Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nem lehet mesterségesen...

Miért nem lehet mesterségesen embert létrehozni?

Figyelt kérdés
Ha tudjuk az emberi test miből áll, akkor miért nem lehet egy élő embert előállítani?
2010. nov. 29. 13:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Mert nem tudjuk hogy "miből áll". Nem tudjuk hogy hogyan működik. Ha pedig nem tudjuk hogyan működik, hogy akarod előállítani?
2010. nov. 29. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Attól függ hogyan akarod előállítani?


Ha létezne olyan gép, ami elektronokból, protonokból és neutronokból elő tud állítani bármilyen atomokat és abból bármilyen anyagot, egy előre eltárolt minta alapján, akkor természetesen lehetne ezzel a géppel "beszkennelni" egy ember felépítését, aztán újra létrehozni vele.


Ha úgy mondod, hogy klónozni, na az már most is lehetséges. Már meg is csinálták, csak amikor elindult a szedercsíra állapot a magzatnál, akkor megsemmisítették, mert illegális embert klónozni. De egyébként az egypetéjű ikrek azok klónok, mert azonos DNS-el rendelkeznek.


Van egy harmadik módszer, hogy mesterségesen hozzák létre a petesejtet, hímivarsejtet egy mesterségesen létrehozott DNS-el. Na ez az, ami hamarosan lehetséges lesz, mert 1 hónapja sikerült a tudósoknak a "semmiből" előállítani egy élő baktériumot.

2010. nov. 29. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
tiltja a törvény még az ezzel foglalkozó kutatásokat is, egyébként már simán megoldották volna.
2010. nov. 29. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Igen azt gondoltam, mégha sikerülne is, tilos lenne, bár nem értem a miértjét, maximum a vallási okait, de a 21. században nehogy már ezen múljon...


2. válaszoló, az utolsó bekezdés érdekes, arra azért kíváncsi lennék egy így létrehozott embernek milyen tulajdonságai lennének, -ha jól értem legalábbis- nem lenne igazi apja/anyja..

A klónozást tudom hogy lehetséges, de engem inkább az érdekel, hogy egy teljesen új embert lehet-e "teremteni".

2010. nov. 29. 14:22
 5/13 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy még mindig elég nagy viták vannak a lélek létezéséről. Ha van lélek, azt egyelőre nem tudjuk előállítani, így nem tudunk embert alkotni.

Viszont klónozás szerű technikával megoldható lenne szerintem egy egyedi ember megalkotása, ha a DNSét, génjeit módosítjuk a donornak, már nem ugyanaz az ember születne meg. De attól még emberkísérlet és így tiltott. Talán jópár év múlva addig is eljutunk, hogy már nem is kell béranyába ültetni az embriót, de attól még szerintem a semmiből ember teremtés helyett még mindig ez a természetes, egy sejtből keletkezéses út lenne járható.

Nem csak vallási okai vannak a tiltásnak, hanem etikai is. A tudomány védi az élet szentségét, ezért mondja ki azt is, hogy kísérleti állatokból is minél kevesebbet használjanak fel egy-egy kísérlethez. Valamiért az embert a többi élőlény fölé helyezi, valószínűleg a "tudata" miatt, és ha már egyszer valamin muszáj kísérletezni, akkor inkább az állatok legyenek azok, mint az ember, ez az elfogadott nézet.

2010. nov. 29. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Azért ez nagyon nem egyszerű kérdés. Nem pontosan tudom, hogy miből akarsz embert teremteni, de ha jól értem, akkor nagyjából elemekből vagy maximum egyszerűbb vegyületekből akarsz kiindulni.


Ezzel az első probléma rögtön az, hogy sajnos nem tudunk még minden komponenst és minden komponensnek a pontos arányát. Egyelőre még egy egyszerű bacit se tudnánk építeni, mert még mindig előkerülnek olyan anyagok, amikből olyan kevés van a baciban, hogy eddig nem tudtunk róluk. Ez emberre fokozottan igaz.

Ráadásul az élőlények komponensei elég sok olyan módosuláson mennek keresztül, amik nagyon fontosak, de amiket nem ismerünk. A DNS például számos módon módosul, ami kémiailag eltérő DNS-t eredményez, tehát elvben meg lehetne szintetizálni. Csak éppen fogalmunk sincs, hogy pontosan mely részeket hogyan kellene módosítani.

A következő nagy gond, hogy egyáltalán nem tudunk mindent szintetizálni, amit az élőlények tartalmaznak. A legtöbb fehérjét egyszerűen nem lehet mesterséges környezetben rávenni arra, hogy működő fehérjévé váljon, márpedig az élőlények nagy részét fehérjék alkotják, és ezeknek a működésére szükség van.

A következő probléma, hogy hiába van meg minden amire szükség van, ha ezek nem állnak össze abban a formában, ahogy kell nekik. Ha molekuláról molekulára akarod összeállítani, akkor egy részről iszonyú sokáig fog tartani (ha másodpercenként be tudsz rakni egy molekulát, még mindig több időre lesz szükséged, mint ami a világ keletkezése óta eltelt), más részről szükséged van arra az információra, hogy mit hova kell tenni. Ez még többnyire azokra a molekulákra sem áll fenn, amiket pontosan ismerünk.

Az a helyzet, hogy még ha élő emberi sejtjeid lennének, akkor se tudnál mit csinálni. A sejteket se tudjuk igazából elhelyezni, mert rengetegen vannak, némelyik igen nagy (például vannak iszonyatosan hosszú neuronok, méteres hosszúságú nyúlványokkal, amiknek pontosan úgy és ott kell menniük, ahova nőttek. Ezeket nem tudjuk beoprálni csipesszel, és nem tudunk rájuk mondjuk Schwann-sejteket ültetni. Ha tudnánk, akkor egy halom betegséget kezelni lehetne.


Az élő ember és a nem élő ember között olykor csak igen kicsi különbség van. Felhívom a figyelmedet, hogy egy halom beregség van, ami alig egy pár molekulán múlik, és mégis nagyon súlyos tünetű. Ha jól értem, neked az a célod, hogy az ember nem hogy emberszerű legyen, de éljen is, mi több, egészséges legyen. Pedig sokszor még egy működő embert sem tudunk meggyógyítani, mert még mindig nem tudunk hozzá eleget az emberről. Amire vágysz, arra egészen biztosan nem lesz technológia az elkövetkező 1000 évben.


A lélek vitába nem akarok belemenni, több okból. Ha nincs lélek, akkor tök mindegy, egy esetlegsesn összerakott mesterséges embernek nem az lenne a baja, hogy van-e vagy nincs lelke. Ha van lélek, akkor egy arra járó lélek egészen biztosan bele tud menni egy mesterségesen létrehozott emberbe, hiszen a lélek híveknek pont az az egyik érvük, hogy a lelkek bizonyítottan ki-be tudnak mászkálni a testekből. Ha mégsem, akkor tutira megoldják a gondot addig.

2010. nov. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Ritkán olvasok el ilyen hosszú válaszokat, de ezt végigolvastam, nagyon érdekes volt, köszönöm. :) Természetesen az előzőek is azok voltak, mindenkinek köszönöm.
2010. nov. 29. 16:10
 8/13 anonim válasza:
0%

se klónozás, se mesterségesen előállított petesejt létrehozása nem lehetséges, mert az már nem ember, azannak egyszerűen nem lehet tudata, és akkor már mint mondtam, nem ember.

és pont ezért nem engedélyezik, mert ha sikerülne is , sérti az emberiességet, az emberi méltóságot, hogy csak úgy előállítsanak valakit.

2010. nov. 29. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

"azannak egyszerűen nem lehet tudata"


Miért nem lehet tudata? A klónnak is kialakul az agya, meg a mesterséges petesejtből előállított embernek is, hacsak nem módosítják előtte a DNS-ét, hogy ne nőjön agya, vagy nagyon primitív agya nőjön.

2010. nov. 29. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"se klónozás, se mesterségesen előállított petesejt létrehozása nem lehetséges, mert az már nem ember,"


Kedves Félretájékozott Barátunk, sajnos el kell árulnom, hogy az iker példul egy természetes klón, mégsem állítja az ikrekről senki, hogy ne lenne tudatuk. A klónozott ember nem egy nyáladzó félhulla lenne, hanem egy olyan ember, mint te vagy én. Semmivel több mesterséges nincs benne, mint példul egy mesterséges megtermékenyítés során (azaz ún lombikbébiként) létrejött magzatban.


Végezetül megkérnélek, hogy fáradj vissza az ezotéria/vallás rovatba, itt a tudományos problémákat tudományos szemszögből és tudományos igénnyel vitatják meg.

2010. nov. 29. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!