Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan kell hivatkozni?

Hogyan kell hivatkozni?

Figyelt kérdés
Most írom a szakdolgozatomat és egyszerűen megőrülök a hivatkozásoktól. Fogalmam sincsen hogyan kell. Az egyetemen semmi segítséget nem adtak hozzá, soha senki nem magyarázta el, az egész internetet felkutattam, hogy valami értelmes anyagot találjak, de még mindig teljes homály, illetve rengeteg anyag olyan dolog van amit fogalmam sincs hogyan jelöljek és semmilyen anyagban nincsen benne. Hatalmas segítség lenne ha valaki ebben igazán jártas tudna nekem segíteni!

2020. okt. 11. 20:03
1 2
 1/13 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
79%
Tudományterülettől és tudományágtól függ, hogy milyen hivatkozási rendszert kell használnod. Milyen témában írod a diplomamunkádat?
2020. okt. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Társadalomtudomány azon belül pedig szociális munka
2020. okt. 11. 22:59
 3/13 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
És melyik egyetem?
2020. okt. 11. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Elte.Ha tudnál segíteni kérlek írj nekem mert lenne pár kérdésem
2020. okt. 12. 01:27
 5/13 anonim ***** válasza:
69%

A hivatkozás nem függ tudomány területtől. De függhet a részletességtől.

A lényeg az, hogy a dolgozatban, ahol a hivatkozás történik, egy jellel ezt megjelöljük. Ez többféle lehet, de annyi fontos, hogy egyértelmű legyen. Például gyakori, hogy szögletes zárójellel jelöljük. "az állítás részletes kifejtése az [1] 3. fejezetében olvasható" vagy "ahogy korábban említettük, [2] szerint ez azt jelenti...". Esetleg, ha fontos, a mű oldalszámára is hivatkozunk (a [3] 16. oldalán látható, hogy..).

Ezután a dolgozat végén, külön fejezetcím alatt, külön bekezdésekben felsoroljuk a hivatkozott irodalmat úgy, hogy az olvasó egyértelműen megtalálhassa. Mindig a szerzővel kezdjük, és két mód általános: vagy névsor szerint vagy a hivatkozások sorrendje szerint (ez gyakoribb). Ha egy könyvről van szó: szerző (vezetéknév, vessző, keresztnev(ek): mű címe, kiadó, évszám. Ha cikkről: szerző: cikk címe, megjelenés helye (folyóirat, évszám, kiadásszám), oldalszám tól-ig.

A wikipédia egy egy összetettebb szócikke végén számos különféle forrás megjelölését láthatod.

2020. okt. 12. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönön szépen a válaszod! Szerintem nálunk ennél részletesebben kérik :( Rengeteg olyan dologba belefutottam amit egyszerűen sehogy sincs fogalmam hogyan csináljak.Pl ha az az írás amit én használok, annak a szerzője is vette valakitől az adott gondolatot, de nem szó szerint.Gondolom mindkettőt fel kell tüntetnem, de mégis mi a formája annak?

Azt írja egy forrás hogy ha egy adott gondolatot használsz akkor az olyan mintha szó szerint idéznél és kell az oldalszám is. De ha egy egész anyagot dolgozok fel akkor nyílvánvaló hogy az egész az ő gondolatuk én pedig átfogalmazva leírok belőle részleteket és hozzáteszem a saját véleményem. Akkor minden sor után írogassam az oldalszámot stb? Ez nevetséges...Egyszerűen nem bírok eligazodni rajta

2020. okt. 12. 11:14
 7/13 anonim ***** válasza:

A forrás nem megalapozott. Úgy gondolom, e tekintetben a szaktudományos cikkek kellően mérvadók. Annyira, hogy a gondos lektorok bele is kötnek, ha például a listában felsorolt hivatkozás nem szerepel a szövegben (tehát fölösleges), vagy nem egyértelmű a megtalálása 8kimaradt egy fontos adat).

Az adott írásmű, amire hivatkozol, nyilván a kezedben van, onnan olvastad ki, nem emlékezetből. Abból pedig kiderül, mikor egyértelmű a hivatkozás.


A saját írásjellege dönti el a fogalmazásmódot! Ez vagy szó szerinti idézet vagy szimpla hivatkozás (például egy bizonyításra vagy egy fogalom részletes leírására vagy másra), esetleg egy rövid emlékeztető, pl. ... a szociológiai adatgyűjtés egy speciális módszer, amelyet [4] harmadik fejezete tárgyal részletesen....). Az olvasó iránti figyelmesség a hivatkozott hely pontos megadása. Ez vagy oldalszám vagy rövidebb fejezet címe vagy olyasmi, amit a mű a szószedetében megad.


Általában eredeti anyagokra hivatkozunk. Erre mindig van lehetőség, hiszen ha másodlagos anyagot használunk, ott szerepel az eredeti a hivatkozások között. De megtehetjük, hogy mindkettőt megadjuk: ... a témáról részletesen [7,8]-ban olvashatunk. Itt [7] az eredeti, [8] ennek egy olvasmányosabb megfogalmazása. De az rajtunk múlik, szükséges-e mindkét hivatkozás. Hiszen annak elsősorban az a szerepe, hogy az általunk érintőlegesen említett témáról az érdeklődő részletesebben (vagy eredetiben) is olvashasson.

2020. okt. 12. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Sajnos még mindig nem teljesen világos, főleg a jelölések nem.Merthogy vicc szerintem hogy még az is fontos hogy a hivatkozás után legyen a mondatvégi írásjel mert ha nem az SZABÁLYTALAN :D :D :D

Hogyan kell csinálnom úgy pontosan hogy ne tudjanak belekötni? mert nagyon félek ettől..nagyon "megfenyegettek minket" annak idején hogy ha egy hiba is van akkor nézhetünk magunk körül

2020. okt. 12. 15:57
 9/13 A kérdező kommentje:
A probléma egyébként az hogy mindenhol mindenhogyan össze-vissza kedvükre hivatkoznak emberek :D nincs egyáltalán egységes jelölésmód és kb semmi. Ahány anyagot olvasok annyi féle van benne. Akkor tőlem mégis hogy várják hogy akármit is kövessek ? :D
2020. okt. 12. 15:59
 10/13 Mysphraghmuthosis ***** válasza:
Az ELTE Társadalomtudományi Kar honlapján a szociális munka BA menüpont alatt található az alábbi dokumentum, amely rád vonatkozik, s tartalmazza a használandó hivatkozási rendszert: [link]
2020. okt. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!