Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az emberi test tényleg elfuser...

Az emberi test tényleg elfuserált? (Szem, gerinc, hátul levő fej, túl nagy jelentőségű szív stb?) Vagy félreértem?

Figyelt kérdés
2023. máj. 26. 21:23
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
88%

"mivel evoluciosan elég a 20 év"


Dehogy elég. Persze addigra ivarérett vagy és tudsz csinálni akár 5-6 gyereket is, de azokat fel is kell nevelni. Az emberi gyerek a méretéhez képest (más állatokhoz viszonyítva) elég sokáig a szüleitől függ és gyakorlatilag életképtelen egyedül (vagy legalábbis drasztikusan kisebbek a túlélési esélyei).


"hogy egy mondjuk 50 éves élettartam nem hozott evolúciós előnyt anno..."


Abban igazad van, hogy a hosszú élet a csoportos életmód és az azt lehetővé tevő többi tulajdonságunk következménye nem pedig a sikerünk oka. De ugyanakkor az is igaz, hogy az emberi csoportokban az idős, szaporodni már nem tudó egyedek is hozzájárulnak a csoport túlélési és szaporodási sikeréhez. Máskülönben a menopauza jelenségének nem lenne értelme. (Mi vagyunk az egyedüli főemlősök, ahol előfordul.)

2023. máj. 27. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Miért, mi a jelentősége a menopauzának??
2023. máj. 27. 11:33
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy lehetővé teszi az idősödő hölgyek számára, hogy a már meglévő utódaik és a gyerekeik utódai gondozására fordítsák az összes energiájukat, mert megakadályozza, hogy új utódokat szüljenek, ami erőforrásokat vonna el a meglévőktől. Legalábbis az úgynevezett nagymama-hipotézis ezzel magyarázza a menopauzát. (Valami magyarázatot kell rá találni, mert egyáltalán nem általánosan elterjedt tulajdonság az emlősök között.)


A szülés amúgy is eléggé megviseli a nőket, sok kockázattal jár, és modern technológia nélkül a gyereknek is elég komoly esélye van meghalni, mielőtt eléri a felnőttkort. Mire egy nő eljut abba a korba, hogy elkezdődjön a menopauza, már úgyis vannak felnőtt, vagy legalábbis a legnagyobb mortalitású életszakaszt túlélt gyerekei*, így nincs szüksége rá, hogy még többet csináljon. Előnyösebb, ha a meglévők támogatására fordítja az energiáit. Persze a menopauzának is vannak hátrányos egészségügyi következményei, de lehet, hogy az őskorban ezeket felülmúlták az előnyei, ezért alakult ki és maradt fenn.


(*Vagy legalábbis a vadászó-gyűjtögető korszakunkban ez így volt, tudom hogy ma már nem feltétlenül igaz.)

2023. máj. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, máshol is előfordul, bár tényleg ritka:

[link]

[link]

2023. máj. 27. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
91%
Tekintve hogy egy kádban való elcsuszastol meg lehet dögleni ott helyben, így igen az
2023. máj. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:

13


Ha így van, miért nem 25-30 évesen van menopauza?

2023. máj. 27. 22:48
 17/26 anonim ***** válasza:
81%
Mert akkor még korai, akkor még simán fel tud nevelni egy saját gyereket is.
2023. máj. 27. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
Akkoriban??
2023. máj. 27. 22:58
 19/26 anonim ***** válasza:
66%

Igen.

Tudod, az 50 év átlagéletkor nem azt jelenti, hogy mindenki meghalt 50 évesen.

2023. máj. 27. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

Tudod, mi az az átlagéletkor? Mert a fogalmat szerintem nem jól használod...


A 30 feletti szülés szerintem a mai világban is határeset, amikor 30-40 között meghalt a zöme, akkor pláne durva.

2023. máj. 27. 23:38
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!