Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történt Csernobilban?

Mi történt Csernobilban?

Figyelt kérdés
Eddig még soha nem olvastam utána, mivel elég fiatal vagyok így nem is hallottam róla sokat. Valaki össze tudná foglalni, hogy mi történt, miért, következmények stb? Nagyon érdekel a téma.
2020. júl. 4. 10:28
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

"Eddig még soha nem olvastam utána"

Semmi gond, soha nem késő.

[link]

2020. júl. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Röviden:


Csernobilban (mai Ukrajna) volt egy szovjet atomerőmű, ahol egy biztonsági tesztelés közben emberi hiba miatt elszabadult a láncreakció. Atomrobbanás nem történt, de a hűtővíz pillanatok alatt elpárolgott, lényegében a gőznyomás felrobbantotta a reaktort. Már a robbanással rengeteg radioaktív anyag került a légkörbe, de utána még napokig égett az erőmű, ami kb. ugyanannyi szennyezést még hozzáadott. A tüzet végül eloltották, a reaktort teljesen elzárták a külvilágtól, de addigra már az egész környék lakhatatlannak minősült. A közeli kisvárosból mindenkit kitelepítettek, bár nem mondták meg nekik, hogy pontosan miért, és hogy végleges a kitelepítés.


Ami súlyos még, hogy a szovjet vezetés megpróbálta eltitkolni a balesetet, így környező országokban csak jóval később tudták elkezdeni a védekezést. Végül persze kiderült, amikor Svédország felett radioaktív felhők jelentek meg, de ha akkor tűnik fel, amikor a fejedre hullik, az már rég rossz. Magyarországon is volt hatása, bár itthon is próbálták titkolni.

2020. júl. 4. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
85%
Csernobil című HBO sorozatot ajánlom! Előtte kicsit olvass utána, aztán nézd meg!
2020. júl. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg tervezési, szervezési és emberi hiba jött össze egyszerre.

A csernobili úgynevezett grafitmoderátoros forralóvizes reaktor volt. Az amerikaiak nagyon korán rájöttek, hogy ez a típus bizony instabil. Vannak olyan üzemállapotai, amelyekben hajlamos "megszaladni" (hirtelen nagyon gyorsan emelkedik a teljesítménye), ezt azonban Teller Ede javaslatára hadititoknak nyilvánították.

A szovjetek is rájöttek erre a problémára, azonban akkor már sok hasonló reaktor volt üzemben és a Csernobilit is már építették. Az építés közben több ponton eltértek a tervektől és előírásoktól, hogy a (nem mindig reális) határidőket tartani tudják, illetve a tervek előírtak a korban a szovjetunióban nem hozzáférhető anyagokat, technológiákat is. A kivitelezést végző személyeknek sem minden esetben voltak meg szükséges ismeretei.

A kivitelezést a KGB (is) felügyelte, a feltárt hiányosságokat ahelyett, hogy kijavíttatta volna titkosította.

A reaktor instabilitását megfelelő üzemeltetési utasításokkal oldották meg, anélkül, hogy az instabilitás tényét (okát, kezelését) az üzemeltető személyzetekkel közölték volna. Ennek a szemléletnek a veszélyét jól mutatta a Tree Mile Islandi baleset, ahol a kezelőszemélyzet a vezérlőterem eszközeinek a kezelésére volt kiképezve, de a reaktor működésével kapcsolatban csak minimális képzést kaptak, így nem volt esélyük felismerni a kialakult veszélyhelyzetet.


A reaktort elkezdték leállítani, azonban a leállítás közben megnőtt az igény az elektromos energiára, ezért az áramirányító utasította a személyzetet a teljesítmény növelésére. Ez önmagában is problémás, mert éppen azt a helyzetet állítja elő, amikor a reaktorban az instabilitás előáll. Közben műszakváltás is volt. Az új személyzet nem volt kiképezve a kísérlet elvégzésére, illetve a reaktort már instabil állapotban kapta meg. A többi történelem...

2020. júl. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Ami egészen korrekt a témában és fent van a youtubeon a Discovery csatorna "A nulladik óra" c. filmje. Egészen jól bemutatja az eseményeket és nagyjából még pontos is.
2020. júl. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
94%

Kis érdekesség:


A csernobili erőmű robbanását tartják a legnagyobb atomkatasztrófának, de ez nem igaz. A legnagyobb atomkatasztrófát is a szovjetek hozták össze. Ez a majaki atomkatasztrófa, ami több tizen éven keresztül tartott. 1948-ban nyitották meg a komplexumot, egy reaktorral, 52-re már 6 reaktor volt. Már a tervezésnél figyelmen kívül hagytak rengeteg óvintézkedést. Nukleáris fegyverekhez állítottak elő alapanyagot, főleg plutóniumot. A gyártás során visszamaradt, erőteljesen radioaktív anyagot hatalmas tartályokba gyűjtötték, amit hűteni is kellett. Az egyik tartályon meghibásodott a hűtőrendszer, a kikristályosodott sók egy elektromos szikra hatására berobbant, azaz elpukkant a zárt tartály. Elég nagyot szólhatott, mert szemtanúk szerint több 100 kilométerről is látható volt. Szóval itt sem atomrobbanás történt, hanem vegyi robbanás. Már csak ez az egy eset több radioaktív anyagot terített szét, mint a csernobili reaktor. A Tyecsa folyó vizét közvetlenül a reaktormagba pumpálták a hűtés miatt és azzal a lendülettel ment is vissza a víz a mederbe, erősen szennyezve a folyót. A Karacsáj-tóba dobálták a sugárzó hulladékot, mai napig ez a Föld legszennyezettebb helye (radioaktív szempontból). Néha kiszáradt a tó, olyankor a hűtővizet oda pumpálták, kiszáradáskor a leülepedett anyag por formájában felszínre került, a szél pedig hatalmas területen hordta szét a sugárzó anyagot. A környező városok és falvak lakóinak semmit nem mondtak. A robbanásról is azt mondták, hogy villám meg hogy az északi fény, stb.

Ma már nem üzemel a komplexum, 1990-ben leálltak a plutónium termeléssel. 2003 januárjában pedig teljesen leállt az egész. Ma 7 reaktor van ott, amiből 2 azonnal indítható, a többit is üzemképes állapotba lehetne hozni.

2017-ben sugárzó izotóp került a levegőbe, az oroszok mindent tagadtak, Kelet_Európa kapott belőle rendesen, nyugati vizsgálatok szerint feltehetően onnan van.

Fennállása során a Csernobilnál felszabadult radioaktív anyag többszörösét ontotta magából szép lassan és a robbanáskor is odatolt egy kb Csernobilhoz haszonló adagot.

Sokan azért nem tudnak erről, mert a végletekig titkolták, a 80-as évek elején kezdett kiszivárogni a dolog. Mára beismerték.

2020. júl. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!