Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mensa.hu megbízható IQ-mérő?

A mensa.hu megbízható IQ-mérő?

Figyelt kérdés
2020. dec. 18. 20:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
55%
Nem, menj el élesben mérésre, ha érdekel. Mensa.hu-n kb mindenki megcsinálja 125+-ra.
2020. dec. 18. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
53%
Sajnos a legtöbb online menza teszt nagyon egyszerű "minta felismerési" feladatokkal van tele, kis gyakorlással nagyon rá lehet érezni, onnantól pedig már nem lesz pontos...
2020. dec. 18. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
59%

????:DD

Előző kettő nem tudom, hogy miről beszél. És szerintem ők se. A mensa online tesztje a legmegbízhatóbb és legpontosabb a neten, bár kétségtelenül pontosabb a fizetős, helyszínen megírt.

2020. dec. 18. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 2*Sü ***** válasza:
81%

> Mensa.hu-n kb mindenki megcsinálja 125+-ra.


Ha valaki vasággyal együtt 40 kg, akkor nem fogja méregetni, hogy mekkora súlyt tud felemelni. Egy IQ tesztet is jellemzően azt tölt ki, aki tudja, hogy van mit mérni az IQ-ján. Egy kocsmabútor Józsi bácsinak lehet, hogy nem nagy az IQ-ja, nem is megy haza kitölteni egy online IQ tesztet, hanem inkább kér még egy fröccsöt…


Amúgy 125, vagy magasabb IQ-ja a népesség kb. 95%-nak van. 20 emberből egynek, szóval azért nem egy eget rengető szint ez. Ha testmagassággal akarjuk analógiába hozni, akkor 176 cm-es férfi átlagmagassággal és 6 cm-es szórással számolunk, akkor ez egy 186 cm-es magasságú férfinak felelne meg. Nyilván nem túl gyakori ez, de nem is egy óriásról van szó.


> Sajnos a legtöbb online menza teszt nagyon egyszerű "minta felismerési" feladatokkal van tele, kis gyakorlással nagyon rá lehet érezni, onnantól pedig már nem lesz pontos...


Az intelligenciának ugyan nincs igazán jó definíciója, de alapvetően az intelligencia valamilyen mintafelismerő képesség. Ha rá tudsz érezni, akkor megvan benned az a képesség, amivel rá tudsz érezni, kellően magas az intelligenciád. Akinek meg alacsony az intelligenciája, az pont ezért nem fog tudni ráérezni.


Anno találtam a neten egy külföldi Mensa egyesület által készített tesztet, amiben a feladatok nagyon hasonlóak voltak a magyar Mensa hivatalos tesztjéhez, és eléggé pontos eredményt is adott. Csak úgy megmutatásképpen, hogy kb. hogyan néz ki egy ilyen Mensa IQ-teszt, elkezdte az egyik barátom kitölteni. Azt sejtettem, hogy nem túl magas az IQ-ja, de arra nem számítottam, hogy számomra a teszt harmadánál is még pofonegyszerű, magától értődő feladatokra már rossz válaszokat adott. Pont az a képessége – az intelligenciája – volt gyengébb, amivel ráérezhetett volna a mintázatokra.


~ ~ ~


A Mensa oldalán található próbateszt viszonylag pontos eredményt ad. Ugye egy tesztet megcsinálni az önmagában nem olyan nagy feladat. A nagy feladat a sztenderdizálás, annak a megállapítása, hogy egy adott pontszám mekkora IQ-nak felel meg. Ehhez elég sok emberrel kell kitöltetni a tesztet, akik jól reprezentálják a népességet, azonos arányban vannak benne különböző életkorú, nemű, lakhelyű, iskolai végzettségű stb. stb. stb. emberek. Ha ezeknek az 50%-a ér el bizonyos pontszámnál jobb eredményt, akkor ehhez kell rendelni a – definíció szerint átlagos – 100-as IQ-t. Ha a 15,86%-uk ér el egy adott pontszámnál magasabb eredményt, akkor – 15-ös szórás esetén – ehhez a pontszámhoz kell rendelni a 115-ös IQ-t. Na ez az ami nem olyan egyszerű feladat, és amit az ilyen-olyan ingyenes – sőt nem ingyenes – online tesztek nem tesznek meg, hanem kvázi hasraütéssel adnak eredményt. A Mensa meg a lehetőségeihez képest megpróbálta kellően jól sztenderdizálni a tesztet, hogy az valós eredményt mutasson. (A hivatalos teszt meg tudományos módszertani igénnyel van sztenderdizálva.)


Az online próbateszt tehát nem annyira pontos, mint a hivatalos teszt, nem is mér 125-ös szint felett, mert ahhoz nagyon nagy mintával kellett volna sztenderdizálni, de a neten fellelhető ilyen-olyan teszt(szerűség)ekhez képest sokkal pontosabb.

2020. dec. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Mindenben egyetértek, 2*Sü, de 95% helyett 5%-ot akartál írni, nem?
2020. dec. 19. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Én ezen 104-et írtam el. Azt írta a mensa, hogy a kitöltők 60%-ánál jobb, átlag kategória. 🤷‍♂️
2020. dec. 19. 11:02
 7/14 A kérdező kommentje:
értem el*
2020. dec. 19. 11:02
 8/14 anonim ***** válasza:
13%

"Amúgy 125, vagy magasabb IQ-ja a népesség kb. 95%-nak van. 20 emberből egynek"


Ezután inkább tovább se olvasom a választ.



Online Mensa teszt akkor is egész jól sikerült, amikor olvasás nélkül random kattintottam a válaszokra.

2020. dec. 19. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
57%

Ez egyedül téged minősít, nyolcaska, hogy egy random elírás miatt

nem olvasod el.

Pláne, hogy 2*Sü, mint kb. mindig, most is egy kiterjedt, pontos, olyan kérdésekre is választ adó kommentet írt le, amiket meg sem kérdeztünk hangosan, de egyes olvasókban esetleg felmerülhetett volna.

2020. dec. 19. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 2*Sü ***** válasza:
70%

> Mindenben egyetértek, 2*Sü, de 95% helyett 5%-ot akartál írni, nem?


Igen, köszi a korrekciót, sikerült két azonos jelentésű megfogalmazást összekuszálnom:

- 125 vagy nagyobb IQ-val az emberek 5% rendelkezik.

- 125 vagy nagyobb IQ-val azok rendelkeznek, akik több pontot érnek el egy teszten, mint az emberek 95%-a.

2020. dec. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!