Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Erre a "túlalvós" jelenségre...

Erre a "túlalvós" jelenségre mi a magyarázat?

Figyelt kérdés

Sokszor járok úgy, hogy mikor tovább alszom, fáradtabb vagyok. Ma is fél hétkor felébredtem viszonylag normális közérzettel. Átpakoltam a mosogatógépet, ettem pár falatot és visszafeküdtem. Nagyon jót aludtam, rengeteget álmodtam, mintha egy éjszaka telt volna el, valójában 2 óra volt.

Na azóta majd leragad a szemem, kínlódás minden megmozdulás, nagyon fáradt vagyok. Mi történik az agyban/testben, hogy a több alvás ellenére fáradtabb az ember?



2023. szept. 17. 10:12
 1/7 anonim ***** válasza:
86%
Az alvásnak vannak különböző fázisai, mélységei, és nagyon nem mindegy, hogy melyik fázisból ébredsz fel.
2023. szept. 17. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
77%

Ha nem aludtál volna vissza, akkor a nap későbbi szakaszában fáradtnak érezted volna magad. Van olyan, hogy 2-4 órás alvás után hirtelen nagyon éber lesz az ember, de az alváshiány később jelentkezik.


Bizonyos ételek és fertőzések (benáthásodás) váltanak ki ilyen alvászavarokat. Nekem nagyon ritkán van ilyen, de véletlenül pont két napja volt az utolsó.

2023. szept. 17. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
70%

Ez az éberség nálam inkább úgy jelentkezik, hogy képtelen vagyok rendes időben elaludni. Teljesen sötét szobában, csendes környezetben órákig teljesen éber állapotban fekszem az ágyban, és ilyenkor 4-6 órát elcsúszik az alvásciklusom.


Nagyon kellemetlen ez a dolog, bár néha így ráérek végiggondolni fontos dolgokat.

2023. szept. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
83%
Ezt én is rendszeresen tapasztalom. Biztos vagyok benne, hogy nem az alvási fázisokhoz van köze, akkor ugyanis véletlenszerűen jelentkezne, de ez nem az: ha nagyon sokat alszom, mindig álmosan kelek fel és egész napra lassú és tompa maradok. Én ezt azzal magyarázom, hogy a szervezetem a rengeteg alvásból úgy észleli, hogy most végre nincs hajtás, és pihenőre vágja magát egész napra (bár nem kerestem rá tudományos igényességgel, de pl. hormonszintek révén nem tartom elképzelhetetlennek).
2023. szept. 17. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hát én azóta is tompa vagyok, de annyira, mintha spicces lennék, megbotlom a saját lábamban, nyomott vagyok, hülyeségeken elnevetgélek mint aki be van nyomva. Szerencse, hogy nincs semmi extra dolgom. Kétszer is meggondolom, hogy felálljak e ha kellene. Maradtam volna inkább ébren reggen, teljesen használhatatlan vagyok 🙃
2023. szept. 17. 15:05
 6/7 Senior Séf ***** válasza:
71%
Miután visszaaludtál,felborult a cirkadián ritmusod. Ez pedig nagy kib...szás a szervezettel.
2023. szept. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem gondolnám, hogy helytelen, mert már óvodában rendszeresítve van a déli szieszta és rengeteg kutatás megerősíti azt is, hogy egy rövid szunyókálás napközben energikusabbá teszi az embert. Valami más lehet a fáradtság oka.
2023. szept. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!