Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A Mensa online IQ-tesztje...

A Mensa online IQ-tesztje megbízhatóan mér?

Figyelt kérdés

Hallottam olyat, hogy az online tesztjük szándékosan "könnyítve" van kicsit, hogy minél többen jó eredményt érjenek el, és bepróbálkozzanak a valós tesztjükkel. Ez mennyire lehet igaz? Magam is, a környezetemben többen is olyan eredményt értek el, amit nem hittem el...


Valakinek több infója erről esetleg?



2020. jún. 10. 21:01
 1/7 anonim ***** válasza:
68%
Több infóm nincs de én is erre gyanakszom. Nekem is azt hozta ki, hogy hű de magas IQ-m van pedig tapasztalat alapján sokkal logikátlanabb vagyok másoknál, egyszerű dolgokat is bonyolultan kezdek megoldani. Szerintem is ezzel próbálnak tagokat szerezni, az emberek szeretik elhinni, hogy ők különlegesek/okosak és erre az érzelemre építenek, elvégre minden tag bevétel.
2020. jún. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Közben találtam itt gyk-n egy hasonló kérdést, ahol az egyik kommentelő azt fejtegeti, hogy valójában ez nem feltétlenül akkora üzlet nekik. Bennem is csak a gyanúsan magas eredmény(ek) miatt ébredt fel a kétely.
2020. jún. 10. 21:45
 3/7 2*Sü ***** válasza:
80%

> Ez mennyire lehet igaz?


Semennyire.


Egyrészt az egyesület bevételének csak egy nagyon szűk kis szelete származik a tesztdíjból. Profit meg még kevesebb, hiszen a tesztírásnak is vannak komoly költségei (terembérlet, benzinpénz, a tesztfeladatokat is úgy licenszeli a Mensa, a tesztíráshoz szükséges eszközök stb…).


Aztán van más ok is, ami miatt borzasztó fontos, hogy a próbateszt hiteles eredményt adjon. De nem vagyok benne biztos, hogy ez olyan információ-e, amit publikusan leírhatok, így inkább nem teszem. Mindenesetre az, hogy a teszt hiteles eredményt adjon, az sarkalatos kérdés.


Másrészt a Mensa tagjai általában önkéntes tevékenységet végeznek. Én voltam jó pár tesztírásnál segédkezni, időt, energiát, néha esetleg egy kevést pénzt is áldozva az ügy érdekében (pl. mert egyéb teendőim miatt csak úgy értem oda, ha taxit fogtam). De ezért egy fillér juttatást nem kaptam és ez így is van rendjén. Egyetlen tagnak sem érdeke, hogy különösebben növekedjenek a bevételek. Aki tagként díjazást is kap az egyesülettől, az valamilyen ténylegesen elvégzett munka után kapja, mert mondjuk holnapot tart karban, irodát vezet, könyvel stb… De az ő díjazásuk is igencsak baráti, bőven a piaci árak alatt. Illetve ők sem fognak egy fillérrel sem többet kapni azért, mert több a tesztíró.


A tagdíj az, ami inkább jelentős tétel a bevételi oldalon. Így a hivatalos tesztnél inkább felmerülhetne ilyen gyanú. De itt sem érdeke senkinek, hogy olyanok is tagok legyenek, akik nem érik el az adott IQ szintet. Hiszen magának az egyesületnek az ereje pont abban áll, hogy a tagjainak az IQ-ja megüt egy bizonyos szintet. Ez megint nem gyarapítja közvetlenül senkinek a pénztárcáját.

2020. jún. 10. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

3/3 2*Sü


Köszönöm a részletesen kifejtett választ!


Lenne néhány kérdésem még a Mensa-val kapcsolatban. Esetleg kereshetlek privát üzenetben?

2020. jún. 10. 22:05
 5/7 2*Sü ***** válasza:
86%

#1 > Nekem is azt hozta ki, hogy hű de magas IQ-m van

#2 > Bennem is csak a gyanúsan magas eredmény(ek) miatt ébredt fel a kétely.


A próbateszt 125-ig mér (15-ös szórású skálán). Ez nyilván bőven átlag feletti, de nem különleges szint. Az emberek 5%-a, azaz húsz emberből egy 125-ös, vagy magasabb értékkel rendelkezik. Most nem keresek statisztikát, de világszinten a diplomások aránya bőven alacsonyabb ennél.


Az is torzít az összképen, hogy az ember az átlagot a saját környezetéből méri fel. Ha valaki mondjuk gimnáziumba járt, vagy szellemi tevékenységet végez, akkor az osztálytársaiból, munkatársaiból méri fel az átlagot.


Aztán az ember azért javarészt tisztában van a saját képességeivel. Abban méretteti meg magát, amiben tudja, hogy esetleg van mit mérni. Pl. az évek során eléggé eltunyultam, a kondim a béka segge alatt van. Így nyilván nem fogom megmérettetni magam abban, hogy mennyi idő alatt futok le x km távot, mert tudom, hogy extrém pocsék eredményt érnék el. Akinek botlába van, az nem fogja méregetni, hogy hányat tud dekázni. Az alacsony és sánta Pistike nem gondolkodik rajta, hogy kosárlabdázni menjen. Így aztán alapvetően abban merül fel a késztetés, hogy megmérje az IQ-ját, aki tudja, hogy talán van mit mérni. Nyilván egy értelmi fogyatékos, egy kocsmabútor Pista bácsi, a szakmunkásképzőt is csak kegyelemből elvégezni tudó Géza, meg Tibi, a hajléktalan nem fogja sem online, sem offline méregetni az IQ-ját.


Így aztán nem csoda, hogy elsőre meglepően magas azok aránya, akik a próbateszten a legmagasabb sávba kerülnek, illetve akik a hivatalos teszten megütik a Mensa szintet. De a fentieket átgondolva ez teljesen érthető.

2020. jún. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2*Sü ***** válasza:
100%

> Lenne néhány kérdésem még a Mensa-val kapcsolatban. Esetleg kereshetlek privát üzenetben?


Jobban örülök a publikus kérdéseknek, mert egyrészt ebben áll az oldal ereje, másrészt, ha valamit rosszul mondanék, akkor azt más ki tudja javítani. Megint mások ki tudják egészíteni a válaszomat, vagy a kérdés más aspektusára tudnak rákérdezni.


Privát üzenetre akkor válaszolok érdemben, ha – pl. személyes jellegű adatok miatt – indokolható, hogy miért nem publikus a kérdés. Tehát ha nincs akadálya, akkor inkább tedd fel itt, vagy egy másik kérdésként a kérdéseidet. (Ha privátban jelezed, hogy kiírtál egy új publikus kérdést, akkor természetesen válaszolni fogok rá, ha van időm, és tudok is rá válaszolni.)

2020. jún. 10. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
31%
Biztosan így van. Nekem is kihozta a 130+ i.q-t pedig segghüje vagaoyk mélg irni se nem tudokl
2020. jún. 10. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!