen. De kilehet élezni erre az LCD-t! Nézd meg a videót:

https://www.youtube.com/watch?v=bnbNANmMlyE


Tehát a ledkijelzőkben a háttérvilágításnak van egy fényoszlató panelje (egy műanyag lap). De mivel az űrben pont az álca miatt nem szándékoznánk háttér világítani ez akár el is lenne hagyható a burkolatból. Viszont ha nem elhagyjuk hanem fordítva kerül beépítésre az ledkijelzőre érkező fényt oszlatja szét benne oldalirányba.


Hátrányai szerintem:

- Ha nem lehet masszívabb anyagból megcsinálni akkor igen hamar elolvadna. Sok panelt kellene cserélni a sérülések szétolvadások miatt. (Míg a Tükörnél és Vantablacknél eleve ellenállóbb a megoldás).

- Ugyanúgy csak a látható LASER-eket oszlatja.


Szóval a kérdés az hogy A,B,C közül szerintetek melyik válna be jobban és miért?

Tudtok -e még plusz megoldást?


Az hogy mindhárom megoldás többnyire inkább csak a látható tartományban véd szerintem egál mindháromnak hogy a röntgen és gamma laser ektől nem védene egyik sem. így szerintem nem ez lesz a döntő pont. Kivéve ha valaki fel nem vet jobbat ami ezektől is véd.


//És a napi agytorna is megvolt mindenkinek. :D//



2019. márc. 3. 12:55
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:
Mindenkinek zöld pacsi ment eddig.
2019. márc. 4. 06:33
 12/13 anonim ***** válasza:

Csak akkor forogna a hőpajzs, ha megjelenik az orosz vagy kínai űrflotta.


Tudod "felhúzod a pajzsot" :D


Áh..annyira lennék űrhajós. Remélem megérjük a köv 30 évben a civil űrhajózás elterjedését.

2019. márc. 4. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Wadmalac ***** válasza:

"A) Vantablack -el bevonni az űrhajót."

Mint írták is, lézer ellen a lehető legrosszabb, éppen mert elnyeli a hőjét.

De egy ilyen űrhajó alapból gáz lenne a szűretlen napfényben is.

Az űrhajósok nem igazán szeretnék az ólomolvasztó klímát. Van persze az az aktív hűtés, de borzalom energiaigénnyel.


Amúgy álcázásra tényleg jó lenne, legalábbis vizuálisra, ami az űrben másodrendű a radarhoz képest.


Ugyanez a baj a fémtükörrel, a lehető legjobb radarvisszaverő felület, tehát radar ellen nem hogy nem véd, de vakuként világít.


"C) Aktív LCD/LED bevonat."


Ismét csak az a baj, hogy vizuálisan fed csak el, radar ellen kéne inkább védelem.

Ezek a cuccok sem szeretik a nagy hőt, az űrbeli napfény hőjét bíró megoldás létrehozásának költsége szerintem nem éri meg a viszonylag gyér védelmi hatáshoz képest.

Az LCD mindenképpen egy sokrétegű szerkezet, eltérő hőtágulások, közte folyadékkristály, mindez változó hőmérsékletnek és nyomásnak kitéve, fene tudja, eléggé halott ügynek tűnik.


Maga a beeső fény szétoszlatása hasznos lehet, kérdés, hogy ez mennyire működne a lézer kemény koherens sugara ellen.


Javasolnék egy harmadik, még kísérleti fázisban lévő technikát, kifejezetten látható fényre, nem tudom, a technika mennyire oldható meg a vákuumhoz képesti fénytörés problémája mellett illetve mennyire kombinálható radarvédelemmel:

A negatív fénytörési együtthatójú bevonat.


Ilyen külső réteg a tárgyra eső fényt a felület mentén körbevezeti, vagyis az anyag nem nyeli el, de nem is sugározza vissza az érkezés irányába.

Sajnos a képesség erősen hullámhossz-függő, nem tudom, hogyan lehet megoldani azt, hogy fényre és radarra is jó legyen egyszerre. Esetlegesen külön réteg a fényre reagáló alatt a radar ellen.

2019. márc. 4. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!