Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen messzire lehet ellátni...

Milyen messzire lehet ellátni 5 km magasról?

Figyelt kérdés
Ideális látási viszonyok között. Tiszta idő, napsütés... TFH hogy nincsenek 2-3 km-nél magasabb hegyek a környéken. Ilyen körülmények között...?
2010. okt. 25. 20:49
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Általános képlet: s=r*arccos(r/(r+m))

Ha a Földet tökéletes gömbnek tekintjük, és az átlagos sugarával számolunk (r = 6371 km), az eredmény kb. 252 km.

2010. okt. 25. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszönetem! :)
2010. okt. 25. 21:56
 3/16 anonim ***** válasza:
Természetesen ennyit nem látsz, mert a levegő "nem elég átlátszó" hozzá.
2010. okt. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Himalája hegyeirő 7-8000m magasságban 4-500km távolságig el lehet látni, persze a következő távoli hegyekig,nem síkságig. Ott azért már tiszta a levegő. Itthon én az Alpokat sokszor látom, 180km volt az a táv amit még lehetett tisztán látni. Meg is örökítettem. Persze más hegyről hegyet nézni, mint hegyről síkságot, mert előbbinl sokkal kevésbé szól bele a Föld görbülete. Második esetben már korlátozottak a lehetőségek. 2 esetben fordul elő nálunk tiszta idő: ált nyáron erős hidegfront után, és télen a legtisztább szibériai anticiklon alatt.
2010. okt. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszolónak.

Az általad megadott "Általános képlet: s=r*arccos(r/(r+m))" ebben a formában nem alkalmas a látótávolság kiszámítására!

Helyesen s=r*tg[arccos(r/(r+m))] lenne.

A kiszámított távolság jó, de csak ha módosított képlettel számolod. :-)


Más módszerrel ennél egyszerűbb formula is előállítható.

Legyen

L - a látótávolság [km]

R - az átlagos földsugár [km]

h - a nézőpont magassága a földfelszín fölött [m]


A látótávolság egy olyan derékszögű háromszög egyik befogója, amelynek másik befogója a földsugár, átfogója pedig a földsugár és a nézőpont magasságának összege

² √ ≈

Vagyis

(R + h)² = R² + L²

L² = (R + h)² - R²

L² = 2Rh + h²

A feladat szempontjából a 'h²' tag elhagyható, hiszen pl. a Mount Everest esetén is csak 10^-4 nagyságrendű hibát jelent.

Tehát gyakorlatilag az

L ≈ √(2Rh)

képlet kielégítő eredményt ad

Ha a földsugarat km-ben, a nézőpont magasságát m-ben mérjük, a képlet

L ≈ √(K*h)

formára egyszerűsödik, ahol

K = 2R/1000

Az átlagos földsugár értékére 6371 és 6373 közötti értékeket találtam, a kettő átlagával számolva

K ≈ 12,75

Ezt 13-ra kerekítve

(A) L ≈ √(13*h) adódik.

Ennek a képletnek a hibája h = 1000 m esetén ≈+2 km


Mivel

12,75 ≈ 51/4

(B) L = [√(51*h)]/2

formula nagyon jó közelítést ad.

Mindenki eldöntheti, adott esetben melyiket használja.


A látótávolsághoz egy példa: az Írottkő kilátójáról tiszta időben látni a Balatont.


DeeDee

***********

2010. okt. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Köszönetem az újabb válaszolóknak is! :)
2010. okt. 26. 13:51
 7/16 anonim ***** válasza:

@13:27

"A látótávolság egy olyan derékszögű háromszög egyik befogója, amelynek másik befogója a földsugár, átfogója pedig a földsugár és a nézőpont magasságának összege"

Akkor ha én geostacionárius pályáról (35786 km magasság) nézelődöm, a látótávolság 41673 km, tehát látom a teljes Földet...

2010. okt. 26. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Ne kötekedj !


Ha geostac pontból nézed, akkor a nézőpontod, és a horizont egy pontjának távolsága annyi. Nem fogod látni a "teljes" Földfelszínt

2010. okt. 26. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

@16:51

Így van. Ezért nem jó 13:27 megoldása.

2010. okt. 26. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

"Akkor ha én geostacionárius pályáról (35786 km magasság) nézelődöm, a látótávolság 41673 km, tehát látom a teljes Földet..."

Örülnék, ha bebizonyítanád, hogy egy geostacionárius pontból a teljes földfelszínt kellene látni, ahol a "teljes földfelszín" a Föld felszínének max. a felét jelentheti. :-)


Zárójelben:

Geostac pontból a földsugár látószöge (parallaxisa) p = 8,6933... fok, tehát a 'p' szélességi kör pontjait még láthatnád, az egyenlítőéit már nem.


Egyébként azért van a szöveg végén a "nevem", hogy legyen mivel azonosítani.


DeeDee

***********

2010. okt. 27. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!